שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אין שלג באפריקה, חפש באנטארקטיקה
  סיורים בין קרחונים מפוסלים בידי הטבע, מושבות פינגווינים אינסופיות, מפגש קרוב-קרוב עם לווייתני ענק ונופים שישאירו אתכם פעורי פה - 7 דרכים נפלאות לראות את ממלכת הקרח הדרומית

  בשיתוף החברה הגיאוגרפית

    

  איזה חובב טיולים וטבע לא מפנטז על הגעה ליבשת הדרומית, הנידחת והפראית בתבל? על סיורים בין קרחונים מפוסלים בידי הטבע, בין מושבות פינגווינים אינסופיות, על מפגש קרוב-קרוב עם לווייתני ענק, ושיטוט בנופים שישאירו אתכם פעורי פה? היום כבר לא צריך לפנטז –צריך רק לרצות! אנטארקטיקה בהישג יד.

   

  מדי שנה פוקדים את היבשת הקפואה אלפי מטיילים מרחבי העולם כולו, ביניהם גם כמה וכמה ישראלים ברי מזל. לרוב, הטיול באנטארקטיקה יתבצע על גבי ספינה עמידה לקרח, גדולה וחזקה מספיק כדי להתמודד עם תנאי מזג האוויר והים, אבל קטנה מספיק כדי להיכנס למפרצים הטבעיים ולמעברים הצרים באזור מרוחק זה של העולם. אבל 

  למי טיול מרהיב ביבשת זו מתאים?

   

  מחפשים יעדים מעניינים? זה הזמן לטייל מסביב לעולם

    

  לא רק לעשירים

  אם בעבר מרבית המטיילים לאנטארקטיקה היו מבוגרים בעלי ממון, הרי שבשנים האחרונות הנסיעה לאנטארקטיקה מפעילה את בלוטות החשק של מטיילים מכל שכבות האוכלוסייה, תרמילאים, חובבי טבע וצילום, ואפילו כטיול בר מצווה או חוויה משפחתית.

   

  במקביל, גם היצע הטיולים לאנטארקטיקה גדל, וכיום אפשר לבחור בין מגוון מסלולים במשכי זמן שונים, רמות פינוק משתנות וטווח מחירים רחב.

    

  7  דרכים לכבוש את היבשת השביעית

   

  1. ההפלגה הקלאסית

  המסלול הפופולרי ביותר נמשך 10-12 ימים, ומתחיל באושואיה (ארגנטינה), שם עולים לספינה ומפליגים אל חצי האי האנטארקטי - ה"שפיץ" של אנטארקטיקה, בחלקה הקרוב לאמריקה הדרומית.

   

  אזור זה, בהיותו מפורץ מאוד ומוקף איים ואיונים, עשיר בחודשי הקיץ (נובמבר עד מרץ) בבעלי חיים, ומזמן למטיילים מפגשים חווייתיים הפורטים על נימי הרגש של גדולים כקטנים: פינגווינים ממינים שונים החוזרים אל המושבות שעזבו בתחילת החורף, להקות לווייתנים גדולות הפוקדות את האזור בעיקר בחודשים ינואר-פברואר, ציפורים, כלבי ים מסוגים שונים, פילי ים ודובי ים- כל אלו במרחק נגיעה, ולא כקלישאה.

   

  מדי יום יורדים בסירות זודיאק לסיורים על החוף או להפלגות לאורך החוף, בין קרחונים נוצצים ומערות קרח, ובערבים מתקבצים בטרקלין להרצאות מרתקות מפי צוות מדריכים בינ"ל. גרסה מעט ארוכה יותר של ההפלגה הקלאסית מגיעה דרומה מחוג הקוטב – כאן רואים את אותם נופים ובעלי-חיים אך מקבלים יותר זמן לטייל ביבשת, ויותר הזדמנויות לחוויות טבע מהסוג הפראי ביותר.

   

  הזדמנויות לחוויות טבע מהסוג הפראי (צילום: polar latitudes) (צילום: polar latitudes)
  הזדמנויות לחוויות טבע מהסוג הפראי(צילום: polar latitudes)

   

  2. המסלול המקיף - אנטארקטיקה, איי פוקלנד והאי ג'ורג'יה הדרומית

  באיים הסוב-אנטארקטיים שמסביב ליבשת מצוי טבע נפלא, המשתווה לזה שלאנטארקטיקה, אך שונה ממנו. המסלול המקיף מתחיל בביקור מרתק באיי פוקלנד, המושבה הבריטית המבודדת בדרום האוקיינוס האטלנטי: להקות מעורבות של אלבטרוסים ופינגווינים, גבעות ירוקות, שלל ציפורים וברווזים ולהקות של דולפינים וכלבי ים, יהיו חלק מהחוויות של המסע.

   

  גולת הכותרת הוא ללא ספק האי ג'ורג'יה הדרומית, שהוא כל כולו התפרצות של טבע דרמטי וחגיגה בלתי פוסקת של בעלי חיים: מושבות-ענק של מאות אלפי פינגווינים מלכותיים ויפים שצבעי כתום וצהוב מעטרים את צווארם, מקיפים את המטיילים מכל עבר.

   

  דובי ים שובבים ופרוותיים, חבורות של פילי ים ענקיים הנאבקים זה בזה, משק כנפיו של האלבטרוס הנודד מלך האוקיינוסים, נופים ירוקים-לבנים וגם פיסת היסטוריה מרתקת, תחנת ציד הלווייתנים גריטוויקן וקברו של חוקר היבשת – סר ארנסט שקלטון. אחרי כל אלה, ממשיך המסע לחצי האי האנטארקטי, וכולל את המסלול הקלאסי, ביבשת עצמה.

    

  חגיגה של טבע (צילום: מולה יפה) (צילום: מולה יפה)
  חגיגה של טבע(צילום: מולה יפה)

   

  3. הפלגות משולבות טיסה מעל מיצרי דרייק

  מיצר דרייק, המפריד בין יבשת אנטארקטיקה לאמריקה הדרומית, זכה למוניטין מפוקפק בזכות מימיו הגועשים, וכתוצאה מכך, מטיילים רבים החולמים להגיע לאנטארקטיקה, מאפסנים את חלומם במגירה או שומרים אותו לגלגול הבא.

   

  אך באמריקה, כמו באמריקה (גם אם היא דרומית), נמצא הפתרון: טיסה קצרה בת כשעתיים אשר יוצאת מפונטה ארנאס (צ'ילה) ומדלגת מעל מיצרי דרייק ונוחתת באחד האיים הסמוכים לאנטארקטיקה.

   

  שם עולים על הספינה, משייטים באנטארקטיקה בלבד, או באנטארקטיקה, איי פוקלנד וג'ורג'יה הדרומית, ובתום ההפלגה חוזרים בטיסה לצ'ילה. הפלגות אלה חוסכות ימי הפלגה בים הפתוח וממקדות את המטיילים בעיקר.

   

  משייטים במימי אנטארטיקה (צילום: מולה יפה) (צילום: מולה יפה)
  משייטים במימי אנטארטיקה(צילום: מולה יפה)

    

  4. הפלגה לצד השני של היבשת - מסלול להרפתקנים בים רוס

  עבור ההרפתקנים שבינכם, המחפשים את המסלול שמעטים טיילו בו, מצאנו הפלגות ב"צד האפל" של היבשת: הצד הקרוב לניו-זילנד, בים רוס.

   

  מסלול זה ארוך יותר, הים והקרח נוטים להיות הפכפכים והיצע הספינות שמגיעות לשם קטן בהרבה, אבל יש גם תגמול למאמץ: בצד של ים רוס עוברים במספר איים סוב-אנטארקטיים מופלאים, כגון האי מקירי עם מושבות של הפינגווין המלכותי והאי קמפבל עם פריחה אנטארקטית קסומה.

   

  כשמגיעים ליבשת עצמה זוכים לבקר לא רק בביתם של הפינגווינים וכלבי הים, אלא גם בבקתות ההיסטוריות של מגלי הארצות והחוקרים הראשונים של היבשת, ביניהם אמונדסן וסקוט, דאגלס מאוסון ועוד.

   

  הפלגות בצד האפל של היבשת. ים רוס (צילום: heritage expeditions)
  הפלגות בצד האפל של היבשת. ים רוס(צילום: heritage expeditions)

   

  5. מצעד הקיסרים - הפלגה ומסוק למושבות הפינגווין הקיסרי

  הפינגווינים הם לא רק בעל החיים הנפוץ ביותר שתראו במסע לאנטארקטיקה, אלא גם האתנחתא הקומית ומשובבת הלב במסע כולו. מעקב אחר ההתנהגות שלהם ושגרת יומם של העופות המגושמים האלה ביבשה מעוררת רגשות חמים ומעלה חיוך גם על פניהם של המטיילים הקפואים ביותר.

   

  הפינגווין המזוהה ביותר עם היבשת הוא הפינגווין הקיסרי. הוא גם הפינגווין הגדול ביותר שקיים, וגודלו כמידותיו של ילד בן 8 בערך. אלא שהפינגווין הקיסרי לא חי במושבות הסמוכות לחוף, ולא בחצי האי האנטארקטי, אלא בעומק היבשת, וכדי להגיע למושבות שלו יש צורך במסוק.

   

  המעוניינים לראות את הפינגווינים הקיסריים מוזמנים להצטרף לאחת הספינות המעטות המציעות חוויה מדהימה של טיסת מסוק מעל מישורי הקרח רחבי הידיים, ונחיתה לסיורים במרחק רב מהחוף, בין מושבות הפינגווינים הקיסריים.

    

  הפינגווין הקיסרי. הגדול ביותר שקיים (צילום: quark expeditions) (צילום: quark expeditions)
  הפינגווין הקיסרי. הגדול ביותר שקיים(צילום: quark expeditions)

     

  6. טיול יבשתי: לודג' ייחודי וטיסה אל הקוטב הדרומי

  בטיסת צ'רטר ישירה בת 5.5 שעות מקייפטאון , ניתן להגיע אל הלודג' התיירותי היחיד באנטארקטיקה - Wichaway Lodge - לודג' אקולוגי ארעי הממוקם בלב היבשת, ומאכלס מטיילים בודדים בלבד (כ- 12 בלבד בכל תאריך). רמת השירות בלודג' גבוהה מאוד וללא פשרות, האוכל גורמה והמדריכים מעולים.

   

  מדי יום יוצאים לפעילויות - החל מסיור בתוך מנהרות קרח, דרך טרקים קלים ועד פעילויות אקסטרים כמו טיפוס על מצוקים, קייט סרפינג על הקרח ועוד. אחד משיאי הטיול הוא טיסה אל הקוטב הדרומי ממש.

   

  חלק מהחבילות כוללות גם טיסה אל מושבת פינגווינים קיסריים גדולה הממוקמת גם היא בלב היבשת. חסרונו היחיד של הטיול הזה הוא במחירו הפנטסטי – החל מ- 44,000 אירו לאדם, לא כולל טיסות לקייפטאון וחזרה.

   

  סיור במנהרות קרח, טרקים ופעילויות אקסטרים (צילום: עופר כתר) (צילום: עופר כתר)
  סיור במנהרות קרח, טרקים ופעילויות אקסטרים(צילום: עופר כתר)

     

  7. למשוגעים בלבד: צלילה מתחת לקרח

  צריך להיות קצת משוגע כדי לרצות לצלול בטמפרטורות המים של אנטארקטיקה, אבל חובבי הצלילה המכורים ישמחו לדעת שהתענוג אפשרי, ויש ספינות שמציעות צלילה כפעילות אופציונלית במהלך ההפלגה.

    

  הצלילה אמנם מצריכה ציוד מיוחד וגם מידת הכשרה כלשהי, אבל צולל מנוסה ונחוש מספיק, יוכל להוסיף את החוויה הייחודית הזו אל יומן הצלילות שלו. מתחת למים באנטארקטיקה תגלו עולם ביזארי של כוכבי ים ענקיים, ספוגי ענק צבעוניים, סרטנים מרתקים ובעיקר נופי קרחונים מופלאים ממש כמו מעל המים, ואולי אפילו מופלאים יותר.

   

  נוף תת מימי מרתק ומדהים (צילום: oceanwide) (צילום: oceanwide)
  נוף תת מימי מרתק ומדהים(צילום: oceanwide)

     

  גם פה, כמו בכל טיול אחר, גם באנטארקטיקה חשוב לבחור את אופי החוויה המתאימה לכם, אך בכל דרך שתבחרו, צפויים לכם הנופים היפים ביותר שראיתם, חווית טבע נדירה עם שפע של בעלי חיים, אווירה מרגשת של מסע תגליות והרפתקה של פעם בחיים ביבשת השביעית, אלא אם תחליטו לחזור לשם.

   

  הכותבים הינם מנהלים במחלקת השיט בחברה הגיאוגרפית

   

  הצטרפו אלינו לשייט באנטארקטיקה

    

   


  פורסם לראשונה 15/01/2016 17:37

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: polar latitudes
  להגשים את הפנטזיה. לנסוע לאנטארטיקה
  צילום: polar latitudes
  מומלצים