שתף קטע נבחר

מעצר ורימון הלם בכינוס התנועה האיסלאמית

אירוע של הפלג הצפוני במלון במזרח י-ם הופסק, ובעקבות התקהלות בחוץ השתמשו השוטרים באמצעים לפיזור הפגנות. הרקע: הוצאת הארגון מחוץ לחוק. באירוע נעצר אבו בכר א-שימי, דמות מוכרת בתנועה. יו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה: "זה לא כנס של התנועה האיסלאמית. עצרו את אחד האנשים, חלאות"

 

 

משטרת ירושלים פיזרה היום (ה') בכוח כינוס של התנועה האיסלאמית במלון במזרח העיר. נוכחים שהתקהלו מחוץ למלון ניסו להתנגד לפיזור, והשוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, בהם רימון הלם. אדם אחד נעצר: אבו בכר א-שימי, פעיל מוכר בתנועה.

 

לקראת הכינוס הבוקר החלה התקהלות מחוץ למבנה של פעילי התנועה האיסלאמית שמחו על ההחלטה למנוע קיום של הכנס. במקום החלו הפרות סדר, והמשטרה פיזרה את הנוכחים באמצעות אמצעים לפיזור הפגנות, בהם גם רימוני הלם. מפגין אחד נעצר.

 

יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל, מוחמד ברכה, שארגן את הכינוס, טוען כי לא היה זה כנס של הפלג הצפוני התנועה האיסלאמית אלא מסיבת עיתונאים שנועדה לדון בעמותות ערביות שהוצאו מחוץ לחוק שנטען שיש להן קשר לתנועה האיסלאמית. בשיחה עם ynet אמר: "הגרסה של המשטרה מלאה שקרים וסתירות. לא היו עימותים - הם אסרו על עיתונאים להיכנס למלון, הייתה התקהלות ואז הם זרקו רימון הלם לפזר אותם". לדבריו, "רצינו לדבר על העמותות של סיוע הומניטרי שמקדמות נושאים כמו חינוך, סלילת כבישים ביישובים בלתי מוכרים, תמיכה במשפחות של אלמנות ויתומים. רצינו להציג מצגת על העמותות הללו שהוצאו מחוץ לחוק בטענה שהן קשורות לתנועה האיסלאמית. קראנו למסיבת העיתונאים להציג את האבסורד להוצאת המקומות האלו מחוץ לחוק - ואז באו ואסרו על עיתונאים להיכנס וכדי להרחיק אותם זרקו רימון הלם. עצרו את אחד האנשים. חלאות".   

היום במזרח י-ם: מעצרו של  אבו בכר א-שימי, פעיל בתנועה ()
היום במזרח י-ם: מעצרו של אבו בכר א-שימי, פעיל בתנועה

 

ברכה ציין כי שוטרים פנו אתמול לבעלי המלון: "אמרו להם שזה מסוכן ושלא צריך לעשות את זה, והם אכן פחדו, אך היה לנו הסכם איתם. הם לא מנעו מאיתנו להיכנס. מנעו מעיתונאים להיכנס וזו פגיעה גדולה בחופש הביטוי והעיתונות".

 

בנובמבר האחרון הכריז הקבינט המדיני-ביטחוני על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת לפי תקנה 84 לתקנות ההגנה. משמעות ההכרזה היא שכל גוף או אדם שישתייך לארגון זה מכאן ואילך וכל אדם שייתן לארגון שירות או יפעל במסגרתו, יעבור עבירה פלילית ויהיה צפוי לעונש מאסר. בנוסף, ניתן יהיה להחרים כל רכוש השייך לארגון.

 

בשב"כ הביעו הסתייגויות מהמהלך. בדיוני הקבינט הביעו נציגי שב"כ חשש שההכרזה תגרום להתססה וכן שתגרום לכך שפעילי הארגון ימשיכו בפעילותם מתחת לרדאר ויהיה קושי לעקוב אחריהם. הם הציעו להוציא אל מחוץ לחוק דווקא את ארגון האחים המוסלמים,

אבל נתניהו הורה להם לספק לפרקליטות מידע מודיעיני שיאפשר להם לגבש תשתית ראייתית שתאפשר את ההכרזה.

 

מאז החלטת הקבינט רשאים חוקרי שב"כ והמשטרה לעצור כל פעיל או תומך בפלג הצפוני של התנועה. בין היתר, במערכת הביטחון ליקטו ראיות שמעידות על קשר הדוק, אידיאולוגי ופומבי בין הפלג הצפוני לבין חמאס ותנועת האחים המוסלמים במזרח התיכון.

 

במערכת הביטחון מבחינים בין הפלג הדרומי של התנועה, שנחשב מתון יותר ונגדו לא הוצאו הנחיות או סנקציות, לפלג הצפוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחרי פיזור הכינוס במזרח ירושלים, היום
מומלצים