שתף קטע נבחר

הקרב בין שקד לפרקליטים עולה שלב

על רקע הדו"ח שפרסמה נציבות הביקורת על הפרקליטות בנוגע להתרשלות בקיום שימועים לחשודים, שרת המשפטים תקפה בחריפות את הפרקליטים שאינם משתפים פעולה: "רואה זאת בחומרה". הפרקליטים טוענים כי שקד נסוגה בה מהמלצות שאימצה ומאיימים לשבות

שרת המשפטים איילת שקד שוקלת לנקוט בצעדים נגד ארגון הפרקליטים, אשר הורה לפרקליטי המדינה שלא לשתף פעולה עם נציבות הביקורת על הפרקליטות. שקד והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורו לפרקליטים לשתף פעולה עם הנציבות עד שהחוק אשר יעניק מסגרת חוקית לנציבות יחוקק. יחד עם זאת, הפרקליטים אינם נענים להנחיה.

 

דו"ח הנציבות שפורסם הבוקר ועסק בהתרשלות הפרקליטות בקיום שימועים לחשודים בעבירות פשע, חשף את העובדה שוועד הפרקליטים סרב לשתף פעולה עם הנציבה ואף מנע מהנהלת משרד המשפטים להגיב. היום אמרה שרת המשפטים בכנסת כי "הפרקליטים לא משתפים פעולה, למרות הוראה מפורשת שלי ושל היועץ המשפטי לממשלה. אני רואה את זה בחומרה ומתייעצת עם המנכ"לית של משרדי מה ניתן לעשות ואילו צעדים ניתן לנקוט על מנת שישתפו פעולה. לדעתי, חוסר שיתוף פעולה מצידם פוגע בעיקר בהם".

ציבת התלונות על פרקליטים, הילה גרסטל', עם היועמ"ש יהודה וינשטיין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ציבת התלונות על פרקליטים, הילה גרסטל', עם היועמ"ש יהודה וינשטיין(צילום: מוטי קמחי)

בפרקליטות הרוחות ממשיכות לסעור. לקראת השלמת טיוטת הצעת החוק להקמת גוף ביקורת על הפרקליטים, מאיימים הפרקליטים בהשבתה. לדבריהם, שרת המשפטים נסוגה בה מהמלצות ועדה ציבורית שאותן הקימה ואימצה. כמו כן, הם טוענים כי שקד מתכוונת להעניק סמכויות ביקורת כוללניות לנציב התלונות נגד פרקליטים, במקום פיצול הביקורת כפי שהמליצה הועדה.

 

הוועדה בראשות השופט העליון בדימוס אליעזר גולדברג, המליצה על פיצול הביקורת על הפרקליטים. מחד, ביקורת מערכתית על הפרקליטות תעשה באמצעות מבקר פנימי במשרד המשפטים, ומאידך הביקורת הפרטנית, על כשלים של הפרקליט הבודד, תעשה על ידי נציבות התלונות.

שקד נגד הפרקליטים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שקד נגד הפרקליטים(צילום: מוטי קמחי)

במכתב ששיגרו לשרת המשפטים וליועץ המשפטי לממשלה, טוענים הפרקליטים כי טיוטת ההצעה האחרונה שהועברה לידיהם "איננה דומה ואף רחוקה מרחק רב מאוד ממה שנקבע על ידי כבוד השופט גולדברג ... סטיה מעקרונותיו וממסקנותיה היא בעייתית ואף בלתי אפשרית עבורנו". הם קוראים לשרה להתעלם מ"לחצים ורעשי רקע שמפעילים גורמים אינטרסנטים, המנהלים מאבק עיקש ושיטתי בכל במה וזירה אפשרית לביטול החלטתכם לאמץ את דו"ח גולדברג".

 

הפרקליטים עומדים על כך שנציבות הביקורת תוקם כגוף ביקורת בלבד, בלי סמכויות של נקיטת אמצעים משמעתיים נגד פרקליטים. הם תובעים למסד הפרדה מלאה וברורה בין גוף הביקורת

המערכתית הפנימית לבין נציב התלונות, וכן לתחום באורח מוחלט ובלתי ניתן לפרשנות שונה את גבולותיה וסמכויותיה של הביקורת.

 

גורם בכיר בפרקליטות מעריך כי "אם בסופו של דבר הצעת החוק לא תהיה לפי מתווה גולדברג, ובמיוחד אם החלטה כזו תתקבל ללא הידברות, הפרקליטים ינקטו בצעדים הכי חמורים וקשים שיש, שבהכרח יביאו להשבתת מערכת המשפט".

 

לדברי אותו גורם, "מתווה גולדברג הוא בעצמו פשרה כואבת של הפרקליטים ובוודאי שאינו חלומם הוורוד. הנכונות של הפרקליטים לקבל אותו היא שעת כושר מצוינת להידברות וראשי המשרד יעשו טעות אם ינסו לכרסם מהדו"ח או לשנות אותו, ובכך לדחוק את הפרקליטים למאבקים נוספים".

 

ההערכה היא שהשרה שקד ממתינה לכניסתו לתפקיד של היועץ המשפטי לממשלה המיועד, אביחי מנדלבליט, על מנת לסיים את גיבוש הצעת החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שרת המשפטים, איילת שקד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים