שתף קטע נבחר

נשים עוזרות לנשים להצליח

מי לא רוצה להיות מנהיג? מן הידוע הוא שישנה התאמה גבוהה בין מהגרים לבין רמת מוטיבציה גבוהה להצלחה.

 

אנחנו, הישראלים, על אחת כמה וכמה כמהים להראות לעולם מה אנחנו מסוגלים לעשות וכמה שיותר מהר. תשוקה, יצירתיות וכמובן אינטליגנציה הם תנאים הכרחיים, אך לא תמיד מספיקים,להצלחה. במהלך הקריירה שלי, בתוך חברה טכנולוגית גדולה, למדתי על בשרי את ערכה של הסבלנות ושל יכולת ההתבוננות העצמית במירוץ להצלחה.

 

המרכיב החשוב ביותר שמהווה את הבסיס להשתלבות מוצלחת הוא תקשורת. סגנון התקשורת הישראלי הוא ישיר מאוד, וקצת חסר סבלנות. גם אני, דוקטור טריה מהטכניון, לא נתתי לאף אחד לגמור משפט אם ידעתי מראש מה הם רוצים להגיד, ולמה הם טועים (לדעתי). זה קל להצהיר לעולם מה אתם חושבים, אך הרבה יותר קשה לגרום לעולם להקשיב לכם. כיצד תעשו את זה? לימדו להקשיב. הקשבה אמיתית נובעת מתוך רצון כנה להבין את נקודת הראות של האחר. ועוד בהקשר של תקשורת: לימדו להעריך פידבק. פידבק הוא מתנה יקרה, לא אבן נגף. כשמישהו עושה את המאמץ לחלוק איתכם את נקודת מבטו האישית ביחס אליכם, עשו רק שני דברים: הקשיבו לו והודו לו על המאמץ והכנות- זה לא מובן מאליו.

 

עכשיו, כשכיסינו את הבסיס, בואו נדבר על מנהיגות. מנהיגות אמיתית היא לא משהו שמישהו אחר בעל סמכות יאציל עליכם. מנהיגות היא מצב שבו אחרים סביבכם בוחרים ללכת בעקבותיכם כי הם מאמינים ביושר שלכם, ביכולות שלכם, וברעיונות שלכם. מנהיגות אמיתית אינה תלויה בתפקיד או בדרגה.

 

מנהיגות אמיתית מבוססת קודם כל על אמונה עזה ברעיון, דרך או אידיאולוגיה. רצוי שהרעיון שאתם מתווים יהיה מתואם עם האסטרטגיה של החברה בה אתם עובדים, אך מן הסתם, לרעיונות ממש גדולים יש את הכח לשנות אסטרטגיה. הסבירו את הרעיון שלכם לכמה שיותר אנשים מסביבכם, אך אל תצפו שכולם ישתכנעו בן לילה. דרושה המון התמדה וסבלנות, חזרה וחזרה על המסר וגם למידה ושיפור של הצורה שבה אתם מביעים את המסר, תוך דגש על הערך ולא על פרט כזה או אחר. התקשורת צריכה להיות ממקום של השמת החברה שבה אתם עובדים בראש מעיינכם, ואת האגו שלכם להשאיר בבית. בנוסף להתמדה ולסבלנות דרושה גמישות: גם אם הרעיון הבסיסי נכון, הצורה שבה הרעיון יתממש יכולה להשתנות בהתאם לנסיבות .אם לא תהיו גמישים בפרטים תוכלו להוביל את עצמכם לכישלון כולל.

 

העיקרון האחרון שאדבר עליו הוא שיתוף פעולה. במיוחד בחברה גדולה אתם זקוקים לעזרה של אנשים רבים כדי להצליח. זהו שותפים אסטרטגיים בקבוצות שונות, בנו אימון, ושתפו פעולה. אני מתגאה בשותפויות ארוכות טווח שיצרתי ברחבי האירגון, שבסופו של דבר הועילו לי באותה מידה שהןהועילו לשותפיי. שותפויות אלו הן מקור עצום של סיפוק והנאה מהעבודה. לסיכום: אני מצדדת במנהיגות אתית שבבסיסה יצירתיות ותשוקה, והיא מתקיימת בזכות ההקשבה, שיתוף פעולה וראיית האחר והאיכויות שהשונה תורם.

 

אינני יכולה לסיים את המאמר ללא מילה על נשים. נשים מתמודדות עם קשיים גדולים ומכופלים בסביבת עבודה טכנולוגית או עסקית שברובה נשלטת על ידי גברים. קשיים ייחודיים לנשים ודרכי התמודדות הם נושא למאמר נפרד, כאן הייתי רוצה לסיים בקריאה לנשים בעולם התעסוקתי לעזור אחת לשניה. במיוחד נשים בדרגת כוח יכולות לזהות הזדמנויות רבות לעזור למתחילות. עיזרו להתגבר על ההטיה (לעיתים לא מודעת) נגד נשים על ידי תרומה להעלאת המודעות והצעה יזומה של מועמדות לתפקידים פתוחים. דרך אגב, גם אתם הגברים בעמדות מפתח יכולים לתרום בדיוק באותו מידה (ואני ברת מזל להכיר כמה וכמה גברים שפועלים בדיוק כך, לקידום שיוויון). איזון ושיוויון בין גברים לנשים בסופו של דבר טוב לכולם.

 

ד"ר תמר עילם מובילה תחומי מחקר עתידיים במעבדת המחקר של IBM בניו יורק. בנוסף, היא אמא גאה לשני ילדים.

 

*הטור שקראתם הינו חלק מ"חוברת הכנה לקריירה באמריקה" שיקבל כל משתתף ביריד הקריירה של המועצה.

להרשמה ליריד הקריירה הישראלי: הקליקו כאן 

 

קהילה הוא מדור הנכתב על ידי פעילי מועצה מקומית ניו-יורק, ארגון הגג של הקהילות הישראליות השונות בניו יורק רבתי.


פורסם לראשונה 15/01/2016 17:08
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים