שתף קטע נבחר

סכין וכתובות על בית חוקר יהדות חילונית

על קירות ביתו של פרופ' יעקב מלכין רוססו מראי מקום מהתנ"ך. בעבודתו טען שהיהדות היא פלורליסטית וקיבלה גם אלילים אחרים. "אני מספיק נבון כדי לדעת שאם הם רוצים לתקוע סכין - הם יתקעו", אמר מלכין

 

סכין בכניסה לבית של פרופ' מלכין (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
סכין בכניסה לבית של פרופ' מלכין(צילום: חטיבת דובר המשטרה)חשד לפשע שנאה בירושלים: אלמונים ריססו הלילה (בין רביעי לחמישי) כתובות על קירות ביתו של פרופ' יעקב מלכין, ראש המכון לחקר יהדות חילונית. בנוסף הוצמדה לביתו מעטפה ולידה סכין.

 

 

האלמונים ריססו מראה מקום מהתנ"ך - ספר שמות י"ז, י"ד-ט"ו. שם נכתב על מחיית זכר עמלק, שאותו משווים המבצעים לפרופ' מלכין: "ויֹּאמֶר ה' אֶל מֹשֶׁה כְּתֹב זֹאת זִכָּרוֹן בַּסֵּפֶר וְשִׂים בְּאָזְנֵי יְהוֹשֻׁעַ כִּי מָחֹה אֶמְחֶה אֶת זֵכֶר עֲמָלֵק מִתַּחַת הַשּׁמָיִם".

 

פרופ' יעקב מלכין (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
פרופ' יעקב מלכין(צילום: עפר מאיר)

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 (צילום: אריאל זביב) (צילום: אריאל זביב)
(צילום: אריאל זביב)

מאמריו של פרופ' מלכין דנים בעיקר באתיקה ההומניסטית הלא דתית המובעת לטענתו באורחות החיים של רוב היהודים בישראל ובעולם כיום. מלכין תופס את היהדות כתרבות פלורליסטית - חילונית ודתית.

 

פרופ' מלכין אמר ל-ynet כי את האיום הראשון על חייו קיבל לפני שנה וחצי כאשר הציג את השקפת עולמו האתאיסטית כהומניסטית. "כעבור זמן הגיע מכתב איום למרכז הכנס, איום על חיי", הוא מספר. לדבריו, בתקופה האחרונה הוא נחשף יותר וייתכן שזה מ שהוביל לאיומים. "אני מפחד במובן של אדם רציונאלי. אני יודע שזה יכול לקרות. כיוון שכל החיים שלי בישראל היו חיים שבהם הייתי מודע לכל מה שקורה. אני לא יכול להגיד שזה לא מפחיד. אני מספיק נבון לדעת שאם הם באמת רוצים לתקוע סכין - הם יתקעו סכין. אבל אני גם מקווה שבהתנהגות סבירה זה יכול להימנע. אבל אי אפשר לדעת. אני לא אפסיק. אלא אם יגרמו לי להפסיק. זה יכול לקרות"

 

הוא טוען כי הפלורליזם אפיין את היהדות מאז עידן התנ"ך, אז התאפיינה תרבות העם בריבוי אלים, דתות, פולחנים, אמונות ודעות. מאז העידן ההלניסטי התפתחו ביהדות תרבויות, אמונות ודעות שונות.

 

בשיחה עם ynet לפני כשנה, לרגל צאת ספרו "הגן של אפיקורוס", אמר פרופ' מלכין: "רבים לא ערים לעובדה

שהתרבות היהודית הייתה תמיד פלורליסטית. אבותינו עבדו את עשתורת והבעל במשך שני-שלישים מתקופת קיומו של המקדש. מה, הם לא היו יהודים? לא דיברו בלשון העברית? 'יהדות' היא התרבות של העם היהודי במובן הרחב של המילה; בתוכה יש גם תרבות שהיא תרבות דתית מסוג מסוים. למעשה, כל מה שאנחנו יוצרים היום באמנות, במוזיקה ובפולקלור - זה הכול יהדות".

 

מיכל ברמן, מנכ"לית עמותת פנים: "אנו מגנים את ביטויי האלימות שהופנו כלפי פרופ' מלכין המהווים עליית מדרגה בחוסר הסובלנות הקיים בחלקים מסויימים של החברה הישראלית, כלפי אנשים וארגונים שמבקשים לשרטט יהדות ישראלית מגוונת ומרובת קולות. חוסר סובלנות זה לא ייפתר כל עוד מערכת החינוך הפורמלית לא תשכיל לחזק את ארגוני היהדות הישראלית הפועלים לחיזוק הזהות היהודית השפויה ברחבי הארץ. אנו רואים קשר ישיר בין פשע השנאה נגד פרופ' מלכין ובין מדיניותו הנוכחית של שר החינוך, המובילה לאפלייתם והדרתם של ארגוננו באמצעות התעלמות, ביטול תקציבים ומשאבים המיועדים לארגוני היהדות הישראלית, ולמעשה יוצרת בפועל חוסר סובלנות ודה לגיטימציה לדעות שונות בחברה הישראלית. יש לקוות שארוע זה יגרום לשר החינוך להתעשת ולעצור מדיניות חינוכית זו, התורמת להרחבת מעגלי השנאה וחוסר האמון בחברה הישראלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל זביב
קיר ביתו של פרופ' מלכין, הבוקר
צילום: אריאל זביב
מומלצים