שתף קטע נבחר

הכי באזזזז
  זירת הקניות
  הלקח מבר רפאלי: סלב - הקדם גילוי לדיון
  רשות המסים תתמקד בתקופה הקרובה בהטבות שקיבלו ידוענים. לכן רצוי שאלה שהדבר רלוונטי עבורם ינקטו ביוזמתם הליך גילוי מרצון. פרשנות

   

   (צילום: ליאור פז)
  (צילום: ליאור פז)

  פרשיית בר רפאלי הציפה את שאלת מיסוי ההטבות שמקבלים ידוענים (הנחות סלב, בשפת העם). בשאלה זו יש מקום להבחין בין שני מקרים שונים. בראשון, הידוען מקבל הטבה בתמורה להתחייבותו לספק שירות כלשהו. שירות זה כולל בדרך כלל פרסום השימוש שהידוען עושה בהטבה. למשל, כאשר ידוען מקבל מכונית או מגורים בחינם או בהנחה, ובתמורה הוא מתחייב – בכתב או בעל פה – לפרסם תמונות שלו עושה שימוש ברכב או לצד שלט פרסום של פרויקט המגורים.

   

  פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

   

  נראה כי מקרה כזה לא מעורר כל ספק, וכי החבות במס ברורה מאליה. מבחינת דיני המס, אין שום הבדל בין תמורה המשתלמת בכסף מזומן, לבין תמורה המשתלמת ב"שווה כסף". שתי התמורות מהוות הכנסה, ואי דיווח עליהן חושף את מקבל ההטבה לחשד בפלילים.

   

  במקרה השני התמונה מורכבת יותר. נניח שאיש ציבור – שופט, שר לשעבר או כל בכיר אחר – מקבל הנחה משמעותית בעת רכישת דירה בפרויקט יוקרה. הקבלן נותן ההטבה עושה זאת משיקולים שלו. הוא משוכנע שאם יוכל לספר לרוכשים פוטנציאלים כי אותו בכיר רכש דירה בפרויקט, הדבר יועיל לשיווקו.

   

  נניח לצורך העניין כי אותו בכיר לא התחייב לנקוט שום פעולה פרסומית ואף אינו נוקט פעולה כזו בפועל. האם ההטבה נחשבת הכנסה שעליה הוא חייב לדווח? מקרה זה מעורר שאלה לא פשוטה, ויש פנים לכאן ולכאן.

   

  מחד, בוצעה כאן עסקה כלכלית ועל כן רשות המסים יכולה לטעון כי מדובר בהכנסה. אך מאידך, לא כל רווח כלכלי הוא הכנסה החייבת במס. בהיעדר כל תמורה שהבכיר מעניק באופן אקטיבי, יש מקום לטענה כי כלל לא מדובר בהכנסה שעליה יש לדווח.

   

  מדובר בשאלה לא פשוטה, אולם דבר אחד ברור: נבון לטפל בבעיה מיוזמתנו, ולא להיזכר בדבר רק אחרי שהגיע זימון לחדר החקירות.

   

  בשנים האחרונות נוקטים ישראלים רבים הליך גילוי מרצון מול רשויות המס. במסגרת הליך זה, שאותו כדאי לבצע רק באמצעות אנשי מקצוע בתחום דיני המס, ניתן לנטרל את המישור הפלילי. עצם נקיטת הליך גילוי מרצון מיוזמתכם מעבירה את הדיון למישור האזרחי בלבד.

   

  במישור האזרחי ניתן להעלות טענות שונות בדבר היעדר חבות במס מבלי שחרב ההליך הפלילי מרחפת מעל ראשכם.

   

  הליך גילוי מרצון דומה לניתוח. אף אחד לא הולך לכך בששון, אולם הימנעות מפעולה כשהדבר נדרש עלולה לעלות ביוקר. רק תחשבו כמה בר רפאלי, בני משפחתה וחבריה, היו מוכנים לתת על מנת להחזיר את הגלגל לאחור ולהסדיר את העניינים בדרך מתונה יותר, הרחק מאור הזרקורים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הלקח מבר רפאלי: סלב - הקדם גילוי לדיון"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים