שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מפגינים נגד יוקר הארנונה: "זה מצב אבסורד"

  כ-300 פעילים הפגינו היום בראש העין נגד מה שהם מכנים "עושק הארנונה", במסגרת המאבק הארצי של מובילי המחאה. לטענתם, שיעור הארנונה בעיר עלה ב-10 השנים האחרונות ב-38%. בעירייה מבהירים: "מחפשים פתרונות"

  ממשיכה מחאת הארנונה: הבוקר (ו') התכנסו כ-300 מפגינים במרכז ראש העין וערכו הפגנת מחאה להפחתת נטל הארנונה - אותו מס מוניציפלי שעולה מדי שנה בשנה. במסגרת המחאה, מבקשים מובילי המאבק בעיר ומובילי המאבק הארצי בעושק הארנונה, שבו חברים כ-30 נציגים מ-30 ערים בישראל, להוריד את מחיר הארנונה למ"ר וכן לשנות את שיטת החישוב מבחינת שטחים ציבוריים.

   

  צפו: פעילים מפגינים נגד מה שהם מכנים "עושק הארנונה" בראש העין

  צילום: אילן שתיוי

  צילום: אילן שתיוי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  "במשך שנתיים אני מוביל את מאבק הארנונה בראש העין וזוהי ההפגנה השלישית", מספר אילן שתיוי, ממובילי המחאה בעיר. לדבריו, תושבי ראש העין החדשה (שכונת פסגות אפק שנמצאת בימים אלה בעיצומה של בנייה מסיבית, במסגרת הסכמי הגג שנחתמו מול המדינה) והוותיקה (שכונת משכנות המוסיקה) מוחים על גובה הארנונה בראש העין.
   

   

  "הארנונה בעיר עלתה ב-38% ב-10 השנים האחרונות", הוא אומר, "זה מצב אבסורד שאנחנו נשלם ארנונה על חדרי אשפה, חדרי מדרגות, לובי, קירות חיצוניים ומחסן. אנחנו לא גרים בשטחים הללו. אנשים קיבלו חשבונות מטורפים של ארנונה, קנו את דירתם במיטב כספם וכספי המשכנתא ובסוף מקבלים חיוב ארנונה של 1,600 שקל על דירת 5 חדרים".

   (צילום: אילן שתיוי) (צילום: אילן שתיוי)
  (צילום: אילן שתיוי)

   (צילום: אילן שתיוי) (צילום: אילן שתיוי)
  (צילום: אילן שתיוי)

  לדברי שתיוי, "אנו רוצים מראש העיר, שלום בן משה, ומחברי המועצה שלו שיאשרו צו ארנונה חדש לראש העין עם תעריפים מופחתים לשטחים משותפים, ותעריף מופחת לשכונה החדשה שנבנית פסגות אפק. זאת אמנם הפגנה שלישית, אך לא נפסיק עד לשינוי המיוחל".

   

  נסים בז'ה, דובר ועד שכונת פסגות אפק, הוסיף כי "על פי צו הארנונה לשנת 2016, תחייב העירייה את תושבי שכונת פסגות אפק בתעריף של 54.23 שקלים למ"ר. כלומר דירה בשכונת פסגות אפק בשטח של 130 מ"ר תשלם 1,700 שקלים". לדבריו, "שייטת חישוב הארנונה הנהוגה בראש העין היא מחמירה - הנכס נמדד על פי שטח הדירה כולל קירות חיצוניים וכן חלקו היחסי בשטחים המשותפים".

   

  עוד הוא מציין כי "על פי החוק בישראל, לעירייה אין סמכות לשנות את שיטת חישוב הארנונה. לעירייה כן יש את הזכות להחליט על גובה התעריף למ"ר. מטרת המאבק של תושבי שכונת פסגות אפק היא הפחתת התעריף באופן הבא: 47 שקלים לשטח הדירה ו-17 שקלים לשטחים המשותפים".

   

  ראש העיר: "תומך במאבק"

  מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "תעריפי הארנונה של השכונות החדשות בראש העין נקבעו ב-2010. בכל הערים בארץ אין תעריף ארנונה אחיד בכל השכונות. כל שינוי בתעריפים הינו על פי החלטת שרי האוצר והפנים.

   

  "ראש העיר שלום בן משה תומך במאבק התושבים ופנה בשנתיים האחרונות לשרי האוצר והפנים לקבוע שיטת מדידה אחידה בכל הארץ, כולל לשטחים משותפים. מאז שראש העיר נבחר ב-2013 לא הועלתה הארנונה למגורים בשנים 2014-2015 והיא גם לא תועלה ב-2016. במקביל, ראש העיר פועל בימים אלה למציאת דרכים לפתרון הנושא".

   

  בשבועיים האחרונים יצאו מובילי המחאה נגד הפרסומים של חלק מהרשויות המקומיות על כך שקיבלו אישור ממשרדי הפנים והאוצר להפחית את שיעור הארנונה בתחומן בשנת 2016. מדובר בהחלטה של משרדי הממשלה לקבל את בקשתן החריגה של חלק מהרשויות המקומיות שלא לייקר את הארנונה בשיעור האוטומטי השנתי (1.27%).

   

  ואולם, לטענת מובילי המחאה - לא מדובר בהפחתה אלא במנוע משומן של "יחסי ציבור". זאת חרף העובדה שהן במשרדי הממשלה והן ברשויות המקומיות כינו את המהלך "הפחתה". בשנה וחצי האחרונות פתחו במאבק תושבים בהוד השרון, והמחאה התפשטה לערים נוספות ברחבי הארץ - גני תקווה, ראש העין, עכו, חולון, פתח תקווה, נתניה, חדרה, חיפה, באר שבע, אשדוד, יבנה ורחובות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אילן שתיוי
  ההפגנה בראש העין. מבקשים להפחית את הארנונה
  צילום: אילן שתיוי
  מומלצים