שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות

   מה צפוי להשתנות בקופות הגמל שלכם ב-2016?

   שנת 2016 כבר כאן ואיתה נכנסו גם לא מעט שינויים הנוגעים לחיסכון הפנסיוני שלנו. בבית ההשקעות פסגות עושים סדר במפת השינויים ומסבירים - כיצד הם ישפיעו עלינו

   בשיתוף בית ההשקעות פסגות

    

   שנת 2016 מביאה עמה בין היתר לא מעט שינויים בתחום החיסכון הפנסיוני שישפיעו על העתיד הכלכלי של כולנו. לרגל כניסת השנה החדשה ריכזנו עבורכם את החידושים שאתם חייבים להכיר בתחום.

    

   משיכת כספים בקופת גמל שיתרתה עד 8,000 שקל ללא תשלום מס

   עד לא מזמן אפשר משרד האוצר לחוסכים בקופות הגמל שיש להם יתרות נמוכות של עד 7,000 שקל למשוך את הכספים ללא קנס, בכפוף לעמידה במספר תנאים. הרעיון הוא לאפשר משיכת כספים בקופות או חשבונות אליהם כבר לא מפקידים להם כסף והעמית לא מושך את היתרה רק כדי להימנע מתשלום מס.

    

   האפשרות למשיכה ניתנה למשך זמן מוגבל והסתיימה באמצע 2015. אולם, מבדיקה שערך משרד האוצר הסתבר שחוסכים רבים לא מימשו את זכותם ולא ביצעו משיכה. לכן, השנה נכנס לתוקף תיקון לחוק שהופך את האפשרות הזו לבלתי מוגבלת בזמן. בנוסף, עודכן סכום המשיכה כלפי מעלה ל- 8,000 שקל, והורחבה האפשרות למשיכה גם מקרן פנסיה וותיקה (מה שלא היה קיים בעבר).

    

   חוסך שמעוניין לבדוק האם יש לו חשבונות לא פעילים יכול לפנות לאתר האוצר, או לאתרי החברות המנהלות את החסכונות הפנסיוניים.

    

   לפני שרצים למשוך את הכספים, חשוב לציין כי משרד האוצר עדיין לא פרסם הנחיות סופיות לקופות הגמל לגבי התנאים למשיכה ולכן עדיין לא ניתן לממש את המשיכה. ניתן לעקוב אחר הפרסומים בנושא.

    

   ומה באשר למי שלא יממש את זכותו למשוך? הכספים ימשיכו להתנהל במסגרת הקופה, אולם החל מינואר 2016 קופות הגמל רשאיות לגבות דמי ניהול שלא יפחתו מ-6 שקלים בחודש מהחשבונות הלא פעילים עם יתרה נמוכה.

    

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
   (צילום: shutterstock)

    

   צמצום הטבות המס על הפקדה לחיסכון פנסיוני - לבעלי שכר גבוה

   השנה, במסגרת חוק ההסדרים הוחלט על צמצום הטבות המס לבעלי שכר גבוה. נכון להיום, עובד ששכרו עד 4 פעמים השכר הממוצע במשק (כ-37,000 שקל בחודש) נהנה מכך שעל חלק המעסיק בהפקדה הוא לא משלם מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות. כלומר, הפקדת המעסיק לתגמולים עד לסכום של 2,778 שקל פטורים מתשלום מס.

    

   לאחר השינוי, למעשה מי ששכרו עולה על 2.5 פעמים שכר ממוצע במשק ישלם מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות עבור הפקדת המעסיק העולה על כ- 1,736 שקל. לשם ההמחשה, מי ששכרו נע בין 2.5 ובין 4 פעמים השכר הממוצע במשק (9,684 שקל), צפוי לראות קיטון של 355 שקל בשכרו החודשי (נטו).

    

   מודל תלוי גיל (המודל הצ'יליאני)

   על מודל תלוי גיל דובר רבות לפני כניסתו לתוקף, והוא קובע את העיקרון של התאמת מסלול ההשקעה מבחינת רמת הסיכון לפי גיל העמית. במסגרת המודל יהיו שלושה מסלולי השקעה שונים - הראשון הוא לקבוצת "גילאי 50 ומטה", השני מותאם עבור "גילאי 50-60" והשלישי - מסלול ל"גילאי 60+".

    

   החל מחודש זה חוסכים חדשים, שיצטרפו בפעם הראשונה לקופת גמל או קרן פנסיה ולא יבחרו במסלול השקעה, ישויכו אוטומטית למסלול שמתאים לקבוצת הגיל שלהם ובהמשך, יועברו, בהתאם לתקנון, בין המסלולים על פי השינוי בקבוצת הגיל שלהם. ביחס לעמיתים הקיימים לא יחול שינוי, אלא אם יבקשו באופן אקטיבי להצטרף למודל.

    

   עליה בפטור לפנסיה של גמלאים

   החל משנת 2012 קבע מס הכנסה כי סכום הפטור המרבי ממס על הקצבה לגמלאים יעלה בהדרגה עד לשנת 2025 מ-3,680 שקל בשנת 2012 ל-5,668 שקל בשנת 2025 (במונחי שנת 2015).

    

    (צילום: shuttestock) (צילום: shuttestock)
   (צילום: shuttestock)

   החל משנת 2016 שיעור הפטור יעמוד על 49% מתקרת הקצבה המזכה, כלומר הפטור המרבי יהיה 4,145 שקל - כך שגמלאים ייהנו מתוספת של 465 שקל לחודש לפטור. נציין, כי המשמעות מבחינת התוספת לקצבה (נטו) תלויה בשיעור המס השולי שמשלם הגמלאי ויכולה לנוע בין עשרות למאות שקלים.

    

   על מנת ליהנות מהפטור יש לפנות למס ההכנסה ולקבל אישור תיאום מס עדכני לשנת 2016 שיופנה לחברה המנהלת, ובו התוספת לפטור. כך למשל, גמלאי עם קצבה חודשית של 10,000 שקל שנהנה בשנת 2015 מפטור מרבי של 3,680 שקל (ונמצא במדרגת מס של 14%), החל מ-2016 ייהנה מתוספת של 465 שקל לפטור - מה שיעניק לו לבסוף תוספת של 65 שקל לקצבה נטו.  

    

   בחירת בעל רישיון למתן שיווק/ייעוץ פנסיוני

   מעסיקים רבים עובדים עם סוכנויות ביטוח לניהול ההסדר הפנסיוני של העובדים (סוכנויות לניהול הסדר). כלומר, סוכנות הביטוח מעניקה לעובדים שרותי שיווק פנסיוני, ובנוסף מטפלת עבור המעסיק בכל הנוגע לתפעול העברת הכספים והפקדתם בקופות העובדים. בעוד שחלק מהמעסיקים משלמים ישירות לסוכנות עבור שרותי התפעול, ישנם לא מעט מקרים בהם שרותי התפעול ניתנים למעסיק ללא תשלום.

    

   במצב כזה, קיים קושי לעובד לבחור לקבל שרותי שיווק פנסיוני מסוכן אחר, שכן לרוב המעסיק מפנה את העובד למנהל ההסדר שאיתו הוא כבר עובד. במהלך השנה צפויים להשתנות הכללים הנוגעים לפעילות ניהול ההסדר, באופן שבו תיווצר הפרדה בין השירותים השונים.

    

   סוכנות הסדר תוכל להמשיך ולשלב את שרותי התפעול והשיווק לאותו המעסיק רק במידה והמעסיק יישא בעלויות שרותי התפעול ישירות מאמצעיו (עלות מינימלית לעובד של 10.5 שקל בתוספת מע"מ), ובמקביל בהתקיים תנאים מסוימים הוצאות אלו יופחתו מדמי הניהול שמשלם העובד. המשמעות היא שעובדים במשק, שכיום מעסיקיהם עושים שימוש במנהל הסדר, צפויים ליהנות במקרים מסוימים מהפחתה בדמי הניהול ומעליה בסך החיסכון הפנסיוני.

    

   השוואת ההפקדות בכל המוצרים הפנסיוניים

   כיום, עובד יכול לבחור בעצמו את המוצר שבו יחסוך לפנסיה: קופת גמל, קרן פנסיה או ביטוח מנהלים. ככלל, המוצר הפנסיוני צריך להיות כזה שייתן לעובד מענה לכל צרכיו, הן מבחינת הכיסוי הביטוחי, הן מבחינת מסלול ההשקעה, עלויות וכדומה. אולם, ישנם לא מעט מעסיקים אשר קובעים בהסכם העבודה מול העובד כי חלקו של המעסיק בהפקדות לחיסכון הפנסיוני יהיה בעל שיעור שונה בין מוצר למוצר.

    

   כך לדוגמא, אם על פי ההסכם חלקו של המעסיק בהפקדות עומד על 6% בקרן הפנסיה ועל 7.5% בביטוח המנהלים, העובד צפוי לראות בביטוח המנהלים כמוצר עדיף על פני קרן הפנסיה למרות שלא בהכרח בחן את שאר התנאים. דבר זה עשוי לגרום לכך שהעובד עשוי להעדיף מוצר אחד על פני אחר רק משום ששיעור ההפקדות של המעסיק גבוה יותר, ולכן למעשה מוגבל בזכות הבחירה שלו.

    

   החל מפברואר 2016, בעקבות תיקון החוק יחויבו המעסיקים להציע לעובד שיעורי הפקדה זהים בכל המוצרים הפנסיוניים, כך שיתווסף נדבך לחופש הבחירה על ידי ניתוק הקשר בין בחירת העובד בסוג מוצר פנסיוני מסוים לבין שיעורי ההפקדות של המעסיק בגינו. במידה וכבר קיים הסכם עבודה שבו נקבע כי יש הבדל בין שיעורי ההפקדות במוצרים, על המעסיק להתיישר לפי הגבוהה מבניהם עד אשר יתוקן ההסכם - וכאשר יתוקן תהיינה כאמור הפקדה זהה בכל המוצרים.

    

   המידע לעיל מסופק כשירות לקוראים ועלולים ליפול בו טעויות או עשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני/ מס על ידי יועץ/משווק או יועץ מס בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל . פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידיו. לפסגות עשוי להיות עניין אישי במידע שמוצג לעיל. האמור לעיל מובא לצורך נוחות הקורא בלבד. בכל מקרה של סתירה בין האמור לעיל לבין הוראת הדין, תגבר הוראת הדין.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים