שתף קטע נבחר

פותחים שנה בסערה: פתיתי שלג בצפון, רוחות של 80 קמ"ש וגלים בגובה 8 מטרים

הכבאים הכינו סירות הצלה, יחידות החילוץ של המשטרה הועמדו בכוננות, חברת החשמל גוזמת עצים ומשנעת גנרטורים. גשם לפרקים יירד מהצפון ועד לנגב ויהיה מלווה ברוחות עזות ופתיתי שלג כבר נצפו בחרמון. השיא צפוי בלילה שבין חמישי לשישי - ממש במקביל לחגיגות השנה האזרחית החדשה. בשישי: סוער ומושלג

 

 

מערכת חורפית נוספת בדרכה לישראל, ומאמש (יום ד') נערכות הרשויות לקראת מזג האוויר הסוער שצפוי לשטוף את כל הארץ. חברת החשמל כבר החלה לתגבר צוותים בשטח ולכרות עצים בקרבת רשתות החשמל, הכבאים והשוטרים נכנסו לכוננות ותגברו עמדות, והרשויות המקומיות פנו לתושבים: "להסיר מגגות וממרפסות חפצים שעשויים לעוף ולפגוע בחוטי חשמל ולגרום לנזק".

 

  • צילמתם סרטונים או תמונות של מזג האוויר? שלחו אלינו לדואר האדום

 

 

חברת החשמל הודיעה שהיא מתגברת את צוותי העבודה בשטח ובמוקדי השירות 103, וקידמה גנרטורים לאזור צפת ולרמת הגולן שיספקו מענה להפסקות חשמל במידת הצורך. כמו כן החלה החברה בשבועיים האחרונים, לאחר קבלת האישורים מפקיד היערות, בכריתת עצים נרחבת בקרבת רשתות חשמל. עוד לפני שהחל לרדת גשם משמעותי נאלצו משפחות רבות בכפר סבא להעביר ערב בעלטה בגלל תקלה בקו מתח גבוה.

 

 

"מיני טורנדו". נד מים מרהיב אתמול באשדוד (צילום: שמואל דוד) (צילום: שמואל דוד)
"מיני טורנדו". נד מים מרהיב אתמול באשדוד(צילום: שמואל דוד)
ענני סערה בקריית גת (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
ענני סערה בקריית גת(צילום: בראל אפרים)

ערב לאור נרות בכפר סבא  (צילום: שירה שרמן) (צילום: שירה שרמן)
ערב לאור נרות בכפר סבא (צילום: שירה שרמן)

שקיעה בנהריה. עננות משמעותית בדרך (צילום: דן לוי) (צילום: דן לוי)
שקיעה בנהריה. עננות משמעותית בדרך(צילום: דן לוי)

"חברת חשמל מבקשת להדגיש כי חרף ההיערכות המקדימה הנרחבת, אין 'אפס תקלות'", נמסר. "הרוחות העזות צפויות עלולות לגרום לקריסת עצים, לפגיעת ענפים וחפצים שונים ברשתות החשמל ולגרימת נזק שיגרום להפסקות באספקת החשמל. במקרה של פגיעות ברשת החשמל, קריעת חוטים או כל מפגע אחר, הציבור יכול לפנות לחברה דרך מרכזי השירות 103, אפליקציית חברת החשמל, דף הפייסבוק או אתר האינטרנט של החברה".

 

בשל מזג האוויר הסוער עלולים להיחסם צירי תנועה "שיכולים לייצר בעיות נגישות בשטחים פתוחים - ובשל כך עלולים להתעכב גם צוותי חברת החשמל בהגעתם לתיקון פגיעות", נמסר בנוסף. החברה מבקשת מהציבור להיות סבלני וערני, ולדווח מיד על חוטי חשמל קרועים או נזקים אחרים לרשת החשמל, כמו גם לשמור על כללי בטיחות בסיסיים.

 

"להסיר מגגות חפצים שיכולים לעוף ולגרום לנזק"

גם ברשות הכבאות נערכים למערכת החורפית. ראש אגף המבצעים, טפסר בכיר אייל כספי, הנחה לתגבר את התחנות בצפון ובירושלים ולבדוק ציוד חירום ייעודי כמו גנרטורים, משאבות ומסורים. יחידות החילוצים המיוחדים, בעיקר באזורים הנתונים להצפות, הושמו בכוננות עם סירות ורכבי החילוץ.

נערכים לשלג בחרמון  (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
נערכים לשלג בחרמון (צילום: אביהו שפירא)

מפלסות השלג מוכנות בחרמון (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מפלסות השלג מוכנות בחרמון(צילום: אביהו שפירא)

בחרמון  (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
בחרמון (צילום: אביהו שפירא)

עוד ציוד חם לחיילים (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
עוד ציוד חם לחיילים(צילום: אביהו שפירא)

גנרטורים של חברת החשמל בדרך לצפת (צילום: יוסי וייס) (צילום: יוסי וייס)
גנרטורים של חברת החשמל בדרך לצפת(צילום: יוסי וייס)
 (צילום: יוסי וייס) (צילום: יוסי וייס)
(צילום: יוסי וייס)

שלשלאות ושקי מלח. צפת מתכוננת לשלג (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
שלשלאות ושקי מלח. צפת מתכוננת לשלג(צילום: אביהו שפירא)
 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)
 

בעקבות שימוש מוגבר במכשירי חימום ועומס על מערכת החשמל הביתית, נערכים בשירותי הכיבוי להתמודד עם שריפות בדירות מגורים. לשם כך פרסמה הרשות שורה של הנחיות בטיחות לציבור: "אין להעמיס מספר רב של מכשירי חשמל על שקע בודד מחשש לעומס יתר. למשתמשים בסדין חשמלי לחימום המיטה, יש לנהוג על פי הוראות היצרן, לוודא שאין קיפולים בסדין לפני החיבור לחשמל ולנתק את הסדין משקע החשמל לפני השינה מחשש לקצר ושריפה.

 

"אין להשאיר תנורי ספירלה או כל תנור בעל גוף חימום לוהט ללא השגחת מבוגר וחל איסור מוחלט לישון בזמן שהם דולקים. רצוי לחזק ולקשור סככות, פרגולות, אנטנות, דודי שמש וכל פריט העלול לעוף ברוח, ולנקות פתחי ניקוז במרזבי הגגות".

 

המשטרה השלימה גם היא את היערכותה למזג האוויר הסוער הצפוי בימים הקרובים. מוקד החירום המשטרתי 100 וכן מוקד המידע הארצי 110 יתוגברו כדי לתת מענה מהיר לציבור. בנוסף, יעובו משמרות השוטרים ותוגבר הכוננות של יחידות המתנדבים המשטרתיות העוסקות בחילוץ.

 


 

 

ההיערכות המיוחדת תכלול פריסת כוחות מוגברת בצירי התנועה ובפנים הערים. מוקד אגף התנועה יזרים כל העת הודעות לתקשורת על חסימות כבישים והמלצה לנוע בדרכים חלופיות בטוחות.

 

בהודעה שפרסמה, קראה המשטרה לציבור הנהגים לנהוג במשנה זהירות בקרבת מאגרי מים שבהם קיימות סכנות נפילה, היסחפות וטביעה. בנוסף, נכתב כי יש להתאים את הנסיעה לתנאי הדרך, להדליק אורות, להימנע מעצירות פתע ולעצור רק בתחנות רענון מוסדרות ולא בשולי הכביש.

 

במקביל נערכת המשטרה גם לאירועי סוף השנה האזרחית שיחלו היום בערב ויימשכו בכל סוף השבוע. מחוזות המשטרה, משמר הגבול ואגף התנועה, בסיוע אלפי מתנדבים, יתפרסו במקומות הומי קהל, בדגש על מקומות בילוי וכן לאורך צירי התנועה, במטרה לתת מענה נדרש לכל תרחיש.

קשתות השתלטו על מודיעין (צילום: גלי סינגר) (צילום: גלי סינגר)
קשתות השתלטו על מודיעין(צילום: גלי סינגר)
קשת יפה גם בחיפה (צילום: מונט גלפז) (צילום: מונט גלפז)
קשת יפה גם בחיפה(צילום: מונט גלפז)
ענני סערה ברמת השרון (צילום: מוטי זוזובסקי) (צילום: מוטי זוזובסקי)
ענני סערה ברמת השרון(צילום: מוטי זוזובסקי)
 

במרכז הרפואי זיו בצפת נערכים גם כן לסופה. מנהל המרכז, ד"ר סלמאן זרקא, אמר כי בבית החולים נערכים לקראת האפשרות של חסימת כבישי הגישה למרכז הרפואי וכי בית החולים ייעזר בשירותי חברות המפעילות רכבי שטח בעלי יכולת עבירות בסופות ובשלגים, וכן מתנדבים עם רכבי 4X4, בכדי לתת מענה להגעת הצוותים הרפואיים לעבודתם. ד"ר זרקא הוסיף כי חדר המיון במרכז הרפואי זיו נערך לקבלת חולים עם מכות קור והיפותרמיה, ולצורך כך תוגבר מלאי עירויי הנוזלים החמים ומלאי שמיכות החימום לגוף.

 

התחזית: גשם וסערה בערב השנה החדשה

 

 

היום (ה') יירד גשם לפרקים בצפון ובמרכז, ייתכנו סופות רעמים בודדות והטמפרטורות יוסיפו לרדת. בחרמון החלו לרדת פתיתי שלג ואף הצטברו במפלס התחתון. בהדרגה הגשם יתפשט גם לנגב. קיים חשש לשיטפונות בנחלי הנגב ובנחלי ים המלח. מהערב יתחזקו הגשמים וקיים חשש להצפות. בים התיכון תנשב רוח דרום-מערבית עד מערבית במהירות של 30 עד 50 קמ"ש, וייתכנו משבים במהירות של 60 עד 70 קמ"ש. גובה הגלים בים ינוע בין 2.5 מטרים ל-6 מטרים.

 

חזאי "מטאו טק" צחי וקסמן מסר כי שיא הגשם במערכת הנוכחית צפוי הערב עד מחר בבוקר. מבחינת קור, הטמפרטורות הנמוכות ביותר יירשמו החל מיום שישי אחר הצהריים ועד לשבת בבוקר.

 

מחברת "מטאו טק" נמסר כי שקע מעל לבנון מתעמק וגורם באזורנו לגשמים מקומיים ולהתקררות נוספת. הטמפרטורות החזויות להיום ולמחר: קריית שמונה 14-8, קצרין 12-6, צפת 10-4, טבריה 18-9, נצרת 14-7, חיפה 17-10, תל אביב 18-10, ירושלים 10-5, אשקלון 17-11, עין גדי 21-13, באר שבע 17-9, ערד 12-8, מצפה רמון 12-5 ואילת 19-10.

 

מחר (יום ו') יהיה גשום, קר וסוער. יירדו גשמים מהצפון ועד לנגב מלווים בסופות רעמים בודדות וברד, בחרמון ירד שלג, וקיים חשש מהצפות ומשיטפונות במקומות הנמוכים. יחל לרדת שלג גם בצפון רמת הגולן ובפסגות הרי הגליל מעל 700 מטר כולל צפת. לקראת ערב ייתכן שלג קל גם בפסגות הרי המרכז כולל ירושלים. בים התיכון תנשב רוח דרום-מערבית עד צפון-מערבית במהירות של 25 עד 50 קמ"ש וייתכנו משבים במהירות של 70 עד 80 קמ"ש. גובה הגלים בים ינוע בין 4 ל-8 מטרים. 

 

בשבת הרוחות והגשמים ייחלשו, אך יוסיפו לרדת באופן מקומי בעיקר בצפון הארץ ובמרכזה. בחרמון יירד שלג, ובבוקר עדיין ייתכן שלג קל בפסגות הרי הצפון.

 

ביום ראשון יירד גשם מקומי בצפון ובמרכז, וימשיך להיות קר מהרגיל לעונה.


פורסם לראשונה 30/12/2015 22:22

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתן בינו
קשת וענני סערה בהוד השרון
צילום: איתן בינו
מומלצים