שתף קטע נבחר

המצוד בהרצליה: החשוד הפלסטיני נתפס

לאחר מצוד שארך כמה שעות נתפס חשוד פלסטיני מצור באהר, שפרץ מחסום באזור ירושלים והותיר את מכוניתו בהרצליה. בני משפחתו דיווחו כי איים לבצע פיגוע

 

 

סריקות נרחבות אחר חשוד פלסטיני בהרצליה סייעו למעצרו: בתום מצוד שהתנהל הבוקר (יום ג') אחר פלסטיני חשוד שנטש את מכוניתו במרכז הרצליה, הוא נעצר. הפלסטיני אחמד חטיב בן 20 מצור באהר, בעל עבר פלילי, רב עם אביו ואיים כי בכוונתו לבצע פיגוע. הוא יצא מביתו בשעות הבוקר המוקדמות, פרץ מחסום ליד ירושלים והמשיך בנסיעה לעבר מרכז הארץ, שם כאמור הותיר את המכונית.

 

שי, שלכד את החשוד, סיפר: "יש לי משרד תיווך. נכנסתי למשרד ואחד עוברי האורח אמר שלא הצליחו ללכוד אותו. נכנסתי לאפליקציה של ynet וראיתי את התמונה שלו. פתאום אני רואה אותו מולי חוצה את הכביש ומדבר בטלפון. הוא נראה סהרורי ובלחץ והלך הלוך ושוב. כנראה ידע שמחפשים אותו. אחת הסוכנות של המשרד התקשרה למשטרה. אני יצאתי החוצה והשכבתי אותו על ספסל שנמצא פה בחוץ תוך שניות ואז ממש מהר הגיע כוח בילוש ומשטרה".

 

דובר משטרת מרחב ירקון מסר כי "מורגשת תנועה ערה של כוחות ביטחון ומשטרה בהרצליה, בעקבות רכב חשוד שנמלט מאזור ירושלים ונמצא במרכז העיר. הכוחות החלו בחיפושים נרחבים אחר הנהג".  

 

חיפושים אחר אחמד חטיב מצור באהר ()
חיפושים אחר אחמד חטיב מצור באהר

החיפושים בהרצליה ()
החיפושים בהרצליה

סריקות נרחבות בהרצליה ()
סריקות נרחבות בהרצליה

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

עיריית הרצליה הודיעה על תגבור משמעותי של האבטחה סביב מוסדות החינוך ובמקומות הומי אדם עקב התרעה מודיעינית על חשש לאירוע חבלני. ראש העירייה משה פדלון ומנכ"ל העירייה הורו גם להגביר את הסיורים של השיטור העירוני ברחבי העיר. המשטרה ביקשה מתושבי העיר להתקשר למוקד חירום 100 אם יבחינו באירוע חריג.

 

פדלון סיפר כי בתיאום עם המשטרה החלה היערכות מיוחדת בעיר: "הפעלנו תוכנית מגירה לתגבור ביטחון בבתי ספר ובגנים, על סמך מידע שתושב ממזרח ירושלים יצא ברכב לאזור הרצליה והודיע כי הוא מתכוון לבצע פיגוע. התושבים צריכים לגלות ערנות ולדווח על כל מקרה חריג. אנחנו ממשיכים בשגרת החיים שלנו". פדלון אמר כי ההיערכות המיוחדת החלה כבר בשעה 05:00, אך "לא מפסיקים שום פעילות. אף אחד לא ישבש לנו את החיים פה".

 

"בית הספר מאובטח, הילדים בטוחים"

תושבת הרצליה סיפרה כי הביאה את שני ילדיה לבית הספר הבוקר, והבחינה בשוטר בכניסה, בנוסף למאבטח. "אני ממש מודאגת. יש הורים שאומרים שאולי ייקחו את הילדים. מדברים על זה שאולי לא יוציאו את הילדים לחצר. אני ממש מרגישה לא נעים שאני עכשיו בדרך לעבודה והשארתי את הילדים בהרצליה, מצד שני אני לא רוצה לעשות מעשה שישדר היסטריה".

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הרצליה הבוקר: העירייה והמשטרה נערכו בכוחות מתוגברים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרצליה הבוקר: העירייה והמשטרה נערכו בכוחות מתוגברים(צילום: מוטי קמחי)

זיו, אב לארבעה, תושב העיר, העיד כי הוא "קצת לחוץ", אבל הוסיף ש"בתי הספר מאובטחים, הגנים נעולים. לילדים הקטנים השתדלנו לא להודיע, שלא יהיו בלחץ. לא חשבתי לא לשלוח את הילדים למוסדות החינוך. מאובטח שם אז אני לא דואג".

 

גלית, אם לילדים בכיתות ב' ו-ו', סיפרה כי לתחושתה "הם דווקא בטוחים יותר בבית הספר כרגע, אין לי כוונה להוציא אותם. אבל ההרגשה מאוד לא נעימה. זה היה מספיק לא נעים כשזה היה בצפון תל אביב ועכשיו זה ממש בהרצליה. מאז הפיגוע בתל אביב אני מקפידה שהם לא יחזרו לבד מבית הספר. כנראה נישאר בבית עד שהוא ייתפס".

 

סריקות מבית לבית ברמת אביב

אתמול נמשכו החיפושים בצפון תל אביב אחר המחבל נשאת מלחם שרצח שלושה בני אדם ביום שישי. שוטרים, בלשים ואנשי יחידות מיוחדות סרקו את רמת אביב ודפקו על דלתות של בתים, בעיקר בתי קרקע ובתים של קשישים, כדי לוודא שהמחבל החמוש נשאת מלחם לא התבצר עם בני ערובה. הכוחות מיפו אזורים ובמקביל עוברים החוקרים על חומרים של מצלמות אבטחה שמוצבות בשכונה בניסיון למצוא תיעוד חדש של המחבל. במקביל לפעולות על הקרקע, מסוק חג באוויר מעל צפון תל אביב.

 

הזיהוי האחרון של המחבל מלחם היה בדרך נמיר, ובמשטרה פעלו לפי שני תרחישים: או שהוא הצליח לעבור את המחסום בגלילות ומחסומים ביציאה מתל אביב, שהוקמו זמן קצר לאחר הפיגוע, או שהוא מסתתר באזור רמת אביב.

 

זה מה שידוע עד כה על מיקומו של המחבל לפני הפיגוע ואחריו: הוא השליך את הטלפון הסלולרי שלו והמשיך לחנות הטבע אניס ("Anise") בדיזנגוף 122 בתל אביב, משם יצא לרחוב וריסס ביריות את יושבי הבר "סימטא" בבניין הסמוך, רצח את שמעון (שימי) רוימי בן 30 מאופקים ואלון בקל בן 26 מכרמיאל ופצע ושבעה בני אדם נוספים. מלחם ירה גם לעבר בתי עסק נוספים בסביבה ושמשותיהם התנפצו, ומשם חמק מבלי שאיש יירה בו או ינסה לעצור אותו.

 

לאחר הטבח בבר "סימטא" פתח המחבל בריצה לכיוון צפון ברחוב דיזנגוף - לא הרחק מתחנת המשטרה. לפי הערכות המשטרה, המחבל פנה משם בריצה לכיוון רחוב אבן גבירול - ושם עלה על המונית של אמין שעבאן מלוד, ואיתו נסע לכיוון צפון - ורצח אותו סמוך למלון מנדרין. הוא נטש את הגופה, ונסע עם המונית מרחק של כמה מאות מטרים, עד שנטש אותה על דרך נמיר, לא הרחק מתחנת אוטובוס. עוד לפני הטבח, נמצא הטלפון הנייד שלו ברחוב רדינג ברמת אביב - וזו נקודת הציון האחרונה הידועה לחוקרים. מאז ועד עתה מחפשים אחריו אלפי שוטרים ואנשי שב"כ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החשוד: אחמד חטיב מצור באהר
מומלצים