שתף קטע נבחר

חשד להצתה: שריפה פרצה במשרדי "בצלם"

סמוך לשעה 22:00 פרצה שריפה במבנה בירושלים. לפי הכבאות מוקד האש בקומה שבה פועל ארגון השמאל - וייתכן שהמקום נפרץ. נזק כבד נגרם למשרדים. הכבאים חילצו אדם שנלכד בקומה הרביעית, מצבו קל מאוד. "בצלם": "אם מדובר בהצתה - זו תוצאה של גל ההסתה שמקורו בממשלה"

 

שריפה פרצה אמש (יום א') בבניין בירושלים שבו נמצאים משרדי ארגון "בצלם". ממלא מקום מפקד שירותי הכיבוי בירושלים, איל כהן, אמר כי מוקד השריפה הוא במשרדי ארגון השמאל ונבדק חשד להצתה. "היה מוקד רציני במשרדים של 'בצלם'", ציין. נזק כבד ניכר אחרי הכיבוי - וניתן לראות אותו בסרטון שבתחילת הכתבה.

 

הבוקר נותרו המשרדים סגורים בהוראת המשטרה עד לכניסת החוקרים, והוצב מאבטח בכניסה לבניין. בחודשים האחרונים הוצבו מאבטחים בבניין לסירוגין למספר ימים, בעקבות איומים על "בצלם'.

 

דוברת הארגון, שרית מיכאלי, אמרה הבוקר: "'בצלם' מאוים בטלפונים ובאימייל באופן קבוע. מדי פעם מתקבלות שיחות, אבל אני לא מכירה איום ספציפי. אם אכן יתברר שמדובר בהצתה אי אפשר לראות אותה מנותקת מההקשר הציבורי, גל ארוך של הכפשה, שהמקור שלה בממשלה, ובהחלט יצרה אווירה שלילית מאוד נגד ארגוני זכויות אדם ובטח נגד הכיבוש. במצב הנוכחי הממשלה מנהלת קמפיין נגד ארגוני זכויות אדם. אנחנו לא ארגון אהוד במיוחד ובכל מקרה אנחנו זהירים כי עדיין לא ברור שמדובר בהצתה. אנחנו נשתף פעולה עם כל מה שיידרש".

 

אמש נמסר בתחילה כי יש חשש ללכודים, אך מהר מאוד התברר כי אדם שהיה בקומה רביעית במבנה חולץ, ומלבדו לא היו אנשים במקום. האיש, חזן בבית הכנסת הנמצא בקומה השלישית במבנה, פונה לקבלת טיפול בבית החולים הדסה עין כרם עקב שאיפת עשן ומצבו הוגדר קל מאוד.

 

 

 (צילום: כבאות והצלה ירושלים) (צילום: כבאות והצלה ירושלים)
(צילום: כבאות והצלה ירושלים)

מחוץ למבנה שנותר סגור, הבוקר (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
מחוץ למבנה שנותר סגור, הבוקר(צילום: רועי ינובסקי)

מ"מ מפקד הכבאות הוסיף כי "למקום הגיעו שישה צוותים מתוגברים במנוף. הכבאים עבדו בחירוף נפש. התברר לנו שמדובר בשריפה במשרדים שבקומה הראשונה. עשן עלה לכל הקומות בבניין. חקירה מסודרת תיערך מחר בבוקר". 

 

לפי ממצאים ראשוניים התחזק החשד שמדובר בהצתה, אך רק במהלך היום יכריע בעניין חוקר שריפות. על פי הכבאות, השריפה התחילה בקומה שבה נמצאים משרדי "בצלם", ועלתה מעלה. בקומה 1 מבואה שמובילה לשני משרדים, אחד מהם של בצלם, ובו נמצא מוקד פרוץ האש. מכיוון שהמוקד היה בתוך הבניין, ייבדק גם חשד לפריצה.

 (צילום: כבאות והצלה ירושלים) (צילום: כבאות והצלה ירושלים)
(צילום: כבאות והצלה ירושלים)

הכבאים חילצו לכוד מהקומה הרביעית      (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הכבאים חילצו לכוד מהקומה הרביעית (צילום: גיל יוחנן)

אתמול נמסר מארגון "בצלם": "אנחנו ממתינים לתוצאות החקירה כדי לדעת אם מדובר בהצתה. אם אכן יתברר שמדובר בהצתה הרי שזו תוצאה ישירה של גל ההסתה נגד ארגון 'בצלם' באווירה הציבורית כמו שקיימת כיום נגד הארגון. אם אכן זו הצתה הרי שהיא גם יכלה לסכן את חייהם של אנשים שהיו בבניין ושאינם קשורים לארגון". למקום הגיע מנכ"ל "בצלם", חגי אלעד.

 

עוד נמסר מהארגון: "בשעה שפרצה השריפה לא היה איש במשרדי 'בצלם', אולם מכבי האש פינו לכודים מקומות עליונות בבניין, שאינם עובדי בצלם. למרבה המזל איש לא נפגע. מובן שהנזק למשרדנו לא ימנע מאיתנו להמשיך בעבודתנו לתיעוד עוולות הכיבוש וחשיפתן".

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

פרופ' דני ברום, מנהל מרכז לטיפול בנפגעי פסיכוטראומה שנמצא קומה מעל משרדי "בצלם" במבנה, אמר: "זה נראה כמו טרור. ניסיון להפחיד". הוא סיפר כי "לא היה פה אירוע חריג עד עכשיו. עם זאת אין פה אבטחה. אני יודע מה זה טרור והפחדה מהעבודה כאן במרכז".

 

בני רענאי, העובד במשרד רואי חשבון שנמצא מתחת לקומה שבה שוכנים משרדי "בצלם", סיפר שבמשרדו "הכול בסדר, לא נגרם נזק. למשרדים שלידי נגרם נזק. לא הצלחתי לראות אם נגרם נזק ל'בצלם'".

 

איזבל רוזנבאום ברכה, עובדת רשות העתיקות שגם כן נמצאת בבניין המשרדים של "בצלם" סיםרה הבוקר שלא הופתעה מהאירוע: "זו הרגשה לא נעימה, אבל זה היה צפוי. אנשים שמגיעים אלינו בדרך כלל מתלוננים שהשכנים שלנו זה 'בצלם'. אבל אנחנו חיים איתם בשכנות טובה ואין שום בעיות".

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

אביחי , עד ראייה, סיפר: "העשן יצא מהקומה השלישית והכבאים פרצו פנימה. היה לכוד בקומה הרביעית. הוא הסתכל מהחלונות הרחוקים, היכן שלא הייתה שריפה וצעק שהוא לא יכול לצאת בגלל העשן. פתחו את כל החלונות שייצא כל העשן החוצה ואז הגיעו אליו פיזית וחילצו אותו".

 

"בצלם", כך על-פי אתר האינטרנט של הארגון, "פועל זה למעלה משני עשורים למען זכויות האדם בגדה המערבית וברצועת עזה וכדי להבטיח עתיד שבו יחיו ישראלים ופלסטינים בחירות ובכבוד".


פורסם לראשונה 10/01/2016 22:22

 

אליאור לוי ובקי עזרן השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כבאות והצלה ירושלים
הכבאים חיפשו לכודים
צילום: כבאות והצלה ירושלים
מומלצים