שתף קטע נבחר

פיגוע בחנות בגדים: שאלה את המחבל מה הוא רוצה, והוא דקר

נער בן 15 נכנס לחנות בתקוע, שאל את המוכרות בחנות כמה שאלות וכשביקשו ממנו לעזוב דקר אישה הרה שהייתה במקום. "צרחנו צרחות אימים. המחבל התחיל לברוח וכולם רדפו אחריו לכיוון השדות"

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מיכל פרומן חיפשה דרך להתאוורר, לאחר ההלם מרצח חברתה בפיגוע אתמול בעתניאל. אך בחנות שאליה הגיעה הבוקר (ב') היא הותקפה בעצמה, כשמחבל בן 15 נכנס למקום ודקר אותה בפלג גופה העליון. היא פונתה במצב בינוני לבית החולים שערי צדק בירושלים, ומשם נמסר כי לא נשקפת סכנה לה ולעובר שהיא נושאת ברחמה.

 

פרומן, בת 30, בשבוע ה-18 להריונה, הייתה בחנות עם שתי נשים נוספות. בעלה, שיבי פרומן, סיפר בבית החולים: "היא במצב טוב. הסכין שברה עצם ופצעה את הריאה. נראה שהעובר זורם עם הסיפור. היא שאלה את המחבל לרצונו והוא דקר אותה. היא אומרת שהרגישה שיותר ממה שרצה להרוג אותה, הוא רצה למות, ושני הדברים יחד מבטאים את עומק המצב. אנחנו שואלים לשלום ואין קול ואין עונה, כי תרבות מוות עומדת לפנינו. צריך להגביר חיים וללמד אותם חיים, ולהילחם בלי בלבול בשליחי המוות ותרבותה".

 

 

הבעל שיבי פרומן הוא בנו של הרב מנחם פרומן ז"ל. הרב פרומן נחשב לאחד הרבנים הצבעוניים והחדשניים ביותר בציונות הדתית בכלל, ובקרב ציבור המתנחלים בפרט, היה מחלוצי התנועה החסידית בציונות הדתית, ונודע גם כמשורר וכאיש אמנות. הוא פעל לקירוב הקטבים בחברה הישראלית והיה בקשר חם עם אנשי רוח מן השמאל. בני המשפחה נוהגים להשתתף במפגשים משותפים עם פלסטינים לקידום דו-קיום בגוש עציון. 

 

חני גימפל, בעלת החנות, סיפרה: "היינו שלוש בחנות, שתיים בהריון. הוא נכנס כאילו בתמימות ושאל משהו על בגד. שאלתי אותו עם מי הוא נמצא, הוא היה נער. הוא הלך לאחור ואמר כמה מילים בעברית ושאל 'כמה זה עולה?'".

 

 (צילום: אגף בטחון תקוע) (צילום: אגף בטחון תקוע)
(צילום: אגף בטחון תקוע)

האזור שבו נתפס המחבל (צילום: tps) (צילום: tps)
האזור שבו נתפס המחבל(צילום: tps)

זירת הפיגוע (צילום: דוברות גוש עציון) (צילום: דוברות גוש עציון)
זירת הפיגוע(צילום: דוברות גוש עציון)

 (צילום: googlemaps) (צילום: googlemaps)
(צילום: googlemaps)

"אמרתי לו 'תצא מכאן', התרחקנו ממנו, ואז הוא שלף סכין, רץ לעבר מיכל ודקר אותה. יצאנו מהחנות וצרחנו צרחות אימים, צעקות שיוציאו את כולם החוצה. המחבל התחיל לברוח וכולם רדפו אחריו לכיוון השדות. זו תחושה מאוד קשה. תחושה של פחד מאוד גדול - בתוך הבית שלנו, בתוך מקום העבודה, אנחנו מרגישות חסרות אונים".

 

הדסה פרומן, חמותה של מיכל, סיפרה כי היא הייתה נסערת בעקבות רצח חברתה דפנה מאיר, בפיגוע אתמול בעתניאל. "דיברנו אתמול על המצב, דיברנו איך אנחנו מושכים חיים לתוך המציאות הזאת, שהיא מציאות באמת באמת לא פשוטה. היא אמרה שאחרי הרצח היא חייבת קצת להתרווח והלכה לחנות יד שניה של היישוב, שם מבלים קצת, ובוחרים בגדים. הוא תפס אותה שם. היא בעיקר מאוד מבוהלת עכשיו".

 

המחבל, כבן 15 מבית לחם, חדר ליישוב דרך פרצה ישנה בגדר והגיע לאזור התעשייה, ושם דקר את פרומן. הוא נמלט לכיוון הגדר שממנה נכנס, סמוך לחוות סוסים. כוחות הביטחון קראו לו לעצור ופתחו בנוהל מעצר חשוד, אך המחבל השתולל ונורה. בעקבות האירוע מפקד חטיבת עציון הורה להוציא מיידית את כל הפועלים הפלסטינים מהיישובים בגזרה, כולל מהחנויות. תושבי תקוע התבקשו להישאר בבתים, לנעול דלתות ולסגור את התריסים במשך כשעתיים.

 

"אנחנו נמצאים במצב מאוד קשה", הוסיפה הדסה, "משהו כאן נפרץ, משהו בשיגעון הזה של לדקור ולהרוג אנשים, משהו בביטחון האישי של אנשים. אני דווקא מהמקום שאני נמצאת מאוד מקורבת לעולם הפלסטיני, בערך כל יום נמצאת בקשר עם פעילים פלסטינים, אנשים שרוצים להפוך את המצב הזה למצב שפוי ולדו-קיום. במקום הזה צריך להיות מאוד ברורים וענייניים בגלל שאנחנו רואים שזה נמשך ומתוך היכרות שלי עם המצב בשטח, זה ברור לי שעד שמשפחות המחבלים לא יסולקו מכאן לעזה זה לא יפסיק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים