שתף קטע נבחר

36 שעות במיון ברמב"ם: "מקום גרוע להיות בו"

מחיר העומס: יותר מ-50 חולים המתינו למיטה פנויה בחדר המיון של ביה"ח בחיפה. בן לחולת סרטן: "מבחינת מצבה עדיף היה שתשכב במסדרון ולא תיחשף לזיהומים במיון". חבר הנהלת רמב"ם: "אולי נצטרך לדחות ניתוחים"

 

עומס כבד במיוחד נרשם אתמול בערב (שבת) בחדר המיון בבית החולים רמב"ם בחיפה, ויותר מ-50 חולים המתינו למיטה שתתפנה במחלקות המוסד הרפואי הגדול בצפון. חמור מכול היה המצב ביחידת הטראומה במיון, שבה מטופלים החולים והפצועים הקשים ביותר. גם לאחר שחלקם הועברו לחדר ההתאוששות של חדרי הניתוח, נותר חדר הטראומה מלא עד אפס מקום.

 

בבית החולים אמרו כי מדובר בעומס קשה אך לא חריג. "בחדר המיון יש כעת כ-130 חולים והתפוסה המלאה היא 80 חולים. אנחנו מתמודדים עם עומס כזה לפחות כמה פעמים בחודש", אמר ד"ר זידאן רייסה, רופא בכיר בחדר המיון. "זה מעמיס על הצוות אבל למרות הכול אנחנו מנסים לפעול ולסייע לכל החולים בצורה המקסימלית, ולתת להם את הטיפול הטוב ביותר".

הצוות הרפואי מדלג ממיטה למיטה במיון  (צילום: עידו בקר) (צילום: עידו בקר)
הצוות הרפואי מדלג ממיטה למיטה במיון (צילום: עידו בקר)
 

בבית החולים ביקשו מהציבור להימנע מלהגיע לחדר המיון במקרים שסובלים דיחוי או שניתן לטפל בהם במרפאות הקהילה, וציינו כי זמני ההמתנה במיון ארוכים מהרגיל.

 

במטופלים שהמתינו זמן רב היה חטיב אבו לטיף מהכפר אעבלין, חולה לב בשנות ה-50 שעבר ניתוח לב פתוח שחש ברע. "יש לי בעיות בלב והרגשתי לא טוב. הגעתי לפה אתמול, ביום שישי בשעה 15:00, ומאז אני כאן. הייתי צריך להיות במחלקה אבל אמרו לי שאין מקום. זה מקום גרוע להיות בו. נותנים לי את הטיפול והתרופות אבל זה לא כמו במחלקה. יש סביב אנשים עם כל מיני מחלות, יש אנשים שקשה להם והם צועקים. מאז שהגעתי לפה לא ישנתי אפילו דקה. ניסיתי להירדם אבל אי-אפשר. אני אמור להיות במיטה אבל לא יכול. מסתובב פה ומחכה".

 

ארז יקואל ליווה את אמו עליזה, תושבת קריית ביאליק שחולה בסרטן ועוברת טיפולים אונקולוגיים. גם הם הגיעו ביום שישי בצהריים. "החום של אימא עלה אחרי הכימו, הגענו לפה ואנחנו עדיין מחכים", סיפר הבן. "המצב לא יכול להיות גרוע יותר. המערכת החיסונית שלה הרוסה, הספירה של התאים הלבנים נמוכה מאוד והיא אמורה להיות בבידוד, לא כאן במיון עם כל המחלות שמסתובבות פה. לא מעלים אותה למחלקה כי אין מקום מתאים בבידוד, אבל מבחינת המצב הרפואי עדיף שהייתה שוכבת במסדרון מאשר כאן במיון, כשהיא חשופה לזיהומים". הבן ציין כי זו כבר הפעם השלישית שבה הוא נתקל עם אמו במצב דומה.

 

ד"ר אבי וייסמן, מהנהלת בית החולים, אמר כי מדובר למרבה הצער בתופעה שחוזרת על עצמה. "זה עומס כבד אבל לא חריג", אמר ד"ר וייסמן. "ומה שמצער הוא שניתן היה לפתור חלק גדול מהבעיה באמצעות פתיחת מחלקה פנימית נוספת או לפחות הגדלת מספר המיטות הקיימות. העובדה שיחידת הטראומה עמוסה גם היא עד אפס מקום מחמירה את המצב. בגלל שהיינו צריכים להעביר חולים לחדרי ההתאוששות סביר שמחר נצטרך לדחות ניתוחים".

 

במישור הפרקטי אמר ד"ר וייסמן כי בתי החולים בחיפה מגבים זה את זה אך גם בבית החולים בני ציון שרר אתמול בערב עומס. "אנחנו לא יכולים להגיד לחולים לא להגיע אך אנחנו ממליצים למי שאינו סובל מבעיה דחופה, לנסות לקבל טיפול במרפאות הקהילתיות או להגיע במועד מאוחר יותר. זמני ההמתנה כרגע צפויים להיות ארוכים".


פורסם לראשונה 20/12/2015 00:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו בקר
המיון ברמב"ם
צילום: עידו בקר
מומלצים