שתף קטע נבחר

המשטרה ביקשה 12 ימי מעצר, אב המחבל ייכלא ליומיים בלבד

בית המשפט האריך ביומיים בלבד את מעצרו של מוחמד מלחם, אביו של המחבל מתל אביב, שחשוד בסיוע לרצח. המשטרה ביקשה 12 ימים, אך בית המשפט סירב. כמו כן תערער המשטרה על שחרורו הצפוי של אחיו של המחבל. במקביל הוארך מעצרם של שלושה קרובי משפחה נוספים

האב מוחמד מלחם בהארכת מעצרו (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
האב מוחמד מלחם בהארכת מעצרו(צילום: חסן שעלאן)

בית משפט השלום בחיפה האריך בצהריים (ד') את מעצרו של מוחמד מלחם, אביו של המחבל שרצח שלושה בני אדם בתל אביב, נשאת מלחם. המעצר הוארך ביומיים בלבד, אף שהמשטרה ביקשה להאריך את המעצר ב-12 ימים. מוקדם יותר דווח כי אחיו של המחבל, ג'ודאת, ישוחרר גם הוא לאחר שהמשטרה ביקשה מבית המשפט להאריך את מעצרו בשישה ימים, אך שחרורו נדחה למחר עד שיוגש ערר מטעם הימ"ר לבית המשפט. מעצרם של דודו של המחבל ושני קרובי משפחה נוספים הוארך גם כן.

 

מוחמד מלחם נעצר בחשד בסיוע לרצח, גרימת מוות והתארגנות בלתי חוקית. המשטרה עצרה גם שני בני דודים וחבר של המחבל, וכולם חשודים בסעיפים החמורים הללו. גם אמו של המחבל עוכבה לחקירה ושוחררה. במסגרת החקירה נעצרו שני צעירים ממזרח ירושלים, האחד תושב שועפט והשני מתגורר בעיר העתיקה, ונבדק אם השניים היו בקשר עם הרוצח. החשד נגדם הוא גרימת מוות, רצח וחברות בלתי מותרת.

 

כאמור, מעצרו של האב הוארך ביומיים, כמו גם מעצרם של דודו של המחבל, קרוב משפחה נוסף ואחד החשודים ממזרח ירושלים. מעצרם של קרוב משפחה נוסף והחשוד השני ממזרח ירושלים הוארך בשישה ימים.

 

 

האח ג'ודאת. צפוי להשתחרר אף שהמשטרה ביקשה להאריך מעצרו בשישה ימים ()
האח ג'ודאת. צפוי להשתחרר אף שהמשטרה ביקשה להאריך מעצרו בשישה ימים
המחבל הנמלט ואביו, מוחמד מלחם (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
המחבל הנמלט ואביו, מוחמד מלחם(צילום: חסן שעלאן)
 

מקורב למשפחה אמר: "אני מופתע מהחשודים תושבי מזרח ירושלים. לא ידעתי בכלל שהוא מכיר אנשים מאזור ירושלים. הדבר הזה מעלה אצלי הרבה מחשבות שהיורה תכנן את הפיגוע בסיוע אנשים ממזרח ירושלים שתמכו במעשה לאור המצב הביטחוני במדינה".

 

הוא הוסיף: "אנחנו בטוחים שלכל קרובי המשפחה שנעצרו אין קשר לרצח. אני מקווה שהמשטרה תגיע לכל אדם שהיה מעורב במעשה. פושעים כאלו לא צריכים להישאר בחיים, כולל נשאת. הם מהווים סכנה לציבור. מספיק העוול שגרמו לכל אזרחי המדינה הערבים והאווירה המתוחה המורגשת בכל מקום. אני קורא לנשאת ואומר לו - עדיף לך להסגיר את עצמך. אתה עדיין משתולל. תפסיק את מעשיך שהרסו אותנו. תתבייש לך וחשוף את מקומך. בסופו של דבר יעצרו אותך. אם לא היום אז בימים הקרובים".

 

שופטת בית משפט השלום בחיפה, איילת דגן, הורתה מוקדם יותר היום לשחרר את אחיו של המחבל לאחר שתימצא חלופת מעצר. כמו כן היא הורתה להרחיקו מעארה. זו הייתה הפעם השלישית שבה הובא לדיון בהארכת מעצרו. עם זאת שחרורו עוכב כאמור למחר, עד שיוגש ערר מטעם הימ"ר לבית המשפט המחוזי בחיפה.

 

בדיון שנערך מוקדם יותר בבית המשפט בחיפה אמר עו"ד נחמי פיינבלט, פרקליטם של האב ושל האח ג'ודאת, כי "היה ידוע לנו שיעצרו את האבא. כל עוד לא עוצרים את היורה ימשיכו לעצור עוד קרובי משפחה ואנשים אחרים. לאב ולעצורים יוחסו חשדות מאוד מסוכנים. בהמשך היום יתקיימו דיונים ונדע מה קורה לגבי מרשי".

 

קרוב משפחה של הרוצח אמר בעקבות מעצר האב כי "המעצר לא יעזור בכלום, לנשאת לא יכאב לראות את בני משפחתו במעצר. גם לפני האירוע הוא היה מוכר כאדם בעייתי ולא היה דופק חשבון לאף אחד. הוא אדם לא שפוי. אני קורא לשב"כ ולמשטרה לעזוב את המשפחה ושיחפשו את נשאת. אנחנו גם קוראים לו להסגיר את עצמו. המעצר נועד להראות את הכישלון בחיפושים".

סריקות אחר המחבל, הבוקר בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
סריקות אחר המחבל, הבוקר בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

הבוקר, חמישה ימים לאחר הפיגוע הקשה בתל אביב, יצא מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך בהודעה לציבור: "אנחנו ממוקדים במשימה אחת ויחידה - לשים את היד על הרוצח. כל מה שמפריע לזה ומאריך את המרדף, לא נעשה. לכן המדיניות היא להפסיק לדברר את החקירה ולהפסיק להוציא פרטים מהחקירה". הוא הזהיר מנזקים כמו "פגיעה ביכולת להביא לתוצאה מהירה, ופגיעה באנשי הביטחון". לבני המשפחה אמר אלשיך כי "המשטרה הופכת כל אבן" בחיפושים אחר המחבל.

 

אלשיך הוסיף: "אנצל את הבמה להתייחס לחלק מהביקורת על המדיניות של משטרת ישראל", ופירט כיצד פרסום פרטים מהחקירה מחבל בה. "אני צריך להביט בעיניים של הנשים, של הילדים, של האחים, של ההורים. ואם חס וחלילה סיכנתי לוחמים בצורה שאיננה נדרשת - אני חייב לשקול מה אני אומר ומה אני לא אומר. לפעמים לא כל כך מובן למה מפרסמים דברים שיוצרים נזק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
האב נשאר במעצר
צילום: חסן שעלאן
המחבל הנמלט נשאת מלחם
עו"ד נחמי פיינבלט
מומלצים