שתף קטע נבחר

אולמרט: אבן גדולה הוסרה מלבי, מעולם לא קיבלתי שוחד

לאחר שעונשו הופחת משמעותית, אמר ראש הממשלה לשעבר בבית המשפט: "הפרשה הייתה ענן שחור, מציק ומעיק. אני מכבד את החלטת שופטי בית המשפט העליון"

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שזוכה הבוקר (יום ג') חלקית בפרשת הולילנד ועונשו הופחת משמעותית, אמר: "אבן גדולה הוסרה מעל לבי כאשר בית המשפט העליון קבע בהחלטתו שאני מזוכה באישום המרכזי שהוא פרשת הולילנד ופסק שאני זכאי בפרשה זו שהייתה מבחינתי ענן שחור מציק ומעיק עליי ומטבע הדברים גם על משפחתי, ילדיי, נכדיי, וכל הקרובים אליי במשך תקופה ארוכה מאוד".

 

 

 (צילום: גיל יוחנן, מוטי קמחי) (צילום: גיל יוחנן, מוטי קמחי)
(צילום: גיל יוחנן, מוטי קמחי)

 

אולמרט הוסיף: "בית המשפט הרשיע אותי בפרשה שאיננה נוגעת בפרשת הולילנד. אמרתי בעבר כי מעולם לא הוצע לי ומעולם לא קיבלתי שוחד ואני אומר זאת גם היום, אך מטבע הדברים ועל פי אמונתי ודרכי כל חיי, אני מכבד את החלטת שופטי בית המשפט העליון. כפי שאתם יכולים להבין, השנים האחרונות היו שנים קשות, מעיקות. ענן שחור העיב על חיי יום יום ושעה שעה ועל חיי משפחתי, רעייתי, חמשת ילדיי ו-11 נכדיי.

 


 

לפסק הדין המקוצר לחצו כאן

 

"זו ההזדמנות דווקא כאן ועכשיו ברגע הלא-קל הזה, שמעורבים בו גם סיפוק על הזיכוי בעניין המרכזי והעיקרי שהוא יצר את התהודה לפרשה כולה וגם על ההרשעה בפרשה השנייה, זה הזמן להודות לכל אחד ואחת מהם, לחבק אותם חיבוק אוהב ולהשיב להם אהבה ותודה על אהבתם".

 (צילום: גיל יוחנן, shutterstock) (צילום: גיל יוחנן, shutterstock)
(צילום: גיל יוחנן, shutterstock)
 

 

אהוד אולמרט בבית המשפט, לאחר ההככרעה (צילום: רעות רימרמן) (צילום: רעות רימרמן)
אהוד אולמרט בבית המשפט, לאחר ההככרעה(צילום: רעות רימרמן)

 

ראש הממשלה לשעבר הודה גם לפרקליטיו שליוו אותו לכל אורך הדרך, וביקש להודות "למאות ואלפים מתושבי ישראל שפנו אליי, שעצרו אותי ברחוב, שחיבקו אותי באירועים ציבוריים, שייחלו לי הצלחה, שהביעו בי אמון, שאמרו שהם מצטערים על כל מה שקרה, שהם מודים לי מעומק הלב על כל מה שהם יודעים, ומאמינים שפעלתי במשך השנים לטובת הציבור ולמענו ולמען מדינת ישראל".

 

פסק הדין של שופטי העליון משתרע על 950 עמודים. השופט סלים ג'ובראן פתח את פסק הדין בציטוט מספר דברים: "...לֹא תִקַּח שֹׁחַד כִּי הַשֹּחַד יְעַוֵּר עֵינֵי חֲכָמִים וִיסַלֵּף דִּבְרֵי צַדִּיקִים" (דברים טז, יט), וכתב בהמשך: "והנה מי שכיהן בעבר כראש ממשלה, כשר בכיר וכראש עיריית ירושלים, עבר עבירת שוחד. אולמרט ניצל את כוחו ואת מעמדו הציבורי הרם לטובתו האישית ובכך פגע בטוהר המידות ובאמון הציבור במנגנון הציבורי ובשלטון".

 ג'ובראן הוסיף כי "המלחמה בשחיתות מחייבת מאבק חסר פשרות. אם מי שהיה לראש ממשלת ישראל חטא בקבלת כספי שוחד מה יחשוב האזרח הקטן על מנהיגיו בבחינת אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר? ככל שתפקידו של איש הציבור רם יותר כך המעילה באמון הציבור קשה יותר". 

 

השופט ניל הנדל כתב: "השוחד הוא רעה חולה המכרסמת בשדות המנהל הציבורי בכל פה. יש להוקיע את התופעה באופן גורף. המלחמה בשחיתות אינה אך שם קוד, ויש לשאוף ליישמה הלכה למעשה, כיעד ראוי של המשפט הפלילי. ואולם, יעד זה אינו עומד לבדו.עקרונות יסוד העומדים בבסיס המשפט הפלילי מחייבים גם שמירה על 'כללי משחק' בתחום שאינו משחק אלא חורץ גורלות. כזה הוא הכלל לפיו לא יורשע אדם אלא אם הוכחה אשמתו מעבר לספק סביר. אל לנו להקריב כלל יסוד זה על מזבח המלחמה בשחיתות".

 

נציגת התביעה, עו"ד ליאת בן ארי, פרקליטת מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה, הגיבה לפסק הדין ואמרה: "זה לא יום פשוט לציבור הישראלי, ההכרעה היא קו פרשת מים במלחמה בשחיתות הציבורית בישראל. פרשה זו ממחישה יותר מכל את הצורך בתביעה עצמאית, שמסוגלת להעמיד לדין גם ראשי מדינה. כולנו גאים לחיות במדינה שבה כולם שווים בפני החוק". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אהוד אולמרט בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים