שתף קטע נבחר

מסר לבת הח"כ שנאבק בבליינדספוט: "שיתעסק בדברים אחרים"

אחרי הפרסום על הצעת החוק של ח"כ דוד ביטן, שפועל לשים קץ להעברת מסרים אנונימיים באפליקציות דוגמת בליינדספוט, קיבלה בתו הודעה ביקורתית. "האיומים לא ירתיעו אותי", אמר ביטן בעקבות המסר שקיבלה בתו

 

ההודעה האנונימית שקיבלה בתו של ח"כ ביטן ()
ההודעה האנונימית שקיבלה בתו של ח"כ ביטן

מחיר המאבק באפליקציית העברת המסרים האנונימיים: כמה שעות בלבד אחרי שיו"ר ועדת הכנסת, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), הודיע על העלאת הצעת חוק שמבקשת לשים קץ למסרים שעוברים דרך אפליקציות דוגמת בליינדספוט, קיבלה בתו (24) של הח"כ הודעה שקשורה לנושא. "חמודה, תגידי לאבא שלך שיתעסק בדברים אחרים", צוין בהודעה שקיבלה בתו של ביטן מאלמוני באמצעות האפליקציה.

 

"אני רואה את ההודעה הזו בחומרה רבה", אמר ח"כ ביטן שעודכן על ידי בתו בהודעה שקיבלה. "זו ההוכחה שכל אחד יכול לכתוב מה שהוא רוצה בלי לתת על זה את הדין. האיומים לא ירתיעו אותי, אני מאמין ביתר שאת שהאפליקציה הזו ודומיה מסוכנות".

 

ח"כ ביטן הודיע הבוקר כי יקדם הצעת חוק חדשה שתשים סוף לאפליקציות שמשמשות פלטפורמה לתופעות פסולות בקרב ילדים ובני נוער. לפי הצעת החוק, שתקודם בשבועות הקרובים, אדם או גוף שמפעילים פלטפורמה טכנולוגית המאפשרת שליחת מסרים בדרך של התחזות או מונעות את זיהוי השולח, מחויב המפעיל להעביר לגורמי האכיפה את פרטי השולח או לגורם הנפגע לא יאוחר מ-30 יום מרגע הדרישה.

 

מפעיל שלא יעביר את פרטי הפוגעים בפרק הזמן שנקבע, יחשב על פי החוק החדש כאחראי לשליחת המסר בנוסף למתחזה. כמו כן, יוכלו הרשויות לחסום מיידית את פעילותו של מפעיל האפליקציה ולהטיל עליו קנס של עד מיליון שקלים לכל הפרה וללא הוכחת נזק.

ח"כ ביטן (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
ח"כ ביטן(צילום: דוברות הכנסת)

"הצעת החוק נועדה למנוע שימוש לרעה בפלטפורמות טכנולוגיות, כגון מחשבים, סמארטפונים, מערכות המבוססות על אינטרנט או כל תקשורת אלקטרונית אחרת, שיש בה אפשרות של העברת מסרים על דרך של התחזות לאדם או גורם אחר", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

 

עוד נאמר בהצעת החוק כי "השיח האלים במרחב האינטרנטי, ברשתות החברתיות ובאפליקציות הסלולריות החריף בשנים האחרונות והפך לאלים עד כי איום ממשי על שלום הציבור. תופעות ה'שיימינג' בכלל ואצל ילדים ובני נוער בפרט הפכו לבעיה חברתית קשה אשר גובה קורבנות בנפש".

 

בהצעת החוק של ח"כ ביטן נכתב עוד כי בעוד כשלים בחינוך וסביבה אלימה תורמים לבעיה, לא ניתן להתעלם מהטכנולוגיה המתפתחת המאפשרת שליחת מסרונים והודעות תחת אנונימיות מוחלטת.

 

"השימוש השלילי שניתן יהיה לנצל תחת כסות טכנולוגית זו עשוי להיות הרסני", נכתב בהצעת החוק. "החל מ'שיימינג', שליחת סרטונים שיש בהם לבייש אדם או שאסורים לפרסום וכלה באיומים לרצח כאשר שולח המסרונים נהנה מחיסיון מוחלט".

 

בנוסף צוין כי "עלינו כמחוקקים להציב את ההגנה על ילדינו ועל שלומו וזכותו של הפרט להגנה על פרטיותו ועל שמו הטוב לפני חופש הביטוי. כמחוקקים לא נוכל לסלוח לעצמנו אם ייפגע ולו ילד אחד ואנו עמדנו מנגד, אם ייהרס שמו הטוב של אדם אחד ואנו החרשנו ואם תיהרס משפחה ולו אחת ואנו לא עשינו דבר".

 

על כן מוצע להשית עונשים כבדים על מפעיל אפליקציה המבטיחה אנונימיות למשתמשים בה או אפשרות לבידוי זהות לשם הטעיה למען שינקוט המפעיל את כל האמצעים למנוע שימוש פוגעני בכלים אותם הוא משווק לשימוש הציבור. "הצעת חוק זאת יכולה למנוע שימוש לרעה בהעברת מסרים על דרך של התחזות לאחר או באופן אנונימי, ועל כן קיימת חשיבות רבה בהיווספותה לחקיקה הקיימת", סיכם ח"כ ביטן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים