שתף קטע נבחר

לראשונה מאז הקמתו: מתקן "חולות" מלא

שירות בתי הסוהר עדכן כי במתקן השהייה למבקשי מקלט נמצאים כעת 3,360 בני אדם. בשלב זה נבחן אם לדחות או לבטל זימון מבקשי מקלט אחרים

מתקן "חולות", שבו מוחזקים מבקשי מקלט, הגיע היום (ג') לתפוסה מלאה בפעם הראשונה מאז הקמתו. משירות בתי הסוהר נמסר כי כעת שוהים במתקן 3,360 מבקשי מקלט וכי לא ניתן לקלוט בו מבקשי מקלט נוספים. לפי שב"ס, רשות האוכלוסין וההגירה תידרש להחליט כיצד לנהוג במבקשי המקלט שכבר זומנו אליו בתקופה האחרונה. כעת לא ברור גם מה יעלה בגורל מאות מבקשי מקלט שזומנו למתקן בחודשים האחרונים וייתכן כי הרשות תיאלץ לדחות או לבטל את זימונם למתקן.

 

הידיעה על הגעת המתקן לתפוסה מלאה פורסמה הבוק בפעם הראשונה ב"הארץ". בתחילת החודש פורסם ב-ynet כי שר הפנים לשעבר סילבן שלום פועל להגדלת המתקן, שנבנה במקור עם אפשרות להרחבתו, אך מאז לא התקבלו החלטות בעניין או נערכו פעולות בשטח ליישומה של היוזמה. ההחלטה דורשת כעת, בהיעדרו של שר פנים מכהן, גם את אישורו של ראש הממשלה. אפשרות נוספת שנשקלה היא הקמת מתקן נוסף אך החלטות בעניין טרם התקבלו וכך או כך יישום ההחלטות ייארך זמן.

אין מקום במתקן השהייה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אין מקום במתקן השהייה(צילום: רויטרס)

בחודש שעבר פרסם משרד הפנים תזכיר חדש לחוק למניעת הסתננות, לאחר שבג"ץ פסל באוגוסט בפעם השלישית חלקים מהתיקון הקודם לחוק. בין היתר קובע התיקון החדש כי תקופת השהייה המרבית במתקן חולות תעמוד על 12 חודשים למבקשי מקלט ומסתננים שכבר שוהים בישראל, עם אפשרות הארכה של שישה חודשים במקרים חריגים. זאת אף על פי שבג"ץ קרא לקצר את משך הכליאה ואף הורה להגביל אותה באופן זמני לשנה.

 

בעקבות פסק הדין של בג"ץ, שהגביל את תקופת ההחזקה בחולות לשנה,

נדרשה המדינה לשחרר כ-1,200 מתוך כ-1,800 מבקשי מקלט שהוחזקו במתקן. מרבית מבקשי המקלט ששוהים עתה במתקן זומנו אליו בחודשים האחרונים, שבמהלכם הגבירה רשות האוכלוסין וההגירה את קצב הזימונים למתקן.

 

לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בישראל שוהים כ-47 אלף מבקשי מקלט, רובם אזרחי סודן ואריתריאה - מדינות שישראל נמנעה עד כה מלגרש את אזרחיהן בשל מחויבויותיה לדין הבינלאומי ולאמנת הפליטים מ-1951. תחת זו ישראל נקטה עד כה מדיניות של הגנה ואי הרחקה זמנית כלפי מבקשי מקלט אלה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
מתקן "חולות"
צילום: הרצל יוסף
מומלצים