שתף קטע נבחר

צילום: AP, AFP

הארוחה האחרונה ו"תחושת הביטחון": פרטים נוספים על חיסול קונטאר

חודשיים חלפו מאז ביקר סמיר קונטאר בדירה ששכר בג'רמאנה בדרום דמשק. שלשום בערב הוא חוסל שם. בסוף 2013 הוא אמר בשיחה בבית קפה באותו אזור: "שם יכולתי לבנות את ההתנגדות. אני חש פה בטוח". וגם: דקה אחר דקה ביומו האחרון של קונטאר ושלל הגרסאות ל"פעולה הישראלית"

 

דצמבר 2013. סמיר קונטאר יושב בבית קפה בכיכר א-סיוף בפרבר ג'רמאנה בדרום דמשק סמוך לדירה ששכר לפני שנתיים. "אני חש בטוח פה", אמר קונטאר בדברים שהובאו הבוקר לעיתון "אל-אחבאר" המזוהה עם חיזבאללה. שלשום בערב תחושת הביטחון של קונטאר נפגעה כשהוא חוסל, על-פי פרסומים זרים, בידי ישראל.

 

בעיתון הלבנוני הביאו הבוקר (ב') ראיון שקיימו עם אדם שישב בבית הקפה עם בכיר חיזבאללה קונטאר ויד ימינו מהעדה הדרוזית מוופק בדרייה, שגם כן חוסל באופן מסתורי בשנים האחרונות, והאשמה, כרגיל, מוטלת על המוסד הישראלי בעיתונות הערבית. בדרייה, שכונה "אבו עינאד", חוסל על-פי הדיווחים ב-17 ביוני 2014 בין קוניטרה לדמשק בעת שהעביר קטיושות.

חש בטוח בבניין וחוסל שם. קונטאר לצד הריסות הבניין (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חש בטוח בבניין וחוסל שם. קונטאר לצד הריסות הבניין(צילום: EPA)

 (צילום: AFP, רויטרס, AP) (צילום: AFP, רויטרס, AP)
(צילום: AFP, רויטרס, AP)

קונטאר נשאל למה דווקא בחר להתגורר בג'רמאנה, פרבר שידוע בצפיפות האוכלוסייה עם יותר משני מיליון בני אדם, והשיב כי זה המקום שממנו זמם ובנה את התשתית של חיזבאללה ברמת הגולן. "ג'רמאנה קרובה ורחוקה מהגולן. היא צפופה ושקטה באותה נשימה וממנה אני יכול לבנות את שלוחת ההתנגדות בגולן", אמר קונטאר.

 

קונטאר ובדרייה הציגו מפה אווירית של הגולן הסורי והגולן הישראלי. קונטאר, כך לטענת העיתון הלבנוני, סימן למראיינו אתרים ישראליים ואת הכפרים מג'דל שמס ועין קנייה. "כאן זו קרקע פורייה לעבודה וקשה מבחינה גיאוגרפית, אך אנחנו נבנה גוף להתנגדות שיכאיב מאוד לישראל", אמר קונטאר. בעיתון הלבנוני נטען כי כמה ימים לאחר אותו מפגש, ההתנגדות שיצרו השניים הולידה הפעלת פיגועים נגד צה"ל בדמות מטען חבלה נגד פטרול צה"לי ושיגור רקטות לעבר עמדת תצפית צה"לית בחרמון.

 

בעיתון צוטטו גורמים ב"התנגדות הסורית בגולן" שסיפרו כי ישראל החליטה בסוף 2014 לחסל את ההתנגדות הסורית בגולן, וזה בא לידי ביטוי גם בהגברת התמיכה כביכול בארגוני הטרור באזור הגבול. חרף כל המכות שספגה אותה התנגדות, נטען, קונטאר המשיך בגיוס אנשים לשם המשימה.

 

בעיתון "אל-חיאת" צוטטו מקורבים של קונטאר שטענו כי אחרי שהשתחרר מבית הכלא בישראל במסגרת עסקת חילופי השבויים הוא "המשיך להכשיר אווירה של התקוממות והתנגדות נגד ישראל באמצעת יצירת קשר עם אסירים ששוחררו מבתי הכלא הישראליים והם מאזור הגולן או שהם חזרו לשטח סוריה".

קונטאר בגולן הסורי. שם בנה את התשתית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קונטאר בגולן הסורי. שם בנה את התשתית(צילום: רויטרס)
 

גם יד ימינו של קונטאר חוסל בפעולה שיוחסה למוסד. מוופק בדריה ()
גם יד ימינו של קונטאר חוסל בפעולה שיוחסה למוסד. מוופק בדריה

הארוחה האחרונה

ב"אל-אחבאר" סיקרו בהרחבה את יומו האחרון של קונטאר. לטענת העיתון, הארכי-טרוריסט הגיע מלבנון לדירה בסוריה בין שישי לשבת, לראשונה זה חודשיים. הדירה, שלפי העיתון "אל-קודס אל-ערבי" הושכרה על-ידי קונטאר לפני שנתיים, אוכלסה בתקופה האחרונה על-ידי עוזרו הקרוב של קונטאר פרחאן א-שעלאן, שחוסל גם כן בתקיפה.

 

לטענת העיתון הלבנוני המזוהה עם חיזבאללה, סמיר בילה 12 שעות בדירה עם א-שעלאן ושומר הראש שלו תיסיר נעסו שגם כן מצא את מותו, לפני שארבעה טילים ישראליים שוגרו ממטוסים מעל הכנרת בגולן לטענת העיתון.

 

עוד דווח כי הטילים פגעו במטרה בדיוק רב כך שהאגף הדרומי של המבנה קרס כליל והמבנים שליד לא נפגעו כלל. בנוסף, נטען כי החיילים הסוריים שהגיעו למקום ראו את שאריות ארוחת הערב של השלושה, שהייתה לארוחה האחרונה שלהם.

 

לפי "אל-קודס אל-ערבי", קונטאר השתמש בדירה כמעין דירת מעבר שממנה הוא מתנייד בין קוניטרה, שם בנה את התשתית של חיזבאללה בגולן, לדמשק. אחד מהשכנים סיפר לעיתון כי קונטאר התנהל בצורה טבעית בדירתו והשתמש במרפסת של דירתו בקומה השנייה.
מפנים את ההריסות מהבניין בג'רמאנה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפנים את ההריסות מהבניין בג'רמאנה(צילום: AFP)

בלבנון ממתינים איך יגיב נסראללה. מזכ"ל חיזבאללה עם קונטאר לאחר שחרורו מהכלא הישראלי (צילום: AP) (צילום: AP)
בלבנון ממתינים איך יגיב נסראללה. מזכ"ל חיזבאללה עם קונטאר לאחר שחרורו מהכלא הישראלי(צילום: AP)

בעיתון הערבי טענו כי הוא עמד בפני ניסיון חיסול בקרבת ח'אן ארנבה במחוז קוניטרה לאחר שמכוניתו התפוצצה, אף על פי שמקרה כזה אינו זכור, הוא החל להיות זהיר יותר - אבל לא זהיר מספיק. בעיתון נטען גם כי קונטאר שינה לאחרונה דברים רבים במעגל האבטחה שלו, אולם גורמי ביטחון לא מסווגים את שכונת אל-חומסי בג'רמאנה כחלק מהמעגל הבטוח.

 

פצצות חכמות לטווח ארוך

גורם ביטחוני ששוחח עם העיתון היוצא לאור בלונדון סיפר: "שרידי הטילים שפגעו במבנה המגורים שבו שהה קונטאר הועברו ליחידת המחקרים המדעיים הצבאיים בפרברי דמשק לשם ניתוח וקביעת סוגם. התוצאות הראשוניות הן כי מדובר בטילים מונחים שייתכן ששוגרו על ידי צה"ל מאזור הקרוב לכנרת".

 

בכלל, העיתונות הערבית מלאה בגרסאות שונות לגבי האופן שבו ישראל לכאורה הוציאה לפועל את החיסול. גורמי ביטחון אמרו ל"אל-אחבאר" כי המטוסים הישראליים שיגרו פצצות מסוג "spice 250", פצצות חכמות מתוצרת ישראלית בעלות הכוונה מדויקת עם טווח שמגיע ל-110 ק"מ. משקלו של ראש נפץ בכל טיל מגיע ל-80 ק"ג.

 

ב"א-ספיר" הלבנוני טענו כי שני מטוסי F-15 פוצצו את הבניין מרחוק. בדומה לגרסה שהוצגה אתמול ב"אל-מיאדין" הלבנוני, גם כאן נטען שהמטוסים לא חצו את הגבול ושיגרו מהצד הישראלי ארבע פצצות חכמות מונחות מסוג "spice 2000" שחצו מרחק של 90 ק"מ. גורמים סוריים יודעי דבר סיפרו: "המכ"מים הסוריים קלטו את כניסת הפצצות למרחב האווירי הסורי רק 15 ק"מ לפני שהן התפוצצו".

 

בינתיים, בלבנון ממתינים בדריכות לנאומו הערב של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה ולשאלה מה יאמרו על חיסולו של קונטאר. נאומו של נסראללה לא היה מתוכנן. בעיתון הלבנוני "אל-ג'ומוהריה" דיווחו הבוקר כביכול על מה שיאמר הערב מזכ"ל חיזבאללה: "נסראללה ידגיש את זכות התגובה של חיזבאללה על חיסולו של אל-קונטאר בזמן, במקום ובעיתוי המתאים".

 

בתוך כך, שני פלגים בשורות המורדים בצבא סוריה החופשי העלו לרשת סרטון שבו הם טענו כי הם אחראים להתנקשות בסמיר קונטאר ושומרי ראשו במסגרת "פעולה איכותית", והכחישו את טענות חיזבאללה כי מטוסי חיל האוויר הישראלי אחראיים לפעולה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
המעגל נסגר. קונטאר
צילום: AP
מומלצים