שתף קטע נבחר

המצוד - והשאלות הקשות

כיצד הצליח נשאת מלחם לצאת מת"א? איך נכנס לערערה ומי סייע לו? בית המשפט האריך את מעצרם של 5 חשודים בסיוע ובקשירת קשר לביצוע פשע

 

 

למרות ההצלחה בלכידתו וחיסולו של המחבל, עדיין נותרו שאלות פתוחות. במשטרה ובשב"כ עדיין בודקים כיצד הצליח נשאת מלחם לעלות על המונית של אמין שעבאן. חוקרי השב"כ ניסו לברר מה היה מסלול הנסיעה ומדוע רצח את שעבאן, אך לעת עתה אין תשובה ברורה.

 

בנוסף, נבדק כיצד הצליח מלחם לצאת מתל אביב. נכון לעכשיו, האינדיקציה האחרונה למיקומו הייתה בדרך נמיר, שם נטש את המונית כמה דקות לאחר הרצח. מכאן לא ברור כיצד יצא מלחם לכיוון צפון: האם אספו אותו או שהוא תפס טרמפ?

 

החוקרים גם בודקים כיצד נכנס המחבל לערערה, המקום שבו התגורר, מבלי שהתגלה. לחוקרים היה ידוע מתחילת המצוד שהוא ינסה להגיע לאזור ביתו, ולמרות זאת התברר כי לפחות ב-24 השעות האחרונות הוא התחבא במבנה הסמוך לבית מגוריו.

 

שאלה נוספת שלא קיבלה תשובה היא כיצד הצליח מלחם לחיות באותו מבנה. מהראיות שנמצאו לאחר מותו של המחבל, נראה שהייתה לו אספקה גדולה של אוכל. ההערכה היא כי מישהו סיפק לו מזון וידע שהוא אמור לשהות שם זמן רב. 

 

 

כעת מתברר כי פריצת הדרך הממשית בחקירה, וזאת שגרמה למפכ"ל רוני אלשיך לשחרר את הלחץ במחוז תל אביב, הייתה ביום שלישי כשחוקרי השב"כ הגיעו למקום שבו הסתתר המחבל בוואדי ערה ומצאו שם בדל סיגריה, שממנו הצליחו להפיק דגימת DNA.

 

הבדיקה הוכיחה שמלחם היה זה שעישן את הסיגריה והסיקו שהוא נמצא באזור. מאותו רגע הוצבו מחסומים באזור ונפרסו כוחות ביטחון רבים כדי לא לאפשר למחבל לצאת משם, על רקע חשש שהוא יצליח לחמוק לשטחים.

 

הוארך מעצר החשודים בסיוע 

קרובי משפחות חמשת החשודים, תושבי ערערה, שנעצרו בחשד לסיוע למחבל שחוסל נשאת מלחם, שוללים את כל החשדות המיוחסים להם. "המשטרה התחילה לחפש אנשים על כלום", טענו אמש (שבת) קרובי המשפחה.

 

אתמול האריך בית משפט השלום בחיפה את מעצרם של חמשת החשודים, ארבעה מהם בשלושה ימים וחשוד חמישי ביומיים. החמישה חשודים בסיוע למחבל, בהתארגנות בלתי מותרת ובקשירת קשר לביצוע פשע.

 

החשודים נעצרו אתמול, בסמוך לחיסולו של מלחם בבית המסתור שמצא בערערה. כוחות הביטחון ירו בו, עת התבצר במבנה. הוא זיהה את לוחמי השב"כ והימ"מ המתקרבים אליו, יצא וניסה להימלט. בהמשך פתח באש לעבר הכוח בתת-מקלע מסוג "פלקון" מתוצרת איטליה שהיה ברשותו (שנגנב מאביו, ושימש גם לרצח). הכוח השיב באש והרג את מלחם. לא היו נפגעים לכוחות הביטחון באירוע. תושבים בערערה שהתקהלו בסמוך למקום צעקו בין היתר "נקריב את חיינו למען השהיד".

 

אחד החשודים הוא זה שעזר למשטרה להגיע למלחם לאחר שראו אותו מסתובב בשכונה. בתחילה לא זיהו אותו, אך אחרי זמן קצר הצליחו לאמת שמדובר במחבל. לפני שהחשוד הודיע למשטרה, הוא התייעץ עם תושבי המקום ואלה תמכו בו למסור את המידע. 

 (צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות") (צילום: זהר שחר,
(צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות")

 (צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות") (צילום: זהר שחר,
(צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות")

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)

 (צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות") (צילום: זהר שחר,
(צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות")

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)
 

 

כיצד המחבל עלה על המונית של אמין שעבאן? ()
כיצד המחבל עלה על המונית של אמין שעבאן?


 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

"לא יודע למה עוצרים אנשים סתם", אמר קרוב משפחה של אחד החשודים. "עדיין לא ברור לנו למה הוא נעצר. אין שום בסיס לחשדות נגדו. המשטרה צריכה להפסיק עם המעצרים ההזויים האלה. הם רק רוצים להתעלל בתושבי ערערה כי מלחם הסתתר כאן".

 

קרוב המשפחה הוסיף כי "זאת הזדמנות להעביר מסר לכל אזרחי ישראל שאנחנו נפלנו קורבן למחבל. אל תתייחסו אלינו כאילו אנחנו מחבלים. כולנו חיים בדו-קיום ותומכים בשלום. לצערי, יש גופים שעבודתם העיקרית היא להסית נגד החברה הערבית".

 

קרוב משפחה של חשוד אחר גם כן מתקשה לקבל את המעצר. "הוא לא היה שותף בכלום. בכלל לא ידענו שהמחבל בשכונה. אני מרגיש שלממשלה יש כוונה להרוס את התדמית הטובה של הכפר, אבל היא לא תצליח".

 

בשכונה טוענים כי המידע המדויק על המקום שבו מלחם נמצא הגיע למשטרה ביום חמישי ולמחרת החלו החיפושים בשכונת אלדהראת. "שמענו הרבה אנשים אומרים שראו את מלחם הולך בשכונה ולא הרגישו שהוא פחד. כולם ידעו שהוא חמוש ופחדו להודיע למשטרה כי היה להם חשש שהוא יפגע בהם. חלק אחר העדיף לא להלשין", אמרו בשכונה.


פורסם לראשונה 09/01/2016 23:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות"
אחד החשודים במעצר
צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות"
מומלצים