שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המדריך לטקס שינה מוצלח ויעיל

  עזרתם לילדים עם שיעורי הבית, אירחתם חברים, אכלתם ארוחת משפחתית טעימה ועכשיו הגיע זמן המקלחת והשינה. כל השיטות והטיפים שיעזרו לכם ולילדים לומר לילה טוב ללא ויכוחים על זמן השינה, עוד כוס מים וסיפור אחרון

  בשיתוף אסם

   

  מגיל צעיר מחנכים אותנו כי שינה זה הכרחי וחשוב להתפתחות ולגדילה של ילדינו. בסדר היום של הילדים, שעת השינה לעולם מגיעה לא בזמן, תמיד רוצים עוד קצת לשחק, עוד רגע איכות עם אמא, אבא, האחים הגדולים ונזכרים בהמון דברים חשובים שרוצים לספר ולעשות, כך במקרה, בדיוק כשאנחנו ההורים רוצים כבר להתחיל את טקס השינה. אנחנו ההורים, כבר עייפים, סוף היום ועוד מטלות לפנינו לאחר שהילדים יירדמו, כי הרי לא באמת היום מסתיים כשהילדים במיטות. לכן, דווקא לפני תחילת החופש הגדול בחרנו להביא לכם מספר טיפים לקיום טקס שינה קבוע.

   

  רוצים לקרוא עוד? כתבות נוספות בשולחן משפחתי

   

  מדוע יש חשיבות לטקס שינה מסודר?

  אנחנו יודעים ששינה איכותית ומספקת, חיונית לבריאותנו ותפקודנו. אנחנו ישנים כשליש מחיינו. אצל ילדים השינה חיונית לגדילתם התקינה. תינוקות בני יומם מבלים את רוב שעות היום בשינה ולאט לאט מתארכות שעות הערות. אולם מה עלינו לעשות כשהילד לא רוצה ללכת לישון? מה לעשות כשהילד לא רוצה להירדם?

   

  מובן ומקובל שלכל משפחה יש את סדר היום שלה שנובע פעמים רבות מההרכב המשפחתי, גילאי הילדים מחד ושעות העבודה של ההורים מאידך.

   

  קביעות והתמדה הם העקרונות החשובים ביותר עליהם עלינו להקפיד. את הרגלי השינה אפשר וכדאי להתחיל להקנות לילדים מגיל 5 חודשים. בגיל הצעיר יביע התינוק, את רגשותיו ורצונותיו בבכי ועם התפתחותו יעבור לדבר ולהסביר לנו את רצונותיו, גם אז לא תמיד בנועם.

   

  ארוחת ערב משותפת - חלק חשוב מטקס שינה (shutterstock) (shutterstock)
  ארוחת ערב משותפת - חלק חשוב מטקס שינה(shutterstock)

   

  שיטות שונות להרדים את הילדים

  קיימות שיטות שונות להרדמת ילדים ואלו העקרונות הכלליים שחשוב להיצמד אליהם:  בראש ובראשונה, שמירה על סדר קבוע בשעות הערב: ארוחת ערב, מקלחת ושעת כניסה למיטה קבועה.

   

  ארוחת הערב היא זמן איכות משפחתי כאשר לאחר חצי יום שבו כל אחד במסגרת שלו, שעות של חוגים, משחקים ובילוי עם חברים, המשפחה מתכנסת, ומהווה טקס בפני עצמו. נקפיד להגיע אליה רגועים, לשים את הסלולרי בצד ולנצלה לשיחה על מה שהיה היום וקצת על מה שיהיה מחר. ארוחת הערב היא גם רגע אינטימי, רגע של ביחד כאשר לפעמים במהלך השבוע רק של חלק מבני המשפחה, הורה אחד וילד אחד, מרגעי הפז שאנחנו כל כך מחפשים, וכדאי לנצלו. בסוף השבוע כמובן נקפיד על ארוחה משפחתית.

   

  מקלחת - לפעמים בגילאים הקטנים יותר אחד רוצה שאמא תקלח או שאבא הפעם יהיה חלק מהטקס. חשוב להקפיד על השגרה, על הרוגע ואם לילד בא קצת זמן איכות עם אבא אפשר שהיום אבא יקלח. לעיתים הילד כמובן לא רוצה לצאת מהמקלחת, גם כאן חשוב לעשות את כל הפעולות בלי להיכנס למאבקי כוח אך בנחישות על פי הכללים שסיכמנו.

   

  מסכמים עם הילדים את השעה הקבועה ללכת להתקלח (shutterstock) (shutterstock)
  מסכמים עם הילדים את השעה הקבועה ללכת להתקלח(shutterstock)

   

  מהו "טקס שינה"?

  טקס שינה הוא ריטואל פעולות קבוע לפני הכניסה למיטה לקראת ההרדמות. חשוב להקפיד על קיומו, טקס שיחזור על עצמו מדי ערב. ההורים יחליטו, מתוך היכרות עם ילדם, מה הדבר הנכון לעשות על מנת להיכנס לאווירה רגועה ושקטה שתוביל להרדמות מהירה. לדוגמא לאחר הארוחה והמקלחת, קוראים סיפור נשיקה ולישון.

   

  הילד יודע שמקריאים סיפור אחד ולא יותר. חשוב להקפיד על הכללים שהחלטתם, גם אם יבקש הילד סיפור נוסף נאמר, קבענו שמספרים סיפור אחד והולכים לישון. הקפדה על הכללים והתמדה, הם שיובילו להצלחה. הילד ילמד מהר מאוד, אם נתמיד, מהו טקס השינה ויכנס ברגיעה לתהליך ההרדמות.

   

  אם רק עכשיו אתם מתחילים את הליך טקס השינה אז הגיוני שבימים הראשונים תהיה התנגדות מצד הילד. עלינו ההורים לנשום עמוק, לא לכעוס, לא להתרגז, להסביר ולהזכיר שזה מה שקבענו, להרגיע ולהכניס לתהליך השינה. לא להיכנס למאבק, לחזור בשקט ובנחישות על ההחלטה שלנו ולהרגיע.

   

  אחרי שהאח הקטן הולך לישון, האחים הגדולים נשארים לשמוע סיפור (shutterstock) (shutterstock)
  אחרי שהאח הקטן הולך לישון, האחים הגדולים נשארים לשמוע סיפור(shutterstock)

   

  כך תעזרו לילד להפנים את הכללים

  התאמה של כלל לגיל הילד - כשמדובר בתינוק, אנחנו נחליט, מתוך הכרות ואחריות, מה נכון וטוב לו. כשהילד יותר גדול אפשר וכדאי לשתף אותו בהחלטה ולבנות יחד אתו את הטקס. כך יהיה לנו יותר קל להתמיד ונוכל להזכיר שהחלטנו יחד וזה מה שעושים.

   

  התאמה לערכי המשפחה - אנחנו מכבדים האחד את השני, כשילד אחד הולך לישון אז האחים הבוגרים יותר שומרים על שקט בבית האח הגדול יכול להקריא/לספר לאח הקטן סיפור.

   

  הסבר והבנה של הכללים מראש (לא ברגע הכניסה למיטה) -  אנחנו, ההורים נסכם עם הילד מהו טקס השינה ונזכיר לו את לוח הזמנים. לדוגמא: בשעה 17:30 מתחיל משחק עם חבר ובשעה 18:30 קבענו מקלחת, נגיד לילד יש לך שעה לשחק עם החבר כי אתה זוכר שבשעה 18:30 קבענו שמתקלחים.

   

  כשמגיעה השעה, נאמר שצריך להפסיק את המשחק ונזכיר שזו החלטה משותפת שלנו. ושוב, אם יש התנגדות, אנחנו לא כועסים רק אומרים בצורה ברורה ונחושה.

   

  לסיכום: טקס שינה קבוע ומותאם לילד הוא ה"סוד" לשינה מיטבית. התמדה ועקביות הם הבסיס להצלחה. לכל משפחה ולכל ילד בתוך המשפחה יש להתאים את הטקס האישי שלו, כמובן בהתאם לגיל ולערכי המשפחה. הקסם בהדברות האמתית והמכבדת עם ילדנו מגיל צעיר היא הדרך לפתיחות ושיתוף אמתי.

   

  הכותבת הינה ממנחת הורים גומא המרכז לאימון וגישור, מנחה בקבוצות ובאופן פרטני מומחית הורות לתאומים, ואף אמא לשני זוגות תאומים.

   

  פעילות "שולחן משפחתי" מקדמת את ה"ביחד המשפחתי", בין אם בארוחות ערב משותפות או בפעילויות משפחתיות, במטרה לתת כלים ליצירת חוויות מהנות ובעלות ערכים.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  shutterstock
  הקפדה על כללים והתמדה - כך תגרמו לילדים ללכת לישון בשעה קבועה
  shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים