שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

ירושלים: 400 דירות חדשות בבית הכרם

ועדות התכנון אישרו תוכנית פינוי-בינוי במתחם הארזים בבירה, במסגרתה 4 בניינים עם 154 דירות ייהרסו, לטובת 13 מגדלים עם 247 דירות חדשות

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים הודיעה היום (א') כי אישרה להפקדה תוכנית להתחדשות עירונית בשכונת בית הכרם בעיר. מדובר בתוכנית פינוי-בינוי במסגרתה ייהרסו 4 בנייני מגורים עם 154 דירות ישנות, לטובת הקמה של 6 מבני מגורים חדשים עם 5 קומות ועוד 7 מגדלי מגורים בני 10-19 קומות שיכללו בסך הכל 401 דירות (תוספת של 247 יחידות דיור). כעת התוכנית תידון בוועדה לגבי ההתנגדויות שיוגשו לה, ובהמשך תומלץ לאישור על ידי הוועדה המחוזית.

 

כתבות אחרונות במדור צנרת התכנון :

מתחרה בת"א: 776 דירות בבת ים, ליד איילון

אושר: יישוב דרוזי חדש יוקם ליד טבריה

הרצליה מתרחבת: כ-200 אלף איש ב-2030

 

את התוכנית, המקודמת על ידי עיריית ירושלים בשיתוף משרד הבינוי והשיכון ובאמצעות מינהלת להתחדשות עירונית בחברת מוריה, יזמו תושבי רחוב הארזים והיא תוכננה על ידי משרד פרוס אדריכלים. היא הוכרזה על ידי הממשלה כמתחם להתחדשות עירונית כבר לפני כשנתיים, והוגשה לוועדה המקומית על ידי אגף התכנון בעירייה.

 

התוכנית ממוקמת בין הרחובות הארזים בדרום ודרך איש שלום בצפון. שטח התוכנית משתרע על כ-18 דונם וייבנו בו גם שני גני ילדים. רחוב הארזים עצמו יורחב בצדו הצפוני ויהפוך לנתיב תנועה דו-סטרי. בעירייה מציינים כי היא מהווה נדבך נוסף בפיתוח תחום ההתחדשות העירונית בבירה, לאחר שכיום נמצאות בהליכים מתקדמים כ-4,000 יחידות דיור נוספות.

 

לדברי ניר ברקת, ראש העיר ירושלים, "המפתח להצלחת מיזמי פינוי-בינוי הוא התארגנות התושבים. כשהיוזמה באה מהשטח, זו חובתנו כמערכת העירונית לתת לתושבים את התמיכה לה הם זקוקים כדי שהפרויקט ייצא לפועל. בירושלים קיים פוטנציאל להקים באופן מיידי מעל 30 אלף יחידות דיור באמצעות התחדשות עירונית, ובדרך זו נוכל להשאיר את הזוגות הצעירים בירושלים ולא לפגוע בשטחים ירוקים בעיר".

 

דורון נויוירט, מנכ"ל חברת מוריה, הוסיף כי "אין ספק שפרויקט בו הדיירים מתארגנים באופן עצמאי באמצעות מינהלת יהיה ישים יותר. המודל שלנו הוא לסייע למינהלות התושבים הבאות בתור לממש את הפרויקט שלהן". דני שוקרון, יו"ר מינהלת התושבים, ציין כי "מודל ייחודי זה של דיירים המתארגנים בעצמם להובלת התכנון, ללא מעורבות יזם חיצוני עד לשלב אישור התב"ע, בעל פוטנציאל הצלחה גדול מאוד".

הדמיית פרויקט הארזים בירושלים (הדמיה: פרוס אדריכלים) (הדמיה: פרוס אדריכלים)
הדמיית פרויקט הארזים בירושלים(הדמיה: פרוס אדריכלים)

בתוך כך, אישרה היום ועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז ירושלים את תוכנית מעון ניב בשכונת המושבה היוונית בעיר. מדובר במתחם עירוני נטוש הממוקם בפינת הרחובות עמק רפאים ועזריה ליד פארק המסילה, במגרש בשטח 3.5 דונם. המגרש כולל עוד 3 מבנים המיועדים לשימור, שניים מהם בניינים תאומים הנמצאים בחזית רחוב עמק רפאים ומיועדים בתוכנית לשימור מלא.

 

במסגרת התוכנית ייבנו 4 מבנים חדשים בגובה 6 קומות לשימושי מגורים, מלונאות ומסחר, וכן שטחים מסחריים שחלקם מתחת למפלס הרחוב. עוד כוללת התוכנית הנחיות לשימור חלקי של הבניין ההיסטורי השלישי שבמתחם, הממוקם בדופן רחוב עזריה.

 

התוכנית נדונה בוועדה להתנגדויות שהוגשו לה, אולם בסופו של הדיון נקבע מדובר בתוכנית המאזנת בין צרכי הפיתוח העירוניים והמקומיים לבין שמירת המורשת הבנויה בירושלים. יו"ר הוועדה המחוזית, דלית זילבר, ציינה כי התוכנית מציעה שימור מלא של שני המבנים הבולטים בחזית רחוב עמק רפאים, תוך איזון באמצעות בנייה גבוהה יותר בגובה 6 קומות בחזית פארק המסילה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: פרוס אדריכלים
הדמיית פרויקט ארזים
הדמיה: פרוס אדריכלים
מומלצים