שתף קטע נבחר

הבנות בין רוסיה לישראל: "האינטרסים הביטחוניים יישמרו"

גורמי מודיעין מהימנים דוחים את הדיווח ב"דיילי ביסט", שלפיו חיזבאללה מקבל מפוטין טילים ונשק נגד טנקים. לטענתם: "זה ניסיון מגושם של חיזבאללה לשתול דיס-אינפורמציה". צוות רוסי ביקר בישראל לפני כשלושה שבועות ונועד עם צוות ישראלי בראשות סגן הרמטכ"ל

 

נתניהו ופוטין (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום לע
נתניהו ופוטין(צילום: עמוס בן גרשום לע"מ)

גורמי הערכה במערב ובמזרח התיכון מטילים ספק בדיווח שהתפרסם היום (ב') באתר "דיילי ביסט" האמריקני ולפיו רוסיה מחמשת ישירות את חיזבאללה על רקע שיתוף הפעולה במלחמה בסוריה. על פי הפרסום מדובר בטילים טקטיים ארוכי-טווח, טילים מונחי לייזר ונשקי נ"ט, אך הגורמים מתעקשים: "לדיווח אין שחר. זה ניסיון מגושם של חיזבאללה לשתול דיס-אינפורמציה בכלי תקשורת מערבי מכובד כדי לסכסך בין ישראל לרוסיה".

 

בספטמבר האחרון, כשהחלה המעורבות רוסית במלחמת האזרחים בסוריה, סיכמו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישה ביניהם ששתי המדינות לא יפגעו באינטרסים החיוניים של כל אחת מהן, ויתאמו את הפעילות הצבאית כדי למנוע התנגשות מקרית. הפרטים של הסכמה עקרונית זו עובדו בפגישות בין משלחת רוסית בראשות סגן הרמטכ"ל הרוסי לבין הצוות הישראלי בראשות סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר גולן.

 

הצוות הרוסי ביקר לפני כשלושה שבועות בארץ ואנשיו הבהירו לצה"ל כי כל עוד ישראל לא תפריע לרוסיה לשמור על האינטרסים החיוניים לביטחונה באזור, רוסיה לא תפריע לישראל לפעול לשמירה על האינטרסים הביטחוניים שלה.

לוחמי חיזבאללה בסוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
לוחמי חיזבאללה בסוריה(צילום: AP)
 

הכתבה ב"דיילי ביסט" ציטטה מפקדי שטח של חיזבאללה הנלחמים לצד משטר אסד בסוריה, והם טענו שהאספקה הרוסית מגיעה אליהם ללא כל תנאים או מחויבות. הם הוסיפו שהתלות ההדדית בין רוסיה לחיזבאללה מתגברת והולכת.

 

"אנחנו בעלי ברית אסטרטגיים במזרח התיכון עכשיו - הרוסים הם בני בריתנו והם נותנים לנו כלי נשק", אמר אחד המפקדים מחיזבאללה, שקרא לעצמו בקר.

הוא הוסיף שהתקיפות הרוסיות בסוריה שינו את תוואי הלחימה בשטח.

 

אלא שכאמור הדברים מנוגדים להסכמות שהושגו לכאורה בין פוטין לנתניהו בספטמבר. נתניהו, נרמז לאחר מכן, קיבל אור ירוק לתחילתו של מנגנון למניעת הסלמות מלחמתיות בגזרה הצפונית בכלל - לא רק עם רוסיה, אלא גם עם כל מדינות הציר השיעי הרדיקלי בהובלת איראן, שרוסיה כעת היא בעלת בריתו וגם נמצאת בדיאלוג בלתי פוסק איתו.

 

אם אכן סוכם על הקמת מנגנון לתיאום בין הכוחות הרוסיים שיהיו ב"סוריה הקטנה" של אסד לבין צה"ל, ואם אכן מנגנון כזה קם והחל לפעול, זה עשוי להוות צינור קשר עקיף לא רק בין ישראל לרוסיה אלא גם בין ישראל לצבא סוריה, לחיזבאללה ואפילו לאיראנים.

 

כך או אחרת, ברוסיה עדיין לא התייחסו לפרסומים על אודות שיתוף הפעולה עם חיזבאללה או הצבת הכוחות הקרקעיים בסוריה. גם מחיזבאללה לא התקבלה תגובה רשמית בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
לוחמי חיזבאללה בסוריה
צילום: AP
מומלצים