שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משבר דיפלומטי: שגרירות תועבר מישראל לרמאללה?
  ההחלטה לסגור חמש שגרירויות ישראליות ברחבי העולם עקב קיצוצי תקציב התקבלה ב"הלם, אכזבה והפתעה גמורה" באל סלבדור. היא שוקלת לסגור בתגובה את שגרירותה בישראל ולהעבירה לרמאללה או לקהיר

  משבר דיפלומטי חריף בין ישראל לאל סלבדור בשל החלטת משרד החוץ לסגור את שגרירות ישראל בסן סלבדור, כחלק מההחלטה לסגור חמש נציגויות דיפלומטיות בחו"ל בשל קיצוצי תקציב. מקורות דיפלומטיים אמרו כי אל סלבדור שוקלת לסגור בתגובה את השגרירות שלה בישראל ולהעביר אותה לשטחי הרשות הפלסטינית.

   

  אל סלבדור הגיבה בחומרה להחלטה הישראלית. משרד החוץ של אל סלבדור העביר לישראל איגרת דיפלומטית שבה נמסר כי קיבלו את הבשורה בהלם, באכזבה ובהפתעה גמורה. הם נפגעו במיוחד מכך שלמדו על ההחלטה לסגור את השגרירות מ"ידיעות אחרונות". זאת ועוד, שגריר אל סלבדור החדש, וורנר מטאיס רומרו, דיפלומט בכיר מאוד שכיהן כמנכ"ל משרד החוץ במדינתו בעבר, הגיע לישראל רק לפני חודשיים במטרה לחזק את היחסים בין המדינות בכל הרמות.

  השגרירות באל סלבדור היא אחת מחמש שייסגרו ()
  השגרירות באל סלבדור היא אחת מחמש שייסגרו

  רומרו אמר כי ארצו עדיין מקווה להפוך את ההחלטה: "אני חושש מאוד שההחלטה הזאת תפתח תיבת פנדורה. מה שישראל עשתה זה לנשוך את היד הידידותית שהושטנו לה. ככה לא מתנהגים כלפי ידידים. זה עלול בהחלט לחזק את הקולות באל סלבדור שמתנגדים לקשר עם ישראל". הוא הדגיש שאל סלבדור היא אחת המדינות הידידותיות ביותר לישראל - היא הייתה מהתומכות בהקמת המדינה; דיפלומט מאל סלבדור הציל אלפי יהודים בשואה ואף הוכר כחסיד אומות העולם; והיא החזיקה שגרירות בירושלים בשנים 2006-1986. 

   

  אם לא יצליחו לשנות את ההחלטה, מתכוונים באל סלבדור לבחון את סגירת השגרירות שלהם בישראל, ולהעבירה לרמאללה או לקהיר, תוך צמצום למינימום של סגל השגרירות בארץ.

   

  אל סלבדור הייתה המדינה האחרונה שהחזיקה שגרירות בירושלים עד שנת 2006, אז החליטה להעביר אותה להרצליה - בעקבות מלחמת לבנון השנייה ובהמשך להחלטה דומה של קוסטה ריקה. אל סלבדור הייתה מהידידות הטובות ביותר של ישראל באמריקה הלטינית. ואולם, בשנים האחרונות היחסים הצטננו בגלל עליית השמאל לשלטון. סגירת השגרירות הישראלית באל סלבדור כבר גורמת נזק מדיני בדמות תגובות של חוסר נחת מצד מדינות נוספות ביבשת.

   

  כל סגירת שגרירות חוסכת למשרד החוץ מיליון דולר בשנה. אך זהו חיסכון שולי בכסף בהשוואה לנזק המדיני הכבד שהיא גוררת. גם בלארוס הודיעה לישראל כי היא תסגור את השגרירות שלה בישראל כמחאה על ההחלטה הישראלית לסגור את השגרירות הישראלית במינסק. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים