שתף קטע נבחר

האוצר: שיא היסטורי ברכישת דירות ב-2015

בחודש נובמבר לבדו חל גידול של 28% ברכישת דירות לעומת אוקטובר - בעיקר בעסקאות יד שנייה ובאזורי הפריפריה. במחצית השנייה של 2015 חלה צניחה של 60% ברכישת דירות על ידי משקיעים בגלל הכבדת המיסוי

שוק הדירות חזר להתחמם בחודש נובמבר 2015 עם גידול חד במכירת דירות - ושיא היסטורי ברכישת דירות ב-2015 כולה. כך עולה מסקירת הנדל"ן של הכלכלן בראשי במשרד האוצר שפורסמה היום (ב'). הגידול העיקרי היה בעסקאות לרכישת דירות מיד שנייה, אשר היה בולט במיוחד באזורי הפריפריה. בהשוואה רב שנתית, מספר העסקאות בחודש נובמבר הנוכחי נמצא ברף העליון, כך לדברי האוצר.

 

נחתם הסכם גג לבניית 8,000 דירות בהרצליה

איזו עיר מובילה בעליית מחירי דיור ב-2015?

בדיקה: מחסור בבנייה בערים הגדולות

 

בסך הכול נרכשו בנובמבר 9,900 דירות - גידול של 28% בהשוואה לחודש אוקטובר (במהלכו נמכרו 7,700 דירות), אך של 2% בלבד בהשוואה לנובמבר המקביל אשתקד. באוצר מציינים כי במהלך נובמבר אשתקד החלה התאוששות במספר העסקאות עם תום ההמתנה לתוכנית מע"מ 0% של הממשלה הקודמת.


באוצר מציינים כי באזור חדרה נרשם גידול של קרוב ל-60% ברכישת דירות, ובאזורי חיפה וטבריה גידול של 38%. מנגד, באזור תל-אביב הסתכם שיעור הגידול במספר העסקאות ב-11% בלבד. בהשוואה לרמות ההיסטוריות של העסקאות בכל אזור ואזור, בולטת העובדה שבאזורי הפריפריה מדורג חודש נובמבר במיקום גבוה משמעותית מאשר באזורי הביקוש במרכז הארץ, בפרט בהשוואה לאזור תל-אביב.

 

ניתוח הממצאים מלמד כי שני גורמים מרכזיים מסבירים את הגידול החד בעסקאות בדירות יד שנייה באזורי הפריפריה: גידול במכירות המשקיעים, הבולט במיוחד באזור חיפה; רכישת דירות ככל הנראה בעיקר למטרות השקעה.

חיפה. גידול במספר המשקיעים (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
חיפה. גידול במספר המשקיעים(צילום: ג'ורג' גינסברג)


בפלח השוק של הדירות החדשות, נרשם גידול של 22%, אולם בדומה לחודשיים הקודמים, בפילוח גיאוגרפי בולטת שונות גבוהה בשיעורי השינוי ברכישת דירות חדשות. כך, לצד ירידה ברכישת דירות באזורי חדרה, טבריה וירושלים, נרשמו שיעורי גידול חדים הנעים בין 50%-40% באזורי תל-אביב ובאר שבע. ניתוח הממצאים מלמד כי הגידול החד באזורים אלו התרכז בעיקר בדירות זולות יחסית.

 

רמת המשקיעים הנמוכה ביותר מאז 2003

משקל המשקיעים בחודש נובמבר עמד על 20%. הגידול במשקל המשקיעים התרכז בשני אזורים - ירושלים וחיפה. בירושלים נרשם הגידול, בין היתר, על רקע גידול ברכישות תושבי חוץ. הגידול במשקל המשקיעים בחיפה עשוי להיות מוסבר, בין היתר, בגידול החד במכירות המשקיעים באזור. זאת בהנחה שדירות אלו מותאמות יותר לשוק השכירות. נתונים ראשוניים לחודש דצמבר מצביעים על רמה דומה של עסקאות בהשוואה לנובמבר. משקל המשקיעים נאמד ב-19%.


בסיכום שנתי נאמד מספר העסקאות בשנת 2015 ב-120 אלף דירות - רמת שיא היסטורי לדברי האוצר. על פי הסקירה, שני גורמים הביאו לשיא זה של עסקאות: גידול חד ברכישות הזוגות הצעירים במחצית הראשונה של השנה, עם תום ההמתנה לתוכנית מע"מ 0%; וגידול חד ברכישות המשקיעים בחודש יוני, טרם הכבדת המיסוי עליהם.

 

הכבדת המיסוי על המשקיעים והמתנת הזוגות הצעירים לתוכנית מחיר למשתכן הביאו לירידה חדה של 24% בסך העסקאות במחצית השנייה של 2015, בהשוואה למחצית הראשונה. ירידה זו בולטת במיוחד בפלח השוק של המשקיעים - ירידה של קרוב ל-60%, אל הרמה הנמוכה ביותר מאז המחצית השנייה של 2003. משקל המשקיעים במחצית השנייה של 2015 עמד על 18% - רמת שפל היסטורי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים