שתף קטע נבחר

ילדים בבתים, אשפה ברחובות ושיתוק כללי: מה צפוי מחר בשביתה

אם לא יושג הסכם, מחר ב-6:00 בבוקר תפתח ההסתדרות בשביתה כללית ולמעשה תסגור את המדינה. תחבורה ציבורית, נמלים, בתי חולים, בתי ספר, שדות תעופה, משרדי ממשלה ואפילו מוזיאונים. לרשימת השובתים המלאה

 

 (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
(צילום: בני דויטש)

ארכיון. תקועים בנתב"ג (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
ארכיון. תקועים בנתב"ג(צילום: בני דויטש)

האם מחר (יום ד') ב-6:00 תחל שביתה כללית של ההסתדרות במגזר הציבורי שתסגור בפועל את המדינה? בניסיון למנוע את השביתה הגישו איגוד לשכות המסחר והתאחדות התעשיינים עתירות לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים. משרדי האוצר והחינוך, מרכז השלטון המקומי ועיריות תל אביב, ירושלים וחיפה הגישו לבית הדין בקשה לצווי מניעה נגד השביתה המתוכננת של ארגון המורים. הדיונים צפויים להתחיל בשעה 21:00 ולהימשך אל תוך הלילה. נשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט יגאל פליטמן, הורה לאחד את כל הבקשות שהוגשו בעניין צווי המניעה.

 

אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, תושבת מערכת החינוך מגני הילדים ועד לתיכונים למעט החינוך המיוחד. זאת אף שלטענת העותרים, ארגון המורים התחייב במסגרת רפורמת עוז לתמורה על "שקט תעשייתי" עד אוגוסט 2017. הורים המבקשים לקבל מידע על אודות פעילות בתי הספר מתבקשים ליצור קשר עם המוקד העירוני בעיר מגוריהם. משרד החינוך יעמיד לרשות הציבור מוקד חירום שמספרו 1-800-250025 שיפעל החל מ-7:00 בבוקר.

 

השביתה במשק - כתבות נוספות:

 

הסתדרות מנמקת את השביתה בטענה לכישלון המו"מ מול משרד האוצר בסוגיית עדכון השכר במגזר הציבורי. למאבק הצטרפו גם הסתדרות המורים וארגון המורים העל יסודיים. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן דורש תוספת שכר של 11% שתתפרש על פני חמש שנים, ומנגד מסכים שר האוצר משה כחלון לתוספות שנעות בין 3% בחמש שנים (כ-0.6% לשנה, בדומה לרמת האינפלציה השנתית הצפויה), לבין 7% בחמש שנים (שהם 1.5% לשנה).

 

הסכמת האוצר מותנית בכך שבהסתדרות יסכימו לדרישות האוצר למתן שכר דיפרנציאלי ודרישות התייעלות שונות. המשמעות של תוספת של 7% היא תוספת תקציבית של כ-7.5 מיליארד שקל לשנה.

  אז מי לא יעבוד? הקרייה למחקר גרעיני שליד דימונה תושבת. ברשויות המקומיות תחול שביתה כללית שבמסגרתה לא תהיה קבלת קהל או ניקוי אשפה, כולל שירותי התברואה וועדות תכנון ובנייה. על פי ההסתדרות השביתה תכלול גם את שירותי הכיבוי.

 

מגן דוד אדום יצטרף לשביתה ובשלב ראשון תתקיים העבודה בצוותים מצומצמים במתכונת שבת. גם בבתי החולים הממשלתיים ושל שירותי בריאות כללית ברחבי הארץ צפויים שיבושים, והם יעבדו רק במתכונת שבת עם צוותים מצילי חיים בלבד. השביתה כוללת את האחיות, עובדי המנהלה והצוותים הפרא-רפואיים, אך לא כוללים את הרופאים. השביתה תכלול גם את קופות החולים של מאוחדת וכללית.

 

"גורמים הקשורים לטיפול מציל חיים לא ישבתו ויינתן מענה. במקרה של דילמה באשר לשאלת דחיפות הטיפול תדון ועדה מיוחדת בכל מקרה לגופו", אומר גורם בהסתדרות.

 

בתי החולים יפעלו כסדרם במערך טיפול נמרץ. גם מחלקות טראומה, פגים, חדרי לידה, טיפולי דיאליזה, מחלקות אונקולוגיה ומכוני שד צפויים לפעול כרגיל. כמו כן יתקיימו ניתוחים דחופים אך לא אלקטיביים. עם זאת, בבתי החולים מבקשים מהציבור הרחב לבדוק ישירות מול בית החולים או באתר האינטרנט שלו אילו שיבושים צפויים להיות עקב השביתה במשק.

 

כמו כן, תושבת התחבורה הציבורית (רכבת ישראל ואגד), משרדי הממשלה, הבורסה, דואר ישראל, מכון התקנים, שדות התעופה, נמלי הים (חיפה, אשדוד אילת וחדרה) ובנק ישראל. בחברת החשמל יהיו שיבושים ככל הנראה במוקד השירות ובמוקד לקוחות. בדרום יפעלו האוטובוסים של חברת "מטרודן" ושל "אגד תעבורה", שנהגיהם לא מאוגדים בהסתדרות.

 

 (צילום: דוברות ההסתדרות) (צילום: דוברות ההסתדרות)
(צילום: דוברות ההסתדרות)

 

 ( צילום: shutterstock ) ( צילום: shutterstock )
( צילום: shutterstock )

 

ארכיון. בית חולים הדסה (צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות") (צילום: אלכס קולומויסקי,
ארכיון. בית חולים הדסה(צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות")

 

השינויים בלוח הטיסות בנתב"ג לקראת מחר:

באקדמיה ישבות הסגל המנהלי אך לא הסגל האקדמי, ולכן הלימודים והמבחנים בכל האוניברסיטאות יתקיימו כסדרם. בחלק מהמוסדות הודיעו שלא תירשם היעדרות לסטודנטים שלא יוכלו להגיע ליום הלימודים בשל השביתה בתחבורה הציבורית. במכללת סמינר הקיבוצים לא התקיימו לימודים במידה וההסתדרות וארגון המורים ישבתו. הלימודים באוניברסיטת בן גוריון יתקיימו מחר כרגיל, גם אם תהיה שביתה. במכללת ספיר יתקיימו לימודים אך לא מבחנים.

 

המעונות והצהרונים של ויצ"ו יפעלו כסדרם. מהחברה הארצית למתנ"סים נמסר כי לא ישבתו מתנ"סי "התחלה חכמה" ו"צהריים טובים". גם רשת המעונות של המתנ"סים תפעל כסדרה.

 

יושבתו גם מוזיאון ישראל בירושלים ומוזיאון ישראל בתל אביב. גם מוזיאון תל אביב לאמנות ומוזיאון בית התפוצות יושבתו. גם רשות העתיקות ורשות שמורות הטבע והגנים יושבתו. הטלוויזיה החינוכית, הסוכנות היהודית וקרן קיימת לישראל יושבתו אף הן.

 

עיצומים בנתב"ג, טיסות יבוטלו

בשל השביתה אמור המרחב האווירי של ישראל להיסגר בין השעות 6:00 בבוקר ל-18:00 בערב. במהלך הזמן הזה ימשיכו לפעול טיסות חירום וטיסות כיבוי וכן טיסות לפינוי רפואי.

 

טיסות הבוקר של אל על הוקדמו, כך שיצליחו להמריא עד השעה 06:00 בבוקר. נוסעים בטיסות הבוקר בכלל ובטיסות שהוקדמו בפרט מתבקשים להקדים הגעתם לשדה התעופה לתהליך הבידוק, לפחות שלוש שעות לפני מועד ההמראה המעודכן. לוח הטיסות החדש תקף גם במקרה שלא תפרוץ שביתה. עד כה הודיעה החברה על הקדמת 20 טיסות לפחות.

 

בהנהלת נתב"ג אישרו לחברות תעופה שביקשו להקדים את הטיסות להמריא לפני השעה 06:00, שעת פתיחת השביתה המתכוננת. עד שעה זו צפויות להמריא 27 טיסות עם 5,000 נוסעים. בסך הכול מתכוננים מחר לעבור בנתב"ג 31 אלף נוסעים.

 

בהודעת ארקיע נאמר כי לנוכח איום השביתה הכללית במשק מחר, טיסת בוקר שהייתה אמורה לצאת מנתב"ג לאילת בשעה 9:30 וטיסת החזור שהייתה אמורה לצאת מאילת לנתב"ג בשעה 10:30 לא ייצאו. הודעה נמסרה לנוסעים בטיסות אלה והם הועברו לטיסות חלופיות בקו שדה דב אילת. יתר הפעילות נשארת כרגע כסדרה. גם חברת התעופה הצרפתית אייר פראנס הקדימה כמה טיסות.

 

מה לגבי בתי המשפט?

מהנהלת בתי המשפט נמסר שבשל היעדרות הקלדניות השובתות, ייתכנו שיבושים בקיום דיונים באולמות המשפטים. לגבי הליכים דחופים - לרבות עתירות דחופות לבג"ץ, הליכים לפי חוק המעצרים, ערר על מעצרי ימים ותום הליכים, צווי מניעה וסעדים דחופים - יופעלו בתי המשפט במתכונת חירום בלבד. דיוני ועדות שחרורים במתקני כליאה איילון, השרון וכלא שיטה, יתקיימו כסדרם.

 

קבלת קהל ככל הנראה לא תתקיים בשל שיבושים בפעילות המזכירות ויטופלו נושאים דחופים בלבד. עם זאת, מרכז המידע הטלפוני יפעל כסדרו. בהיעדר עובדי מזכירות לא תתאפשר הגשת כתבי דין, בקשות ומסמכים באופן ידני, אלא רק באמצעות הגשה מרחוק. במהלך ההשבתה לא יתאפשר ביצוע תשלומים במזכירות אלא רק בסניפי הדואר או דרך נט המשפט.

 

מרכז המידע בטלפון 777-2773333 והשירותים הניתנים באמצעות אתר הרשות השופטת ימשיכו לפעול כסדרם.

 

צפי: נזק אדיר במקרה של שביתה בנמלים

גורם בנמל חיפה אמר שהשבתתו צפויה להסב נזקים כבדים הן לנמל והן למקבלי השירות. הוא הדגיש כי גם שביתה קצרה תגרום לנזק כבד שכן לקראת סוף השבוע התפוקות בנמל עולות, וכי עיכוב בפריקה ייאלץ חלק מהאוניות להמתין עד ליום ראשון. ביום חמישי אמורה להגיע לנמל אחת מאוניות הענק של קו MC2 מהמזרח הרחוק בדרך לים האדריאטי.

 

על הנזק שצפוי למשתמשים בשירותי הנמל אמר אלי סיוון, יו"ר איגוד המשתמשים בתובלה ימית בתפזורת של תבואות ומוצרי גרעינים, כי הוא מוכפל מדי יום של שביתה. "לנמלים ייגרם נזק כלכלי ישיר של יותר מ-200 אלף שקל ביום השביתה הראשון לחברי האיגוד (תחנות קמח, מכוני תערובת, חברות מזון ועוד).

 

"שביתה בנמלים תכפיל את היקף הנזק מדי יום בשל הגדלת שהיית אוניות המטען בנמלים, כך שמשמעות יומיים של שביתה תהיה נזק כלכלי ישיר של כ-600 אלף שקל ליבואני התבואות והגרעינים, ואילו שלושה ימי שביתה בנמלים יגרמו כבר לנזק של כ-1.2 מיליון שקל ועלולים להביא לשיבושים באספקת המזון למדינת ישראל".

 

ארגוני נוצרים בישראל פנו להסתדרות בבקשה לקיים טיסות של מאמינים המעוניינים להגיע לכאן לרגל אירועי חג המולד. "פניתי לראש ההסתדרות וביקשתי מהם להחריג את הטיסות שלנו מהשביתה בשדה התעופה", אמר ודיע אבו נאסר, דובר ארגוני הנוצרים בישראל, "במטרה לא לפגוע באלפי עולי הרגל שמעוניינים להגיע לישראל לכבוד החג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים