שתף קטע נבחר

רק 23 גרם: "סוחר סמים" לא הורשע בשל גילו

צעיר הודה בבית המשפט שמכר מריחואנה לסוכן סמוי תמורת 2,500 שקל. השופט אמיר דהאן החליט להימנע מהרשעה כדי לא לפגוע בשיקומו

בית משפט השלום באשקלון החליט לאחרונה לא להרשיע בן 21 שהודה במכירת מריחואנה לסוכן סמוי תמורת 2,500 שקל. השופט אמיר דהאן קיבל את טענת ההגנה שלפיה הרשעה תפגע בעתידו של הנאשם על רקע השיקום המוצלח שלו, וגזר עליו רק עבודות לתועלת הציבור.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

במרס האחרון, ובטרם מלאו לו 21, נתפס הנאשם מוכר מריחואנה. לדבריו היו לו כ-23 גרם לשימוש עצמי, והוא הסכים להצעת חברו למכור אותם תמורת 2,500 שקל. אלא שהשניים לא ידעו כי הקונה היה סוכן סמוי. כתב האישום ייחס לו סחר בסם "מסוכן", והוא הודה והורשע, אך לאחר מכן ביקש מבית המשפט להימנע מהרשעתו.

 

המדינה התעקשה על הרשעה ועל עונש כבד של מאסר בפועל, מאסר מותנה, קנס כספי משמעותי, והתחייבות כספית להימנע מביצוע עבירות סמים.

 

סנגורו של הנאשם טען כי הוא לא סוחר סמים, אלא שמדובר היה במעידה חד פעמית. לדבריו הנאשם לא מכר בעצמו את הסמים לסוכן הסמוי, ואף לא בא במגע עמו. חברו הוא שיצר עמו קשר.

 

הסנגור ביקש מבית המשפט שיתייחס לתסקיר שירות המבחן, המציג את הנאשם כבחור נורמטיבי, עם בגרות מלאה, שנפלט ממסלול קצונה בעקבות נסיבות משפחתיות, וככל הנראה מעד, אבל חזר לדרך המלך.

 

בתסקיר תוארו היחסים הקשים בין הוריו של הנאשם, שהשפיעו עליו וגרמו לו להתרחק מהבית ולהתחיל לצרוך מריחואנה. בשל גילו הצעיר וכדי שלא לפגוע בעתידו התעסוקתי, המליץ שירות המבחן לבטל את הרשעתו.

 

חריג שבחריג

השופט אמיר דהאן הסביר כי לרוב נוהג בית המשפט להרשיע ולגזור מאסר בפועל על סחר בסמים, אולם כאן החליט לחרוג. זאת משום גילו הצעיר של הנאשם, בשל סיכויי השיקום הגבוהים, בשל רצונו לחזור לשירות הצבאי ולאחר מכן להשתלב בלימודים גבוהים, והעובדה שביטול ההרשעה יפתח עבורו הזדמנויות תעסוקה רבות יותר בעתיד.

 

שיקולי השיקום של הנאשם גוברים על שיקולי הענישה וההרתעה, הסביר השופט, וציין כי הצעיר יקבל על עצמו צו מבחן ארוך מהמקובל (בן שלוש שנים) וצו של"צ, והוא מודע לכך שאם יימצא שהשתמש בסם או יעבור עבירות אחרות בתקופת המבחן, עונשו יהיה חמור בהרבה.

 

לטובת הנאשם גם נוספו החרטה שהביע, עברו הפלילי הנקי והודאתו כבר בשלב החקירה במשטרה, שחסכה מזמנו של בית המשפט.

 

משכך השופט ביטל את ההרשעה וגזר על הנאשם צו מבחן לשלוש שנים, שירות לתועלת הציבור בהיקף של 300 שעות, והתחייבות כספית של 2,500 שקל למשך שנתיים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים