שתף קטע נבחר

אין רוב: נדחתה ההצבעה על חוק השבת

החוק שמבקש לאסור פתיחת בתי עסק בשבת, אלא אם קיבלו אישור של שר הכלכלה, עורר ביקורת רבה. בסיעת כולנו ביקשו לערוך בו שינויים וממילא לא היה זוכה ברוב במליאה. נתניהו פנה ליוזם החוק, ח"כ מיקי זוהר, שהסכים לדחות

לבקשת ראש הממשלה ובשל העדר רוב: חוק השבת שיזם ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) יידחה ולא יעלה היום (ד') להצבעה בקריאה טרומית במליאה.  

 

הצעת החוק שהגיש זוהר אושרה לפני כשלושה שבועות בוועדת שרים לחקיקה. היא מבקשת לאסור פתיחת בתי עסק בשבת באופן גורף, אלא באישור מיוחד של שר הכלכלה.

 

ההצבעה נדחתה עד לגיבוש הסכמות בקואליציה אבל עלתה לדיון ועוררה מהומה גדולה שבמסגרתו הוצאו חמישה חברי כנסת. חברי האופוזיציה סירבו לאפשר לח"כ זוהר להציג את ההצעה ותקפו אותו בצעקות. "תתבייש לך", אמר לו ח"כ מיקי לוי (יש עתיד). "מי אתה שתיקח בעלות על השבת?". יואל חסון (המחנה הציוני) הוסיף: "אתה מדבר על תל אביב? אתה מבקש לסגור מדינה שלמה. תתבייש".

 

זוהר צעק לעבר המחנה הציוני: "אתם מתנגדים להצעה כי אתם מפחדים מרון חולדאי. בבחירות האחרונות התל אביבים הצביעו למחנה הציוני ועכשיו אתם פשוט מפחדים. כל ההתנגדות שלכם נוגעת לתל אביב. תקראו לי כופה דתי חשוך ומשיחי, אני אלך עם דרכי באמונה עד הסוף. הניצחון שלי הוא הניצחון של עם ישראל. ההצבעה נידחת למועד קרוב, ואני מדגיש - למועד קרוב מאוד".

הרצליה: עסקים פתוחים בשבת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרצליה: עסקים פתוחים בשבת(צילום: מוטי קמחי)
 

תומכים בפתיחת עסקים בשבת (ארכיון) (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
תומכים בפתיחת עסקים בשבת (ארכיון)(צילום: אבי מועלם)
ההצעה עוררה ביקורת ציבורית רחבה וגם בקרב סיעות הקואליציה מיהרו למחות על עיקריה. סיעת כולנו של משה כחלון איימה להפר את המשמעת הקואליציונית ולהפיל את ההצעה אם תעלה להצבעה.

 

ח"כ רחל עזריה מכולנו טענה כי היא מתנגדת להצעה במתכונתה הנוכחית והביאה הצעה משלה שתומכת בסגירת מרכזים מסחריים כמו קניונים ומרכולים, אולם מאפשרת הרחבת פעילויות פנאי לציבור בשבת, וכוללת גם הפעלת תחבורה ציבורית על פי שיקול דעת של הרשויות המקומיות.

 

נתניהו וזוהר שוחחו ביניהם וניסו להגיע להסכמות בנושא, אך בינתיים כאמור נאלץ זוהר לדחות את הצעתו. "אכבד את בקשת ראש הממשלה ואדחה את ההצבעה על החוק", אמר ח"כ זוהר.

  

לדבריו, "בעקבות פנייתו של ראש הממשלה ושל סיעת כולנו שותפתנו החשובה לקואליציה החלטתי להיענות לבקשה. היום אציג את החוק במליאת הכנסת אך אמתין לדיון והצבעה במועד שאקבע בקרוב". זוהר הוסיף: "ברור לי שמדובר בחוק מורכב וחשוב למדינת ישראל הכולל השלכות רחבות על כל האוכלוסייה. אני סבור שיש בחוק זה ערך יהודי סוציאלי חשוב מאוד, ולכן אפעל לייצר הסכמות יחד עם חבריי בקואליציה ובאופוזיציה".

  

עזריה סיכמה: "אני מברכת על ההחלטה של ח"כ זוהר להוריד את חוק השבת שלו מסדר היום להצבעה. הדרך הנכונה לפתור חילוקי דעות בתוך הקואליציה היא בהסכמות, בטח בנושא רגיש כמו השבת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות"
עסקים פתוחים בשבת. צפוי שינוי?
צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות"
מומלצים