שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לבחור לסיים את החיים, בבית.

  רותי קורנבלו מתמודדת עם סרטן בשלב הסופני בביתה בקרב בני משפחתה במסגרת הוספיס בבית. מה זה הוספיס בבית ומה הערך הגדול שמקבלים רותי ובני משפחתה. צפו בסיפורה המרגש

  בשיתוף צבר רפואה

   

  רותי קורנבלו, מתמודדת עם סרטן בשלב הסופני של המחלה, אולם במקום להתאשפז בבית חולים - היא בחרה להישאר בביתה ולקבל שם את כל הטיפולים במסגרת הוספיס בית של 'צבר רפואה'. הליווי של הוספיס בבית מאפשר לרותי להמשיך ולהיות עם בני משפחתה, ואפילו, כדבריה, ליהנות מהחיים.

   

  ד"ר רוני צבר: "'צבר רפואה' מאפשרת לחולים הרוצים ויכולים להתאשפז בביתם כחלופה לאשפוז במוסד, מתוך אמונה שהמקום הנכון והטבעי לטיפול באדם החולה הוא בסביבתו הטבעית, תוך מתן ליווי וגיבוי רפואי ומקצועי 24/7. ההנחה היא, שברוב המקרים אדם ירגיש הכי טוב והכי בטוח בביתו שלו".

   

  השירות של הוספיס בבית, כחלופה לאשפוז בבית חולים, מאפשר לחולה להישאר בביתו ולעבור ממצב של טיפולים פעילים במחלה לטיפול רפואי פליאטיבי המתמקד באיכות ונוחות חיים בשלב הסופי של החיים.

   

  הרפואה הפליאטיבית היא גישה טיפולית אשר שמה את הדגש על שיפור איכות ונוחות החיים של חולים ובני משפחותיהם, המתמודדים עם מחלות חשוכות מרפא. הטיפול מתמקד במניעה והקלה על סבלו של החולה באמצעות זיהוי והערכה קפדנית של הסימפטומים, טיפול בכאב ובתסמינים אחרים, וליווי רגשי צמוד למטופל ולבני המשפחה הסובבים אותו.

    

  קיראו עוד בערוץ אשפוז בבית

   

  חוק 'החולה הנוטה למות'

  בישראל קיים חוק "החולה הנוטה למות" מתקדם,  וההרחבה שלו משנת 2009, המכיר בערך החשוב של תמיכה וליווי אנשים בסוף חייהם, ונותן לכל אדם בישראל את האפשרות לבחור היכן ירצה לסיים את חייו. החוק מפרט את זכויותיהם של חולים במחלה סופנית, את חובותיו של הצוות הרפואי המטפל, ואת הנהלים במצבי הימנעות מטיפול רפואי והארכת חיים. החוק מגדיר שכל אדם המוגדר כחולה בשלב הסופני של חייו, זכאי לקבל ליווי הוספיס בבית ללא כל תשלום.

   

  'צבר רפואה' עובדת בשיתוף עם כלל קופות החולים בישראל, ועם קליטת מטופל במסגרת הוספיס בבית, האחריות הרפואית עוברת לידי 'צבר'. מערך האשפוז בבית של 'צבר' הוא המערך היחיד אשר ערוך לקלוט מטופלים מכל רחבי הארץ, ממג'דל שמס ועד אילת.

   

  על-פי 'חוק החולה הנוטה למות', אחד התנאים ההכרחיים והחשובים לקיום תקין של הוספיס בבית הוא זמינות מלאה של הצוות המטפל בכל רגע נתון 24/7. הזמינות המלאה היא קריטית, שכן הצוות נדרש לתת מענה לצרכים הרבים והמשתנים של החולה ובני המשפחה.

    

   

  הוספיס? אצלי בבית?!

  במסגרת הוספיס בבית, מלווה את המטופל ובני משפחתו צוות ייעודי וקבוע הכולל רופא/ה, אח/ות ועובד/ת סוציאלי/ת, הנכנס לבית המשפחה תוך 24 שעות מהרגע שהתקבל אישור של קופת החולים.

   

  הצוות המטפל עורך ביקורים קבועים, והוא זמין עבור המטופל ומשפחתו בכל רגע נתון 24/7, לכל שאלה או בעיה - רפואית או רגשית.

   

  הוספיס בבית יכול להתאפשר כאשר אחד (או יותר) מבני המשפחה או החברים, לוקח על עצמו את האחריות להיות המטפל העיקרי בחולה. לצד המשמעות הגדולה שהחולה ומשפחתו מקבלים מעצם השהייה בבית, יש גם אחריות טיפולית בצרכים השונים של החולה.

   

  המשפחה מקבלת הדרכה וליווי שוטף של הצוות המטפל, בכדי לדעת להתמודד עם המצב הקיים ולהיות מוכנים לקראת הימים והשבועות הקרבים.

   

  למי מתאים השירות?

  שירות 'הוספיס בבית' מיועד לחולים במחלות קשות או חשוכות מרפא, אשר מחליטים לבלות את התקופה האחרונה בחייהם לצד משפחתם, במקסימום כבוד ובמינימום סבל.

   

  גם אם אתם בעיצומם של טיפולים פעילים במחלה (הקרנות, כימותרפיה), כדאי ומומלץ לקבל טיפול תומך בבית. המטרה העיקרית של הוספיס בבית היא להפחית את הסבל הפיזי, הרגשי והרוחני הנובע מהמחלה או מהטיפול בה, אך במקביל להמשיך בחיי היומיום, באיכות החיים הטובה ביותר האפשרית.

   

  איך מקבלים הוספיס בית?

  הוספיס בבית הוא כאמור שירות המגיע על פי חוק לכל אדם בישראל החולה במחלה קשה ונמצא בשלב הסופני של חייו. על-פי החוק, קופות החולים חייבות להעניק טיפול פליאטיבי לחולה בביתו, עם זמינות מלאה, 24/7, ללא כל עלות.

   

  במידה ומדובר החולה המאושפז בבית חולים, יש לפנות לנציג קופת החולים בבית החולים, ולבקש להגיע להוספיס בבית. במידה והחולה נמצא בבית, יש לגשת לרופא המשפחה ולקבל הפניה להוספיס בית.

   

  את ההפניה יפנה הרופא ליחידה לטיפולי בית של קופת החולים, ודרך היחידה תוכלו לקבל את ההפניה לשירות הוספיס בבית.

   

  ניתן לקבל מידע נוסף באתר של 'צבר רפואה' 

     

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רותי קורנבלו. רותי קורנבלו: בחרה לסיים את חייה בהוספיס בית
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים