שתף קטע נבחר

נחתם הסכם גג לבניית 8,000 דירות בהרצליה

בהרצליה נחתם הסכם לבניית אלפי דירות, חלקן במסלול מחיר למשתכן, בשלושה מתחמים: גליל ים, אפולוניה וקריית שחקים. במסגרת ההסכם, תממן רשות מקרקעי ישראל הקמת שני מחלפים ותסייע במימון פארק מטרופוליני. באוצר מעריכים: דירות 3 חדרים יעלו 950-980 אלף שקל

הבוקר (ג') נחתם הסכם גג לבניית כ-8,000 דירות חדשות, חלקן במסלול מחיר למשתכן, בהרצליה. לפי הערכות של שר האוצר, משה כחלון, המחירים לדירות 3 חדרים יעמדו על 950-980 אלף שקל. ההסכם כולל הקמה של 7,443 יחידות דיור, ועם תוספת הקלות שבס, המאפשרות לקבלנים לבנות בצפיפות גבוהה יותר ובכך להוסיף את מספר הדירות, ייבנו כ-8,000 דירות.

 

כותרות נוספות בערוץ הנדל"ן של ynet:

איזו עיר מובילה בעליית מחירי הדיור ב-2015?

מחיר למשתכן: יותר דירות לבני היישוב

אפשר הנחה? מחיר למשתכן - המדריך המלא

 

במסגרת ההסכם, תממן רשות מקרקעי ישראל הקמת שני מחלפים והרחבה של רחוב ז'בוטינסקי בעיר, ותסייע במימון הקמת פארק מטרופוליני חדש. על ההסכם חתמו שר האוצר כחלון; שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט; מ"מ מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון; וראש עיריית הרצליה משה פדלון. עוד השתתפו בטקס החתימה: יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי; מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד; ויו"ר ועדת הרפורמות בכנסת, ח"כ אלי כהן.

 

על פי ההסכם, מתוכננת בנייה בשלושה מתחמים חדשים: מתחם גליל ים (ליד קיבוץ גליל ים) שבו ייבנו כ-3,000 יחידות דיור; מתחם אפולוניה ליד חוף אפולוניה, שבו ייבנו כ-3,000 דירות; ומתחם קריית שחקים, מערבית לקניון שבעת הכוכבים ובקרבת נתיבי איילון (20) וכביש החוף (2), שבה מתוכננת בנייה של כ-1,800 דירות.

החתימה על הסכם הגג בהרצליה. מימין: גלנט, פדלון וכחלון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
החתימה על הסכם הגג בהרצליה. מימין: גלנט, פדלון וכחלון(צילום: עידו ארז)
 

על פי הסכם הגג שנחתם, תשווק מיידית קרקע לבניית כ-1,700 יחידות דיור בר-השגה בגליל ים, מתוכן 340 דירות לבני העיר הרצליה במסגרת מחיר למשתכן. המתחם ייקרא "מתחם הכוכבים גליל ים". באפולוניה, מתוך כ-3,000 הדירות - כ-330 מיועדות לדיור מוגן.

 

רשות מקרקעי ישראל תממן, כאמור, הקמת שני מחלפים בכביש מספר 2: מחלף הרב-מכר ומחלף אפולוניה. בנוסף, תממן הרשות את הרחבת רחוב ז'בוטינסקי עד רחוב מנחם בגין, וכן את עיקר עלויות הפיתוח במתחם גליל ים, מתחם אפולוניה ומתחם קריית שחקים. בנוסף, יושקעו 70 מיליון שקל בהקמת פארק בגליל ים וכן כניסות ומעברים תת-קרקעיים במתחם קריית שחקים, כחלק מעלויות הפיתוח שיתוכננו בפרויקט.

 

גלנט: בעיית הדיור היא לא גזרה משמים

שר האוצר, משה כחלון, אמר: "שר אוצר זו עבודה טובה אבל קשה. מתחיל בבוקר עם מגה אחר כך השבתות ונכים וכולם רוצים ולכולם מגיע, וצריך לטפל בהכל. מעת לעת יש רגעים כמו הרגע הזה - עבודה של 6-8 חודשים. משהו פה נולד ועובר לידיים טובות - הנהלת מועצת העיר הרצליה.

 

"שילמנו פה הרבה יותר, אבל כל מה שנעשה פה נעשה לטובת הצעירים שיוכלו לחיות פה את חייהם. לפני 8 חודשים קיבלנו החלטה לטפל בדיור. תוך חודשיים התחילו לשווק דירות במחיר למשתכן. אם לא היינו מחסלים את הספסרות כך שהקרקעות היו ממשיכות ללכת לספקולנטים, זוגות צעירים לא יכלו אפילו לחלום על דירה בהרצליה".

 

השר גלנט הוסיף: "מחירי הדיור עלו ב-100% תוך עשור. חסרות אלפי דירות. מהרגע שמתכננים ועד הרגע שמאכלסים לוקח 15 שנה. אנחנו מטפלים בנושאים אלה. אנחנו רואים שהמחירים הולכים ויורדים בעד 30% וזה זרם מים קרים בבריכה הלוהטת של מחירי הדיור.

 

"בעיית הדיור היא לא גזרה משמים. אנחנו נוזיל את מחירי הקרקע והבנייה, נקצר הליכי תכנון והציבור ירגיש עד זה. עד סוף השנה ישווקו 70 אלף יחידות דיור בהנחות של 20% ועד 30%, ונצליח לתת פתרון לזוגות צעירים, חיילים משוחררים ואוכלוסיות נוספות. הדוגמא של הרצליה זו הדרך ליצירת אופק חדש ומפה נמשיך למקומות נוספים".

 

"נשאיר את בני הדור הצעיר בהרצליה"

מ"מ מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון אמר: "הסכם הגג שנחתם בהרצליה הוא עוד הסכם גג שנותן תנופה משמעותית לפרויקט מחיר למשתכן ולמילוי צרכי הציבור בתחום הדיור בלב אזורי הביקוש".

 

שמרון הוסיף: "אנו פועלים להרחיב את הסכמי הגג לכל האזורים בארץ. הרצליה היא אחד הדובדבנים של הקצפת. היא בלב אזורי הביקוש ומאפשרת לנו להגדיל את ההיצע. אמו משתדלים לחלק את העוגה בצורה שוויונית במרכז ובפריפריה אבל אין ספק שההסכם בהרצליה הוא משמעותי מאוד".

 

ראש עיריית הרצליה משה פדלון, הביע את שמחתו על אישור ההסכם: "זהו הסכם שעתיד לחולל שינוי מהפכני בעיר והוא הושג הודות לשיתוף הפעולה הטוב בין העירייה ומשרד האוצר.

 

"תושבי העיר יזכו ליהנות מכמות כה גדולה של דירות על מנת שנוכל להשאיר את בני הדור הצעיר בהרצליה שבה הם יפתחו את עתידם, וכמו כן ניתן פתרונות דיור גם למי שרוצים לשפר את מגוריהם וגם לבני הגיל השלישי".

 

פדלון הוסיף כי "להסכם יש גם השלכות עצומות על המשך תנופת הפיתוח של העיר ועל איכות החיים של כולנו, עם ההשקעה הרבה של המינהל בתשתיות, בכבישים, במחלפים ובהקמת פארק מטרופוליני, כל אלה יעמדו לרשות התושבים ולמענם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
הרצליה. תתרחב משמעותית
צילום: עידו ארז
מומלצים