שתף קטע נבחר

פרס מתאושש: "נחתי מספיק, רוצה לחזור לעבוד"

הנשיא לשעבר שלקה בלבו יישאר בבית החולים לפחות עוד יומיים. במהלך היום זכה לאיחולי החלמה מביל קלינטון, טוני בלייר, מריה קארי ואישים רבים נוספים. הרופאים ביקשו מעוזריו: "תסבירו לו שהוא חייב לנוח". אך גם לאחר הצנתור פרס התעקש: "לא מוכן שתבטלו לי את הנסיעה המתוכננת לדאבוס"

"זהו נחתי כבר מספיק. אני רוצה כבר לחזור לעבודה". כך אמר אמש (יום ה') נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס, שעבר התקף לב קל וצנתור שבמהלכו נפתחה חסימה מלאה באחד העורקים המרכזיים.

 

פרס התעורר אתמול בבוקר וחש כאבים לא רגילים בחזה. הוא המשיך בסדר היום הרגיל שלו. קרא את ה"שימון פוסט" (קובץ מאמרים מרכזיים מהעיתונות העולמית שמביאים לו כל בוקר - א"א) וישב לאכול ארוחת בוקר עם יונה ברטל העוזרת הנאמנה שמלווה אותו שנים רבות. ואולם, הכאבים מאזור החזה גברו ופרס הרגיש שמשהו לא בסדר. "תראי יונה", אמר לה, "הכאבים חזקים מהרגיל. אני מרגיש משהו מוזר. אני מרגיש שאני מזיע".

הנשיא לשעבר שמעון פרס (צילום: AP) (צילום: AP)
הנשיא לשעבר שמעון פרס(צילום: AP)

צביה ולדן וחמי פרס, ילדיו של הנשיא לשעבר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צביה ולדן וחמי פרס, ילדיו של הנשיא לשעבר(צילום: AFP)
 

ברטל הזעיקה מיד את הפרמדיק של היחידה לאבטחת אישים של השב"כ שצמוד לנשיא התשיעי. הפרמדיק ביצע בדיקת אק"ג והבחין בהפרעות בקצב הלב. לפי הנוהל, בכל פעם שיש משהו חריג מתקשרים לפרופ' רפי ולדן שהוא רופאו האישי של פרס וגם נשוי לבתו ציקי. ולדן שמע את הדברים וקבע מיד: "בואו לא ניקח סיכון. תזמינו מיד אמבולנס ותטוסו לתל השומר".

 

ולדן, שהוא סגן מנהל תל השומר, הכין מיד את כל הרופאים הבכירים ואת חדר הצנתורים. האמבולנס הבהיל את פרס לבית החולים והוא נלקח היישר לשולחן הצנתורים. הרופאים מעריכים כי המהירות שבה הובא שמעון פרס בן ה-92 וחצי לחדר הצנתורים היא זו שהצילה את חייו או לפחות מנעה נזק בלתי הפיך לשריר הלב. בבדיקות התגלה שלפרס יש חסימה מלאה באחד העורקים המרכזיים. המצנתרים פתחו את החסימה והצנתור הסתיים בהצלחה.

 

לכל אורך הצנתור פרס היה בהכרה מלאה וכל הזמן דיבר עם הרופאים ותיקשר איתם. אפילו באמבולנס בדרך לבית החולים פרס היה בהכרה מלאה ולא הבין את פשר המהומה. "אני כבר מרגיש יותר טוב", אמר. "אז בבקשה תעשו את מה שאתם צריכים כי יש לי היום סיור בכור בנחל שורק. אני מבקש שתיקחו אותי ישר לשורק".

 

 

הפרמדיקים הבינו שפרס נמצא בעיצומו של התקף לב וחששו שמא יתרגז יתר על המידה. לכן הם שיחקו איתו את המשחק והיתלו בו: "אין שום בעיה", השיבו לו. "אנחנו ניקח אותך לשורק מיד אחרי שנסיים את הפרוצדורה".

 

לאחר הצנתור הבין פרס כי אין לעוזריו שום כוונה לקחת אותו לשורק. הוא התעצבן ונזף בהם. "אני לא מבין על מה כל המהומה", אמר. "ביטלתם לי את שורק, אבל אני בשום פנים ואופן לא מוכן שתבטלו לי את דאבוס". פרס התכוון לנסיעה המתוכננת שלו ביום רביעי הקרוב לפורום דאבוס בשוויץ, שם נקבעו לו כבר 15 פגישות עם ראשי חברות גדולות, נשיאים וראשי ממשלה.

 

בין השאר, נקבעה לו פגישה עם ראש ממשלת ארגנטינה החדש מאקרי, הבעלים של הקונצרן הסיני הענק עליבאבא, נשיא אייזרבג'אן, ראש ממשלת קזחסטאן ועוד. "לא משנה מה קורה", אמר פרס. "אני ממשיך לעשות את הפגישות. אני לא יכול להיות תקוע פה בחדר. אני מבין שלא תשחררו אותי היום. תביאו לי את הספר ואת העיתונים והמאמרים".

 

 

לאחר שהבין שעליו להישאר עוד כמה ימים למנוחה ומעקב בבית החולים ציווה פרס להביא לו את הספר שהוא קורא בימים אלה "בתו של סטאלין" וכן עוד מאמרים ועיתונים. הנהג שלו מיהר לביתו והביא את חומר הקריאה. פרס הרכיב את המשקפיים והתחיל לקרוא.

 

כל צמרת המדינה התקשרה לפרס כדי לאחל לו רפואה שלמה ואריכות ימים. בין המתקשרים היו גם הנשיא ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. כמו כן, במהלך היום הגיעו גם איחולים מנשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון, ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, הזמרת מריה קארי ואישים רבים נוספים.

קלינטון ופרס ב-2003 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
קלינטון ופרס ב-2003(צילום: gettyimages)
 

רופאיו של פרס אמרו, כי לאחר הצנתור כל הבדיקות וכל המדדים מראים שלא נגרם נזק ללב. אולם, בשל גילו המופלג של פרס צריכים להיזהר מאוד ולהקפיד על מנוחה מוחלטת. הם מוטרדים כי הנשיא לשעבר ישוב מהר מדי לשגרה. "תסבירו לו שהוא חייב לנוח", אמרו שוב ושוב לעוזריו.

 

פרס, מוקף בבני משפחתו, התעדכן במה שנכתב עליו בתקשורת. עוזריו הקריאו מסרונים שיקבלו מחברים. אחד מהם הצחיק את פרס במיוחד. "תגידו לשמעון שכל המדינה חטפה התקף לב ביחד איתו", נכתב באותו מסרון. פרס היה נבוך מהאהבה ואמר: "אתם בטוחים שזה עליי?".

פורסם לראשונה 14/01/2016 22:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים