שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קיבלה את חייה במתנה ביום הולדתה: הנס של אסתר

  במשך שבוע ימים הייתה אסתר ביטון פרץ שרויה בין חיים ומוות כשהיא מורדמת ומונשמת בעקבות סיבוך של דלקת ריאות. ביום הולדתה ה-52 הצליחו לראשונה הרופאים להעיר אותה. "ברור לכולנו שהיא נולדה מחדש", אומרת כלתה

  נולדה מחדש: כשאסתר ביטון פרץ, בת 52 מבת ים, פיתחה דלקת ריאות, היא לרגע לא דמיינה שמצבה ידרדר עד כדי כך שתצטרך להילחם על חייה ולקבל אותם שוב, ביום הולדתה.

   

  קראו עוד מחדשות הבריאות:

  דו"ח מכון טאוב: חרדים בישראל בריאים יותר – ומאריכים חיים

  לא שמים על הדרום: סורוקה - תפוסה של 120% ותור שלא נגמר

  טיפולי שיניים חינם: מינואר - כל הילדים עד גיל 14

   

  אחרי אשפוז בבית חולים בעקבות דלקת ריאות חריפה, הגיעה ביטון פרץ לפני כשבועיים לבדיקה שגרתית של צילום חזה. בבדיקה נמצא כי היא לקתה בזיהום בריאותיה והופנתה במהירות לטיפול באיכילוב. בתוך שעות ספורות החל מצבה של ביטון פרץ להידרדר והצוות הרפואי נאלץ להרדים אותה ולהנשים אותה בכדי לתת לגופה את הזמן הדרוש להתאושש.

   

  בשל הזיהום בריאותיה, פעולה חיונית זו הפכה לבעייתית לביצוע וללא האפשרות לחבר אותה למכונת הנשמה, חייה של ביטון פרץ היו בסכנה. הצוות הרפואי הבין כי על מנת להציל את חייה של המטופלת, הם צריכים לחבר אותה למכונת אקמו (ECMO).

   

  שיתוף פעולה בין בתי החולים

  מכונת האקמו היא מכונת לב - ריאה משוכללת, אותה ניתן להפעיל לפרק זמן ממושך. במכשיר נעשה שימוש במקרים ספציפיים, וברובם קיצוניים, כאשר יש צורך לתת לליבו של החולה, או לריאותיו, זמן החלמה לצורך התאוששות.

   

  בישראל ישנם מכשירי אקמו בודדים, הניתנים להעברה ממרכז רפואי למשנהו, לפי הצורך. לאחר בדיקה באזור המרכז, נמצא כי אין מכשיר פנוי, והצוות באיכילוב יצר קשר עם מחלקת ניתוחי לב ברמב"ם, בניהולו של פרופ' גיל בולוטין, בבקשה להזעיק מבית החולים החיפאי את מכשיר האקמו ואת הצוות הרפואי שמתפעל אותו.

   

  אסתר ביטון פרץ, והצוות המטפל ד"ר צבי אדלר (משמאל) ורמי הייזלר (צילום: פיוטר פליטר) (צילום: פיוטר פליטר)
  אסתר ביטון פרץ, והצוות המטפל ד"ר צבי אדלר (משמאל) ורמי הייזלר(צילום: פיוטר פליטר)

   

  עם קבלת הפנייה יצא הצוות בראשותם של ד"ר צבי אדלר, רופא בכיר במחלקת ניתוחי לב, ורמי הייזלר, ראש צוות טכנאי מכונת לב ריאה במחלקה, יחד עם המכשיר באמבולנס לכיוון המרכז.

   

  כשהגיעו לאיכילוב היה מצבה של ביטון פרץ קשה מאוד, והיא התנדנדה בין חיים למוות. צוות רמב"ם חיבר אותה לאקמו, ולאחר זמן קצר, משהתייצבה, עלתה ביטון פרץ על אמבולנס כשהיא מחוברת למכשיר, והיא הועברה להמשך טיפול בחיפה.

   

  לאחר מספר ימים ביחידה לטיפול מוגבר במחלקת ניתוחי לב ברמב"ם, ראותיה של ביטון פרץ החלו להתאושש והזיהום פחת. שבוע ימים לאחר שהועברה לרמב"ם, החל הצוות בתהליך הגמילה של ביטון פרץ ממכונת האקמו והיא התעוררה לראשונה, בדיוק ביום שבו חגגה את יום הולדתה ה-52.

   

  "התאוששה בצורה מדהימה"

  "ברור לכולנו שהיא נולדה מחדש", אמרה מירילי פרץ, כלתה של אסתר, "כולנו מבינים שקרה כאן משהו נפלא ושקיבלנו אותה שוב במתנה. יש כאן אנשים בחסד שעושים את עבודתם מכול הלב, ואנחנו מודים לכל אחד ואחד מהם".

   

  לדברים הצטרפה גם כלת יום ההולדת, אשר לפניה עומד תהליך שיקום והחלמה מהטראומה שחוותה: "אני רוצה להודות לצוות הנפלא שטיפל בי. קיבלתי את חיי בחזרה".

   

  ביטון פרץ הועברה אתמול מרמב"ם לאיכילוב, להמשך טיפול והשגחה. לאחר עשרה ימים דרמטיים ברמב"ם, נפרד ממנה הצוות המטפל: "היא התאוששה בצורה מדהימה", ציין ד"ר אדלר אשר ליווה את הטיפול בה כל הזמן, "אנחנו אופטימיים ומאמינים שהריאות שלה יחלימו".

   

  בשנה וחצי האחרונות, טופלו כ-20 מקרים ברמב"ם בעזרת מכשיר האקמו, חלקם הועברו מבתי חולים אחרים, בדומה למקרה של ביטון פרץ. לדבריו של ד"ר אדלר, ככל שיש יותר מודעות ליתרונות הטיפול ולמיומנות הצוות ברמב"ם, כך מתקבלות יותר פניות מתוך בית החולים ומחוצה לו: "כיום אנו עושים שימוש במכונה באופן תכוף, כאשר אנו זקוקים למכונה נוספת לגיבוי. לעיתים אנו משתמשים בשתי המכונות ומביאים מכונה שלישית לגיבוי מחוץ לבית החולים. עם הגדלת המודעות והיקף הפעילות, בימים אלו אנו מנסים לגייס כסף לטובת רכישת מכשיר נוסף".
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: פיוטר פליטר
  אסתר ביטון פרץ. חזרה לחיים
  צילום: פיוטר פליטר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים