שתף קטע נבחר

הפעוטות שנספו ברהט למנוחות: "אלוהים רצה אותם איתו"

ברהט הובאו למנוחות שלושת הילדים ממשפחת אבו ג'עפר, שנחנקו כתוצאה משריפה שנגרמה מתנור ישן שהצית בדים. "אם היו אמצעי בטיחות ייתכן שהאסון היה נמנע", אמרו השכנים

 

 

תנור חימום שהופעל בחדר והדליק בדים שהיו סמוך לו, הוא הגורם לשריפה שהובילה למותם של שלושה פעוטות ממשפחת אבו ג'עפר אתמול ברהט. היום (א') הובאו השלושה למנוחות בבית העלמין בעיר.

 

מימין: עדן, הודא ותופיק המנוחים ()
מימין: עדן, הודא ותופיק המנוחים

מסע הלוויה היום ברהט (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
מסע הלוויה היום ברהט(צילום: רועי עידן)

 

מחקירה ראשונית עולה כי הילדים, עדן בת הארבע, הודא בת השלוש ותופיק בן השנה וחצי, נחנקו מעשן שהם שאפו בעת השריפה. הם פונו במצב אנוש למרפאה מקומית ומתו לאחר מכן בבית חולים "סורוקה". מפקד מחוז דרום בשירותי הכבאות וההצלה, טפסר בכיר משה סוויסה, העריך כי העשן התפזר בבית במשך 20 דקות והילדים ניסו להימלט. לדבריו, לבית יש רק חלון אחד הפונה לסמטה ולכן השכנים לא הבחינו בדליקה במשך זמן רב.

 

אב המשפחה, יוסף, סיפר כי שהה באותה העת עם אשתו השנייה וחמשת ילדיהם ביחידת דיור נפרדת בקומה מעל. "שמעתי את אשתי צועקת. ירדתי וראיתי את כל הבית אש, שרוף. שפכתי מים, ראיתי אותם ליד הדלת", שחזר בבכי. "אלוהים ביקש אותם. אני לא יכול להתנגד למה שהוא רוצה. ילדים הם נשמה, ועכשיו אלוהים לקח אותה".

 

זידאן ומג'די אבו ג'עפר, בני דודים של האב, סיפרו על שלושת הילדים שנהרגו: "הם היו ילדים יפים, מקסימים. תאופיק נקרא על שם אחיה של האם, שטבע למוות בבריכה של מלון באילת לפני כשנתיים. קשה לתאר איך ההורים מרגישים עכשיו, הם מזועזעים וכואבים. זה אסון לכל רהט, לא רק למשפחה. מעולם לא קרה פה אסון כזה. שלושה ילדים נקטפו כמו פרחים".

 

הפינוי לבית החולים. רק ניידת אחת בעיר (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הפינוי לבית החולים. רק ניידת אחת בעיר(צילום: הרצל יוסף)

במשפחה סירבו להאשים איש באסון, אולם טפסר בכיר סוויסה חלק על דעתם: "מדובר בתנור ספירלה ישן שהדליק בגדים ובדים ויצר עשן רב בחלל החדר. אנו קוראים לא להשתמש בתנורי ספירלה שיצאו מהתקן, הם מסוכנים. ליד גוף חימום בוער יש להשאיר חלון פתוח ובטח לא להשאיר ילדים לבדם".

 

בני המשפחה השכנים, נוואף, פאדל וחמזה אבו ג'עפר, סיפרו על חילוץ הילדים: "שמענו צעקות ורצנו החוצה. יצא חום מהדלת ואף אחד לא הצליח לפתוח אותה, עד ששברנו אותה. לקח לנו 25 דקות להיכנס. הבית היה חשוך ומלא עשן. הוצאנו את הילדים מהבית ופינינו אותם. אצלנו אין גלאי עשן או אזעקה, אבל אם היו אמצעי בטיחות, וגורמי ההצלה היו מגיעים בזמן - האסון היה נמנע".

 

הם גם מפנים אצבע מאשימה למד"א, שמחזיקה בעיר רק ניידת טיפול נמרץ אחת, ולכן הפינוי של שלושת הילדים מהמרפאה לבית החולים התעכב, לטענתם.

 

ממד"א נמסר בתגובה: "צוות של כוננים הגיע למרפאה לטפל בילדים. הניידת עסקה באותה עת בפינוי של חולה אסטמה קשה, ומיד כשהסתיים הטיפול בילדים במרפאה וניתן היה לפנותם, הם פונו. גם בערים גדולות יותר מרהט יש רק ניידת טיפול נמרץ אחת".

 

מנתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים עולה כי 61% ממקרי התמותה של ילדים ובני נוער בשנים 2015-2008 הם במגזר הערבי. אורלי סילבינגר, מנכ"לית הארגון, סיפרה: "לאור נתוני היפגעות קשים בקרב ילדים בדואים בנגב אנחנו מובילים, בשיתוף משרד החקלאות, התערבות לצמצום התופעה, אשר כוללת העלאת מודעות הורים, בני נוער ואנשי מקצוע. התכנית פועלת בטיפות חלב, קופות חולים, מסגדים, חוגי בית, גני ילדים ועוד".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים