שתף קטע נבחר

חוקי אונס שפחות המין של דאעש

בפסק הלכה של המדינה האיסלאמית מפורטים התנאים שבהם רשאים אנשי הארגון לאנוס את אלפי הנשים שמוחזקות כשפחות, ואיך להתייחס אליהן: "להראות חמלה ולא למכור אותה לגבר מתעלל". הפירוט הוא חלק ממסמכים רבים שהשיגו הכוחות האמריקניים בסוריה, והועברו לידי רויטרס

אישה יזידית עם בתה בעיראק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אישה יזידית עם בתה בעיראק(צילום: רויטרס)

דאעש פרסם פסק הלכה (פתווה) שמפרט את התנאים שבהם רשאים לוחמי הארגון לאנוס את הנשים שנלקחו כשפחות.

 

המסמך נמצא יחד עם עוד מסמכים רבים במהלך פעילות של הכוחות המיוחדים של צבא ארה"ב בסוריה בחודש מאי והגיע לידי רויטרס. פסק ההלכה מראה איך דאעש מנסה לשכתב את ההלכה האיסלאמית, כדי להצדיק את העובדה שהוא מחזיק בשפחות מין באזורים בשליטתו בסוריה ובעיראק.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

"כמה מאחינו חיללו את הטיפול בשפחות", נכתב בתחילת הפתווה, שם מסבירים אנשי דאעש כי יש לפעול בהתאם לחוקי השריעה. אחר כך מוצגת שאלה: "האם יש אזהרות כלשהן שנוגעות לנושא הזה?". בפסק ההלכה מפורטות הנחיות ליחסי מין עם הנשים ששבו הג'יהאדיסטים.

 

בין השאר אוסרים אנשי הדת על אב ובנו לשכב עם אותה שפחה, ועל בעליהן של שתי אחיות שפחות לאנוס את שתיהן בו זמנית. נאסר לעשות הפלה לשבויה שנכנסה להריון מהגבר שמחזיק אותה. ההנחיות המזוויעות מפורטות במיוחד: "אם בעליה של אישה שבויה, שיש לה בת שמתאימה לקיום יחסי מין, מקיים יחסים עם האחרונה - האמא מחוץ לתחום עבורו באופן קבוע".

 

הפתווה גם מורה לגברים שמחזיקים בנשים השבויות "להראות חמלה כלפיהן, להיות אדיב, לא להשפיל אותן ולא לתת לה עבודה שהיא לא יכולה לעשות". על הגבר נאסר למכור את השפחה למי שהוא יודע שיתאכזר אליה.

נדיה, יזידית שברחה משבי דאעש, מספרת באו"ם על הזוועה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נדיה, יזידית שברחה משבי דאעש, מספרת באו"ם על הזוועה(צילום: רויטרס)
 

לפי האו"ם וארגוני זכויות אדם דאעש חטף ואנס אלפי נשים ונערות, בעיקר בנות המיעוט היזידי בעיראק. באפריל פרסם ארגון Human Rights Watch ראיונות

עם 20 נשים שנמלטו משבי דאעש. הן סיפרו איך הופרדו מהגברים אחרי שנחטפו ונמכרו כשפחות מין או הוענקו כ"מתנות" ללוחמים.

 

פסק ההלכה על הטיפול בשפחות הוא חלק מהמאמצים של דאעש לקבוע חוקים בנוגע לטיפול עם "שלל המלחמה" שצבר בסוריה ובעיראק. מסמכים אחרים עוסקים בטיפול בעתיקות שנבזזו או איך לנצל כראוי את משאבי הטבע שהארגון השתלט עליהם, נפט למשל.

 

לפי רויטרס הכוחות האמריקניים השיגו את המסמכים במהלך חיסולו של אבו סייף, איש הכספים של הארגון. בפסק הלכה שפרסמו ברויטרס בשבוע שעבר אישרו אנשי הדת לקצור איברים של שבויים, במטרה להציל את חיי מוסלמים. המעשה מותר אפילו אם הוא יעלה לשבוי בחייו, ומעלה חשש שהארגון עוסק בסחר באיברים כאמצעי נוסף לגיוס כספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יזידים בעיראק
צילום: רויטרס
מומלצים