שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  המצוד הכושל: המשטרה ביקשה לעצור את האח, השופטת שחררה

  המשטרה ביקשה להאריך בשישה ימים את המעצר, אך בית המשפט לא שיתף פעולה והורה לשחרר את האח ג'ודאת. האב מוחמד מלחם נעצר הבוקר, והוא חשוד גם בהתארגנות בלתי חוקית. עמו נעצרו שני בני דודים וחבר וכולם חשודים בעבירות החמורות הללו. גם אמו של המחבל עוכבה לחקירה

   

  האח ג'ודאת בבית המשפט ()
  האח ג'ודאת בבית המשפט

  המשטרה ביקשה בצהריים (יום ג') להאריך בשישה ימים את מעצרו של ג'ודאת מלחם (34), אחיו של הרוצח נשאת, אך שופטת בית משפט השלום בחיפה איילת דגן הורתה לשחררו לאחר שתימצא חלופת מעצר. כמו כן הורתה להרחיקו מעארה. זו הייתה הפעם השלישית שבה הובא לדיון בהארכת מעצרו. 

   

  מוחמד מלחם, אביו של נשאת שרצח שלושה ברחוב דיזנגוף בתל אביב, נעצר והוא חשוד בסיוע לרצח, גרימת מוות והתארגנות בלתי חוקית. המשטרה עצרה גם שני בני דודים וחבר וכולם חשודים בסעיפים החמורים הללו. גם אמו של המחבל עוכבה לחקירה ושוחררה. במסגרת החקירה נעצרו שני צעירים ממזרח ירושלים ונבדק הקשר שלהם לרוצח. החשד נגדם הוא גרימת מוות, רצח וחברות בלתי מותרת. בדיון בבית משפט השלום בחיפה הוחלט לשחרר ממעצר את אחיו של הרוצח, ג'ודאת מלחם.

   

  עו"ד נחמי פיינבלט, פרקליטו של האב ושל האח ג'ודאת, מסר בתגובה כי "היה ידוע לנו שיעצרו את האבא. כל עוד לא עוצרים את היורה ימשיכו לעצור עוד קרובי משפחה ואנשים אחרים. לאב ולעצורים יוחסו חשדות מאוד מסוכנים. בהמשך היום יתקיימו דיונים ונדע מה קורה לגבי מרשי".

   

  הרוצח ואביו (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  הרוצח ואביו(צילום: חסן שעלאן)
   

  עו"ד פיינבלט ()
  עו"ד פיינבלט

  קרוב משפחה של הרוצח אמר בעקבות מעצר אביו כי "המעצר לא יעזור בכלום, לנשאת לא יכאב לראות את בני משפחתו במעצר. גם לפני האירוע הוא היה מוכר כאדם בעייתי ולא היה דופק חשבון לאף אחד. הוא אדם לא שפוי. אני קורא לשב"כ ולמשטרה לעזוב את המשפחה ושיחפשו את נשאת. אנחנו גם קוראים לו להסגיר את עצמו. המעצר נועד להראות את הכישלון בחיפושים".

   

  עו"ד וסאף עראף, פרקליטו של החשוד ממזרח ירושלים, אמר כי "הצורך בחקירה בתיק הזה הוא מובן לכולנו ואף נדרש להגיע לחשוד העיקרי. יחד עם זאת, אנשים חפים מפשע עלולים לשלם מחיר יקר מאוד. אני חושב שכל אדם שאי פעם היה לו קשר עקיף או ישיר עם החשוד העיקרי, הופך בעצמו לחשוד וזה מה שקרה למרשי. אני חושב שאין לו כל קשר לאירוע ואני מאמין שתוך ימים ספורים הוא ישתחרר".

   

  החשוד ממזרח ירושלים ()
  החשוד ממזרח ירושלים
    
  עו"ד תלחמי. מייצג חשוד משועפט ()
  עו"ד תלחמי. מייצג חשוד משועפט

  עו"ד מאהר תלמחי, שמייצג חשוד משועפט, אמר כי קיבל ממשפחתו מידע על כך שנחקר ושוחרר. "לא ברור לי למה הוא נעצר בשנית ומה קושר אותו לעבירות המיוחסות לו. אסרו עלינו להיפגש". 

   

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  סריקות המשטרה בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  סריקות המשטרה בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

  חמישה ימים לאחר הפיגוע בתל אביב יצא מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך בהודעה לציבור: "להוריד משמעותית את המתח בגוש דן", אמר. "אנחנו ממוקדים במשימה אחת ויחידה - לשים את היד על הרוצח. כל מה שמפריע לזה ומאריך את המרדף, לא נעשה. לכן המדיניות היא להפסיק לדברר את החקירה ולהפסיק להוציא פרטים מהחקירה". הוא הזהיר מנזקים כמו "פגיעה ביכולת להביא לתוצאה מהירה, ופגיעה באנשי הביטחון". לבני המשפחה אמר אלשיך כי "המשטרה הופכת כל אבן" בחיפושים אחר המחבל.

   

  המפכ"ל הודה על "ההזדמנות לבקר את משפחת בקל, ששורשיה עמוקים במשטרת ישראל", ואיחל החלמה לפצועי הפיגוע. אלשיך הוסיף: "אנצל את הבמה להתייחס לחלק מהביקורת על המדיניות של משטרת ישראל", ופירט כיצד פרסום פרטים מהחקירה מחבל בה. "אני צריך להביט בעיניים של הנשים, של הילדים, של האחים, של ההורים. ואם חס וחלילה סיכנתי לוחמים בצורה שאיננה נדרשת - אני חייב לשקול מה אני אומר ומה אני לא אומר. לפעמים לא כל כך מובן למה מפרסמים דברים שיוצרים נזק".

   

  לדבריו, "לעת הזו מה שאנחנו עושים הוא דבר אחד ויחיד - לעדכן את הציבור מה ההנחיות. את זה עשינו ונעשה. ההנחיות לא השתנו. שמירה על שגרה היא חלק מהחוסן", אמר המפכ"ל, והוסיף: "אני מעריץ את הציבור על ההתנהגות שלו. התנהגות מאוד אחראית". למרות דברי המפכ"ל לא חל שינוי בהיערכות המשטרה באזור תל אביב.

   

   

  אתמול פנה האב לבנו שרצח את אלון בקל ושמעון רוימי וכנראה גם את נהג המונית אמין שעבאן: "תתקשר אליי. אולי אני אעזור לך. אם אתה לא יכול לעשות את זה, אז תבקש מאחד חבריך. אל תישאר בחוץ ותסגיר את עצמך".

   

  הוא הוסיף כי "כל פעם שיש פיגוע בארץ אני נבהל וחושב שמדובר בבני. אנחנו רוצים שקט ורגיעה. עוברים עליי ימים קשים ואני לא יודע מתי זה יסתיים". האב הוסיף ואמר: "אני מצדיק את כל הצעדים שעושים המשטרה וכוחות הביטחון, אבל אל תעמיסו הכול עליי. יחד יכולים להגיע לתוצאות בעניין בני".

  אתמול נמשכו החיפושים בצפון תל אביב. שוטרים, בלשים ואנשי יחידות מיוחדות סרקו את רמת אביב ודפקו על דלתות של בתים, בעיקר בתי קרקע ובתים של קשישים, כדי לוודא שהמחבל החמוש לא התבצר עם בני ערובה. הכוחות מיפו אזורים ובמקביל עברו החוקרים על חומרים של מצלמות אבטחה שמוצבות בשכונה בניסיון לאתר תיעוד חדש של המחבל.

   

  הזיהוי האחרון של המחבל, מלחם, היה בדרך נמיר. במשטרה פעלו לפי שני תרחישים: או שהוא הצליח לעבור את המחסום בגלילות ומחסומים ביציאה מתל אביב שהוקמו זמן קצר לאחר הפיגוע, או שהסתתר

   באזור רמת אביב.

   

  מלחם השליך את הטלפון הסלולרי שלו והמשיך לחנות הטבע אניס ("Anise") בדיזנגוף 122 בתל אביב, משם יצא לרחוב וריסס ביריות את יושבי הבר "סימטא" בבניין הסמוך. מלחם ירה גם לעבר בתי עסק נוספים בסביבה ושמשותיהם התנפצו, ומשם חמק מבלי שאיש יירה בו או ינסה לעצור אותו.

   

  לאחר הטבח בבר "סימטא" פתח המחבל בריצה לכיוון צפון ברחוב דיזנגוף - לא הרחק מתחנת המשטרה. לפי הערכות המשטרה, המחבל פנה משם בריצה לכיוון רחוב אבן גבירול - ושם עלה על המונית של אמין שעבאן מלוד, ואיתו נסע לכיוון צפון - ורצח אותו סמוך למלון מנדרין. הוא נטש את הגופה, ונסע עם המונית מרחק של כמה מאות מטרים, עד שנטש אותה על דרך נמיר, לא הרחק מתחנת אוטובוס. עוד לפני הטבח, נמצא הטלפון הנייד שלו ברחוב רדינג ברמת אביב - וזו נקודת הציון האחרונה הידועה לחוקרים. מאז ועד עתה מחפשים אחריו אלפי שוטרים ואנשי שב"כ.

   

  מהמשטרה נמסר כי המצוד אחר הרוצח נמשך בכמה אזורים בארץ. "המשטרה ממקדת מאמצי אבטחה נרחבים, לצד המאמצים לאיתור, על-פי הערכת מצב המתקיימת בכל כמה שעות. שיתוף הפעולה של הציבור מתנהל למופת ואנחנו מודים על הערנות ועל המידע המוזרם למשטרה. כל פיסת מידע נבדקת. אין מקום לשינוי בהנחיות לציבור. יש לקיים שגרה בכל האזורים, תוך המשך גילוי ערנות ודיווח למשטרה. המשטרה ערוכה באופן מתוגבר לטיפול בדיווחים הרבים במוקדי 100".

   

  בהכנת הכתבה השתתף אלי סניור
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האח ג'ודאת מלחם בדרך לחופש
  נשאת מלחם, המחבל שאחריו מתנהל המצוד
  השופטת דגן
  מומלצים