שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא שמים על הדרום: סורוקה - תפוסה של 120% ותור שלא נגמר

  באזור הדרום, מספר מיטות האשפוז ביחס לאוכלוסייה הנמוך בישראל, האוכלוסייה מבוגרת וחולה יותר וזמן ההמתנה לניתוחים ארוך מכל אזור אחר. אז למה האוצר לא העביר לסורוקה כספים שהובטחו לבית החולים על-פי החלטת ממשלה?

  איפה הכסף: החלטת הממשלה על הרחבת בית החולים "סורוקה" לא יושמה, ומנהל בית החולים מתריע – "תנאי האשפוז מאוד בעייתיים". ועדת אפק שדנה בהרחבת שירותי הרפואה בדרום, ופרסמה את המלצותיה בשנת 2014, קבעה כי על המדינה להקצות לבית החולים "סורוקה" בבאר-שבע 280 מיטות חדשות.

   

  החלטת הממשלה 2025 מספטמבר 2014 כבר צמצמה את מספר המיטות ל-118. בפועל, אומרים ב"סורוקה" ובקופת חולים "כללית", שהיא הבעלים שלו – עד היום לא הועבר ולו שקל אחד. במשרדי הבריאות והאוצר מתעקשים – הכסף הועבר. בפועל, מיטות אין.

   

  "הצורך במיטות הוא מאוד דחוף", מסביר מנהל "סורוקה", ד"ר אהוד דודסון, "מחלקות הילדים מאוד עמוסות, יותר ממאה אחוזי תפוסה. רמת השירות שאפשר לתת במחלקה עם תפוסה של 120% נפגעת.

   

  "הצוות הוא אותו צוות, ואם יש הרבה יותר חולים אז תשומת הלב שניתנת לכל אחד היא כמובן הרבה יותר קטנה. המחלקות הפנימיות עומדות כבר עכשיו בתפוסה מלאה, ובשבועות הקרובים זה עומד להחמיר, כי החורף מתחיל לתת את אותותיו. ניאלץ לצמצם שירותים אחרים כדי שנוכל לתת תשובה לתחלואת החורף".

   

  קיראו עוד

  דו"ח: תוך עשור - 11% פחות מיטות אשפוז ביחס לאוכלוסייה

  2014: פחות מיטות אשפוז ביחס לאוכלוסייה

  דו"ח מש' הבריאות: בתוך עשור - בי"ח נוסף בב"ש

   

  תורים של חודשים ואפילו שנה - לניתוחים

  על פי דו"ח של פורום הבריאות בנגב בראשות פרופ' דב צ'רניחובסקי, מספר מיטות האשפוז ביחס לאוכלוסייה באזור הדרום הוא הנמוך בישראל. בנוסף, בדרום האוכלוסייה מבוגרת יותר, חולה יותר והגישה למרכזי בריאות קשה יותר.

   

  בשנים הקרובות האוכלוסייה בנגב אף צפויה לגדול באופן משמעותי, בשל מעבר בסיסי צה"ל לאזור, ולכן הוחלט על הקמת בית חולים נוסף בבאר-שבע. אך זה יקרה רק בעוד 10 עד 15 שנים, ובינתיים, נקבע - יש להרחיב את "סורוקה" בדחיפות, בשל העובדה שזהו בית החולים היחידי בנגב, שמשרת אוכלוסייה של מיליון ושלוש מאות אלף איש.

   

  גם בתחום הניתוחים המצב לא מעודד, כפי שמתאר ד"ר דודסון: "יש אצלנו תורים ארוכים להרבה מאוד שירותים, יותר מאשר בבתי חולים אחרים. לניתוחי קטרקט, לדוגמה, יש תור של אלפי מטופלים, שממתינים מספר חודשים רב ואפילו מעל שנה. גם באורתופדיה יש פעולות שזמן ההמתנה להן מתארך ליותר משנה, לדוגמה החלפת מפרקים. רצוי שהתור יהיה בסדר גודל של חודשיים עד שלושה, דבר שקורה במרכז הארץ".

   

  המחלקות בתפוסה של 120 אחוזים. ד"ר אהוד דודסון (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
  המחלקות בתפוסה של 120 אחוזים. ד"ר אהוד דודסון(צילום: הרצל יוסף)

   

  "תושבי הנגב לא מקבלים את מה שמגיע להם"

  "מועצת הנגב", ארגון המורכב מראשי רשויות, נציגי ציבור, נציגי מוסדות עוגן ומגזר עסקי מקומיים באזור, מנהלת את המאבק להרחבת שירותי הרפואה בנגב. נציגיה נפגשו לאחרונה עם שר הבריאות יעקב ליצמן. שם נטען בפניהם כי למרות ההצהרות החוזרות ונשנות של מנהל "סורוקה", הכסף עבור תוספת המיטות הועבר ע"י המשרד.

   

  "יש פה חלמאות שלא ברור מה מהותה. אנחנו לא יודעים איפה העניין תקוע ולמען האמת גם לא משנה לנו. השורה התחתונה שתושבי הנגב לא מקבלים את מה שהם צריכים לקבל", אומר מנכ"ל המועצה, יוהן אטלן.

   

  אטלן מביע חשש שהמצב הבעייתי של היום יהפוך בעוד כמה שנים לקטסטרופה של ממש: "בשיחות שקיימה לאחרונה מועצת הנגב עם רופאי הקהילה בנגב, עולה חשש אמיתי שרופאים רבים יעזבו לטובת מתן שירותי רפואה לבסיסי צה"ל החדשים באזור. הרופאים שהתיישבו בנגב במסגרת העלייה הגדולה של שנות ה-90 עומדים לצאת לפנסיה, ותקציבים חדשים ממאנים לבוא. אנו חייבים להיערך לקראת העתיד כדי למנוע מצב חירום".

   

  מנהל "סורוקה" מסכם: "אנחנו מנסים פעם אחר פעם להסביר שזה לא משחק ילדים, אלו חיי אדם. את המשאבים הללו אנחנו חייבים לבית חולים שמשרת קהילה שאין לה אלטרנטיבה. אנחנו בית החולים היחיד שלעולם לא סוגר אף מחלקה, לא משנה כמה היא מלאה, כי אנחנו מבינים שלאנשים אין חלופה. אם מישהו גר בדימונה, לוקח לו 45 דקות להגיע אלינו, שלא לדבר על מצפה רמון שזה מעל שעה. לא יכול להיות שהוא יגיע לבית החולים ולא יקבל מענה".

   

  לאן הועבר הכסף?

  ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בהתאם להבנות בין משרדי הבריאות והאוצר, מתוקצבים 120 מיליון שקלים בשלוש השנים הקרובות לצורך הבינוי הנדרש בגין תוספת המיטות שניתנה למערכת, לרבות התוספת האמורה ל'סורוקה'. קופת חולים 'כללית', אשר מפעילה את 'סורוקה', קיבלה ב-2014 למעלה מ-200 מיליון שקלים לטובת פיתוח בתי החולים, לרבות 'סורוקה'. בהתאם, ניתן לראות כי משרד האוצר נתן מענה תקציבי לפיתוח ולהפעלת תוספת המיטות האמורה, אשר למיטב ידיעתנו מרביתן כבר מאויש בפועל".

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "לבית החולים 'סורוקה' הוקצו 98 מיטות על פני 3 שנים, 2014 עד 2016, בהתאם להחלטת הממשלה, מתוכן 9 מיטות הוקצו עבור שנת 2014 ונוספו לתעודת הרישום של בית החולים. שאר המיטות הוקצו עבור השנים 2015-2016. קופת חולים 'כללית' קיבלה בהסכם הייצוב האחרון כחצי מיליארד שקלים לצרכי פיתוח ובינוי בתי החולים שבבעלותה, בכללם 'סורוקה'".

   

  מקופת חולים "כללית" נמסר: "לצערנו המדינה אינה מתקצבת פתיחת מיטות בבתי החולים של 'כללית', וכך גם בעניין 'סורוקה'. בכך היא משיתה את העלויות על תקציב הקופה".
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: הרצל יוסף
  ביה"ח בורוקה. תוספת של 280 מיטות
  צילום: הרצל יוסף
  צילום: הרצל יוסף
  ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה
  צילום: הרצל יוסף
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים