שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "המוזיקה מחוללת ניסים במקום שהרפואה לא הצליחה"

  התגובה של ילדים ומבוגרים חולים למוזיקה היא מופלאה. פעמים רבות הנגינה בסקסופון גורמת לילד חולה וסובל להתרומם מהמיטה, לצחוק, ולפזז לצלילי מוסיקת הג'אז. מוזיקה חיה היא קסם. היא משכיחה מהחולים את מצבם, ומעודדת גם את כל המשפחה. המתנדב שי ברנר בטור אישי

  הג'אז בסגנונות הדיקסילנד, הסווינג, והביבופ, בשילוב הכלייזמר היהודי, הוא מוזיקה שמחה מאין כמוה. ומה יותר חשוב מאשר להביא את השמחה הזו למקומות בהם היא נחוצה יותר מכל?

   

  בני נוער? קבלו 5 הצעות להתנדבות

  חוגגים עשור בעשיית טוב

   

  כמוזיקאי ונגן סקסופון המהות החשובה והערכית ביותר עבורי היא לנגן את המוזיקה השמחה של הג'אז במקומות בהם בני אדם נזקקים לעידוד ותמיכה.

  מופיע באופן קבוע ובהתנדבות בפני אוכלוסיות של קשישים וילדים. שי ברנר (צילום: תומר פלד) (צילום: תומר פלד)
  מופיע באופן קבוע ובהתנדבות בפני אוכלוסיות של קשישים וילדים. שי ברנר(צילום: תומר פלד)

  אני מוזיקאי ג'אז ונגן סקסופון סופרן. בשנים האחרונות מעבר להופעותיי בפני הקהל הרחב, אני מופיע באופן קבוע ובהתנדבות בפני אוכלוסיות של קשישים וניצולי שואה, מאושפזים במוסדות רפואיים, ילדים בשיקום וילדים חולי סרטן. הנגינה בסקסופון מעודדת אותם, מחזקת את רוחם, ומשמחת אותם. לתחושתי מקומה של מוזיקת הג'אז המסורתית אינה רק על בימות של מועדונים אפלוליים ופסטיבלים נוצצים, אלא יכולה וצריכה לסייע לאוכלוסיות הנמצאות ברגעי מצוקה.

   

  צריך לא מעט תעצומות נפש לעבוד כמוזיקאי עבור חולים ומאושפזים. אני נתקל לעיתים במיקרים קשים, אבל הרצון לחזק ולשמח גובר על הכל. התמורה המתקבלת בעצם הנתינה היא עצומה.

   

  אולי המוזיקה תחולל נס

  לקשישים אני בדרך כלל מנגן מלבד ג'אז גם מוזיקה יהודית, מוזיקה רוסית, אידיש, ושירים עיבריים. המוזיקה מעלה זכרונות עבורם, מזכירה להם את בית הוריהם, ומרגשת אותם, לעיתים עד דמעות.

   

  אך לצד השמחה קיימים גם מקרים של עצב. במופע בפני קשישים שערכתי במוסד רפואי הוכנסה קשישה ללא הכרה על ידי המשפחה וצוות המטפלים. הם קיוו שאולי המוזיקה תחולל נס במקום שהרפואה לא הצליחה לעזור. תוך כדי הנגינה אני רואה כיצד בני המשפחה לצידה בוכים עם המוסיקה, מלטפים אותה ומדברים אליה על מנת שתתעורר.

  לעיתים המוזיקה משמחת את החולים באופן יוצא דופן. בעיקר התגובה של ילדים חולים למוזיקה היא מופלאה. פעמים רבות הנגינה בסקסופון גורמת לילד חולה וסובל להתרומם מהמיטה, לצחוק, ולפזז לצלילי מוסיקת הג'אז. עבור הילדים מוזיקה חיה היא קסם. זה משכיח מהם את מצבם, ומעודד גם את ההורים והמשפחה. אני מנגן למשפחות שמצבן שברירי, וחשוב לעודד אותן. התגובות של המשפחות מאד אוהדות כלפי המחוות המוזיקליות.

   

  התמודדות החולים עם המוזיקה - השראה

  הנגינה לחולים המאושפזים גם מהווה מקור השראה עבורי כמוזיקאי. באחת הפעמים שניגנתי בשיקום נקבצו כמה ילדים בכסאות גלגלים. אחד מהם היה נחוש לדחוף בעצמו את כסא הגלגלים לצלילי המוזיקה. הוא רצה לרקוד, והוא לא ויתר. המחזה כיצד הוא נאבק במצבו ולא מאפשר לנכות הקשה להפריע לו להנות מהצלילים היה מפעים ונתן לי השראה להלחין קטע ג'אז במיוחד עבורו.

   

  כמוזיקאי ג'אז שמתאמן ומשקיע הרבה שנים בנגינה חשוב לי להרגיש שהמוזיקה שאני מנגן מקבלת משמעות אנושית אמיתית, ונוגעת באנשים ברגעים שבהם באמת זקוקים לה. אני מרגיש שניתנה לי הזכות לחולל שינויים קטנים וחיוביים בחיי אנשים ברגעים הקשים שלהם.

   

  זו התמורה האמיתית שלי, ולדעתי זו הזכות הגדולה ביותר שיכולה להיות למוזיקאי מבצע. מקווה שעוד מוזיקאים ירתמו לנושא, וארצינו ברוכת כשרונות. כל שצריך זה מודעות, רצון טוב, ועשייה.

   

  הכותב הוא מתנדב בעמותת רוח טובה.

   

 1. ב-15/3 יתקיים יום מעשים טובים העשירי, במסגרתו אנשים פרטיים, קבוצות, ארגונים, תנועות נוער, חיילים, תלמידים, סטודנטים וחברות עסקיות יקיימו פעילויות מגוונות למען הקהילה והסביבה. בין הפעילויות הבולטות: ניקוי יערות, צביעת מועדוניות ומוסדות רווחה, ניקוי חופים, קיום ימי כיף לאוכלוסיות מיוחדות, טיפוח גינות קהילתיות, יזום פעילות עם ניצולי שואה ועם בעלי צרכים מיוחדים.  בנוסף, יתקיימו מגוון אירועים ברחבי הארץ, אירועי ברים ותערוכות, שדרת יועצים ברוטשילד ועוד.

   

 2. רוצים לעשות טוב ולהצטרף ליום מעשים טובים? היכנסו לאתר או חייגו כוכבית 9093.

   


 3.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים