שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בנק ישראל דורש מהבנקים המסחריים להתייעל

  במכתב שפרסמה היום המפקחת על הבנקים היא דורשת מהבנקים לקבוע תכנית התייעלות ארוכת טווח הכוללת גם צמצום במשרות ובהוצאות, לנוכח חוסר היעילות המאפיין את המערכת הבנקאית בישראל. האם תהיה פגיעה דווקא בעובדים הצעירים?

  הפיקוח על הבנקים פרסם היום (ב') טיוטת מכתב הנחיות למערכת הבנקאית, הדורש מהבנקים לנקוט בצעדי התייעלות וכן לקבוע תכנית התייעלות ארוכת טווח.

   

  • הפיקוח לבנקים: מצמצמים סניפים?חנכו את הציבור לעבור לדיגיטל

   

  בבנק ישראל מציינים כי רמת היעילות שמאפיינת את רוב הבנקים במערכת הבנקאית בישראל נמוכה באופן משמעותי בהשוואה לעולם.

   

  לטענת הבנק המרכזי, סביבת הפעילות הכלכלית, הרגולטורית והטכנולוגית בה פועלת המערכת הבנקאית בישראל, כמו בעולם, עוברת שינויים רבים אשר צפויים להימשך בשנים הקרובות.

   

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  "הלקוחות בעולם ובארץ עוברים לצרוך את השירותים הבנקאיים יותר ויותר באמצעות בנקאות ישירה- אינטרנט, מובייל, ומכשירים בנקאיים אוטומטיים. בנוסף, הטכנולוגיה הזמינה מגבירה כעת ותגביר מאוד בעתיד את שקיפות המידע ללקוחות, את הקלות של קבלת הצעות מתחרות ממספר גופים, ולכן את התחרות בתוך המערכת הבנקאית וגם את התחרות מגופים חוץ-בנקאיים", מציינים בפיקוח על הבנקים.

   

   לנוכח מגמות אלו והעובדה כי מדדי ביצוע שונים של המערכת הבנקאית מצביעים על רמת יעילות נמוכה באופן משמעותי של הבנקים, מעוניינים בפיקוח לשים דגש על תהליכי התייעלות בשנים הקרובות.

   

  לדברי הפיקוח, הדרך להתייעלות היא באמצעות צמצום מספר המשרות ובהנהגת תכניות פרישה מרצון של עובדים, וצמצום בהוצאות נוספות.

   

  יש לציין כי חלק מהבנקים נמצאים בתהליכי התייעלות וכבר צמצמו מאות משרות בעיקר במסגרת פרישה מרצון של עובדים ותיקים. אולם המשך התהליך שאולי ידרוש גם פיטורים, עשוי לפגוע דווקא בעובדים הצעירים יותר שכן העובדים הוותיקים, הזוכים לגיבוי ההסתדרות, עשויים להערים קשיים רבים על המהלך כמו שגם ארע בעבר. לעומת זאת קל להם לוותר על העובדים הזמניים והחדשים, כאשר אלו גם מקבלים משכורות נמוכות באופן מובהק בהשוואה לעובדי הדור הוותיק.

   

  כדי לעודד את הבנקים לבצע מהלכי התייעלות, מדגישים בפיקוח כי יינתנו הקלות רגולטוריות בעיקר בתחום דרישת הלימות ההון (ההון העצמי המינימאלי שעל הבנק להחזיק) .

   

  "המטרה היא שהבנקים יבצעו תהליכי התייעלות משמעותיים", אומרת המפקחת על הבנקים חדוה בר. " תהליכי ההתייעלות יאפשרו לבנקים להוזיל את עלויות השירותים הבנקאיים, בפרט עבור משקי הבית והעסקים הקטנים. ההתייעלות, לצד מכלול הצעדים הננקטים להגברת התחרות, תבטיח מערכת בנקאות יציבה ותחרותית יותר לטובת הלקוחות".

   

  יש לציין כי ההנחה שהתייעלות תביא להפחתת מחירי השירות ללקוחות נכונה בתיאוריה, אך במבחן המעשי היא לא תמיד עובדת ובפיקוח יידרשו לוודא כי היא גם מיושמת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רון קדמי
  חדוה בר, המפקחת על הבנקים
  צילום: רון קדמי
  מומלצים