שתף קטע נבחר

קודים ודולרים: כך גייס חיזבאללה מחבלים ביו"ש

שיחת פייסבוק בהשתתפות בנו של נסראללה הובילה לגיוס מתנדבים בטול כרם ולהעברת מסרים מוצפנים. השב"כ יירט אותם וחשף כיצד תכננו להתנקש בקצין צה"ל, וכמה כסף הועבר מלבנון. כך ניסה חיזבאללה לחדור ללב הגדה

דרכי הפעולה של חברי החוליה של חיזבאללה חושפות טפח מהאופן שבו יחידת 133 מארגונו של חסן נסראללה ניסתה לגייס את פעילי הטרור הפלסטינים מטול כרם.

 

 

בתחילה ניהל הבן ג'וואד נסראללה, בכיר ביחידה 133, שיחה תמימה יחסית בפייסבוק עם ראש החוליה המיועדת, מחמוד זעלול, בסוף חודש אוגוסט האחרון. הפעיל הפלסטיני ביקש ממנו לעמוד בקשר עם הארגון השיעי. זה קרה עוד לפני שפרץ גל הטרור בתחילת אוקטובר האחרון, אך מערכת הביטחון כבר החלה לזהות ניצנים של הרמת ראש מצד חוליות רדומות בגדה, ובעיקר בשומרון. נסראללה הבן נזהר, והשיב לזעלול כעבור כמה ימים בבקשה: "תתאזר בסבלנות". חלפו ימים, והפעם מי שיצר את הקשר עם זעלול הוא פאדי שמנדר, פעיל אחר מחיזבאללה, ששלח לו אי-מייל עם קבצים ותוכנת הצפנה מיוחדת, בנוסף להוראות כיצד להפעילה.

 

השניים ניהלו התכתבות מוצפנת. הפלסטיני ביקש מעמיתו הלבנוני למזימת הטרור כספים למימון הפיגוע שתכנן. "תקבל את הכסף רק אחרי שנעשה היכרות מעמיקה", הייתה התשובה המקודדת של פקודו של נסראללה הבן לזעלול. לאחר קבלת מסרון מוצפן שכזה לסמארטפון או למחשב הנייד של ראש החוליה מטול כרם, זעלול וחבריו מיהרו למחוק את ההודעות, אך גורמי הביטחון הצליחו ליירטן. 

ג'וואד נסראללה וג'יהאד מורנייה. האיש מאחורי ההתארגנות ()
ג'וואד נסראללה וג'יהאד מורנייה. האיש מאחורי ההתארגנות

האב והבן. חסן וג'וואד נסראללה ()
האב והבן. חסן וג'וואד נסראללה

במשך שבועות של זהירות וחשדנות מצד אנשי חיזבאללה הועברו 16 מסרים מוצפנים בין טול כרם לדרום לבנון. מסרים אלה כללו הנחיות לתקשורת מוצפנת בין הצדדים, הוראות להוצאת פיגועי התאבדות נגד יהודים, איסוף מודיעין על בסיסי אימונים של צה"ל, משלוח תוכניות פיגועים לחיזבאללה לצורך אישורן, ואיתור תושב עזה לטובת העברת כספי טרור.

 

חקירת השב"כ העלתה כי באחת הפעמים שלח זעלול למפעילו מחיזבאללה תוכנית לחסל קצין ישראלי. היא כללה את פרטיו האישיים ותמונתו. זעלול ציין כי הוא ופעיליו עוקבים אחריו, ולכן הוא מבקש 30 אלף דולרים מחיזבאללה כדי לממן רכישת אמצעי לחימה לביצוע ההתנקשות. חברו של זעלול, ראבח אללבדי, המליץ לו לא לבקש סכומים כה מופרזים מהארגון השיעי כדי להוכיח להם את אמינותו.

כעבור כמה ימים הגיע המסר במילות קוד מחיזבאללה: יועברו לכם 25 אלף דולר. בסופו של דבר, שב"כ הצליח לסכל את המזימה, והסכומים שהועברו לחברי החוליה בעודה מתארגנת לפיגוע הירי שתכננה הסתכמו בכ-5,000 דולרים, בעזרתם רכשו נשק מסוג קרלו ומחסנית עם כדורים. הכסף הועבר דרך חברות להעברת כספים מחו"ל לגדה, והנשק הוסתר בביתו של אחד מחברי החוליה.

 

החוליה מנתה חמישה פעילים, והם הואשמו גם ביידוי אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון בשנה האחרונה. שניים מהם ישבו בכלא הישראלי בעבר. לפי השב"כ, אין לחברי חוליה זו שיוך ארגוני לארגונים פלסטיניים כמו חמאס, פתח או הג'יהאד האיסלאמי. העובדה שעברם מסתכם "רק" בעבירות של טרור עממי, ומתווסף לתעוזה שבפנייה יזומה לפעול בשטחים מטעם חיזבאללה, יכולה להעיד על עליית מדרגה בהלך הרוח של הרחוב הפלסטיני להחריף את המאבק המזוין בישראל.

 

כך פונים מפגעים בודדים שנואשו מהרשות הפלסטינית ואף מחמאס ישירות למי שהוגדר שלשום על-ידי הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט כאויב המרכזי של ישראל. המידור שעליו הקפידו בחיזבאללה בניסיון זה מעיד על ההקפדה של הארגון על שמירה על מודיעין פנימי, מול החדירות שיצר אמ"ן בקרביו של ארגון הטרור.

 

באמ"ן ובצה"ל נוטים בתדרוכים לכתבים להשמיע ולהזכיר הצהרות של חסן נסראללה, מתוך כוונה שכדאי להאמין להבטחותיו, ולהיערך בהתאם. הנאום שבו הבטיח לסייע לעם הפלסטיני יכול להעיד שפעולת החוליה מטול כרם לא מהווה ניסיון אחרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חסן נסראללה ובנו. זרוע ארוכה
מומלצים