שתף קטע נבחר

הורשע הרמאי שקיבל כספים "לשחרור שליט"

רונן בר שירה קיבל במרמה יותר ממיליון שקלים עבור תרומות לאנשים במצוקה ונפגעי אסונות - ושילשל לכיסו. בית המשפט הרשיע אותו ברוב הסעיפים

 

 

האיש שניסה להוציא במרמה כספים במסווה של תרומות למען גלעד שליט ונפגעי השריפה בכרמל, הורשע היום (ב') בבית המשפט המחוזי בתל אביב. רונן בר שירה הורשע במרבית האישומים, כולל האישום שמייחס לו קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בעניין התרומות למטה שליט. הפרשה נחשפה על ידי מחלקת התחקירים של "ידיעות אחרונות". בר שירה הורשע גם בזיוף ובניסיון לקבל דבר במרמה והוא צפוי לערער על הפסיקה לבית המשפט העליון. עם זאת, בר שירה זוכה מכמה אישומים.

 

בר שירה, בן 57 מבאר שבע, הואשם כי ניצל אסונות ומצוקות בכדי לגרוף כסף לכיסו במרמה. בין היתר קיבל במרמה כספים שהיו מיועדים למטה למען גלעד שליט, וכן רימה קיבוצים שנפגעו באסון הכרמל, את בית החולים רמב"ם בחיפה וארגוני צדקה שונים. "הייתה לו רק עבודה אחת", אמרה אמו באחת הפעמים למשטרה, "'לעבוד' על אנשים".

בר שירה בבית המשפט, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בר שירה בבית המשפט, היום(צילום: מוטי קמחי)

אחרי פרסום הכרעת הדין בעניינו אמר בר שירה כי "לאורך חמש שנים התנהל משפט שלצערי נגע בשאלות מהותיות בהתנהלות של המעורבים. יש התעלמות במפגיע של השופט מהדברים שעשה שליט. בית המשפט תמיד צודק גם כשהוא טועה. נגיע לפתחו של העליון. הפסטיבל התקשורתי מראה שיש עניין ציבורי בבירור האמת".

 

מנגד, עו"ד שירי רום מפרקליטות מחוז תל אביב אמרה כי "בר שירה הורשע בשורה של עבירות מרמה בנסיבות מחמירות וגניבה בידי מורשה. הוא גרף לכיסו סכום של יותר ממליון שקלים".

 

השופט עודד מודריק ציין בהכרעת הדין כי "בר שירה הוא הציר העברייני. עיקר העבירות במעשי ומצגי הונאה ששימשו את הנאשם להתחזות כאוסף ומתרים כספים מן הבריות למטרות נעלות. הנאשם טוען שהחקירה מגמתית ומטרת הפרקליטות למנוע בדיקה מעמיקה והתנהלות כספית של מטה שליט ונועם שליט. הטענות הללו אינן אלא הבל ורעות רוח. לא מצאתי להן שמץ של ביסוס".

"גרף לכיסו יותר ממיליון שקלים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"גרף לכיסו יותר ממיליון שקלים"(צילום: מוטי קמחי)

סנגורו של בר שירה, עו"ד דוד ונטורה, אמר כי "בית המשפט הרשיע את בר שירה במרבית האישומים. לצערי , כנראה שבית המשפט לא הבין את תמונת הדברים ודרך התנהלותם. אני חושב שהנאשמים האמיתיים לא הובאו לדין. בר שירה שעיר לעזאזל של נסיבות. הוא לא מי שמעל וגנב כספים".

 

בפרשת התרומות למטה שליט הורשע בר שירה במרמה בנסיבות מחמירות בסכום של 150 אלף שקלים, זיוף מסמך בנסיבות מחמירות, איסור הלבנת הון והנפקת חשבונות פיקטיביים, אולם זוכה בסעיף זה מניסיון קבלת דבר במרמה. באישום הנוגע לשריפה בכרמל הוא הורשע בקבלת דבר במרמה של 200 אלף שקלים. בפרשת מושב ניר עציון הורשע בר שירה בניסיון קבלת דבר במרמה.

 

לפי כתב האישום, בעת המאבק לשחרור שליט פנה בר שירה לגורם שסייע לפעילות המטה והבטיח לו כי בכוחו לגייס תרומות עבור המטה. לאחר מכן פנה בר שירה לתורמים פוטנציאלים, בהם עו"ד יעקב וינרוט, בבקשה שיתרמו כספים – אותם כאמור לקח לכיסו.

 

באישום נוסף, הוא פנה לגורמים בקיבוץ בית אורן שנפגע באסון הכרמל וטען כי יוכל להשיג תרומות של מיליוני שקלים אם יעבירו מאה אלף שקלים למתווכים מטעמו. את הכסף שקיבל הוא שלשל לכיסו. בר שירה

פנה באופן דומה ליישוב ניר עציון הסמוך ולמחלקת טיפול נמרץ של בית החולים רמב"ם, אך במקרים אלו לא קיבל את הכספים. בסך הכול, קיבל בר שירה לידיו יותר ממיליון שקלים במרמה, תוך שהוא מציג עצמו כ"רונן שיר".

 

במהלך משפטו ב-2012 טען בר שירה כי היה "שעיר לעזאזל" והציג מסמכים שלטענתו מגבים את חפותו. בתחילת הדיון שבו העיד נועם שליט בעניינו, הוא אמר "הפכו אותי לקורבן, הגישו אותי אפוי. נדמה לי ששליט יורד מעט מדרגת הקדושה שהייתה לו".

 

בר שירה כבר הורשע בעבר בעבירות מרמה וגניבה שבגינן אף נידון למאסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
רונן בר שירה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים