שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  שינוי מגמה: שיא במספר המשפחות שהסכימו לתרום איברים

  שיא כל הזמנים בהשתלות בישראל בשנת 2015 - 433 איש זכו באיבר חדש, זאת בזכות הסכמות של 60% מהמשפחות לתרום איברים, לעומת 52% בשנת 2014. עשרות אלפים חתמו על כרטיס אדי בשנה החולפת ובסך הכל רשומים במאגר התרומות מעל 800 אלף ישראלים

  סיכום שנת 2015 בהשתלות איברים: שיא נרשם ברצון ובמוכנות לתרום איברים - כ-60% ממשפחות הנפטרים הסכימו לתרום את איברי יקיריהם שסבלו ממוות מוחי נשימתי, זאת בהשוואה ל-52% בשנה שעברה, כך עולה מסיכום שנת 2015 של המרכז הלאומי להשתלות. שיא נרשם גם במספר השתלות הכליה מתורמים חיים. בנוסף, חתמו עשרות אלפים השנה על כרטיס אדי.

   

  נתונים אלה באים לאחר הנתונים המאכזבים בשנת 2014, בהם חלה ירידה של 18% במספר השתלות האיברים, כשהסיבה לירידה ב-2014 היו פחות מקרים של מוות מוחי בהם ניתן להשתמש באיברי המת לתרומה. 

   

  חותמים עכשיו:

  לחתימה על כרטיס אדי מקוון - לחצו כאן

   

  מהנתונים עולה כי מתוך 129 פניות למשפחות שאצל יקיריהם נקבע מוות מוחי נשימתי, 60% הסכימו (77 משפחות) לתרום את איברי הנפטר.

   

  בסך הכל זכו השנה בהשתלת איבר 433 חולים ישראלים. בשנת 2014 זכו 392 איש באיברים חדשים.

   

  עיקר הגידול נבע מהשתלות מתורמי כליה חיים, כאשר מתוך 174 השתלות - 107 היו מתורמים חיים שהם בני משפחה והשאר מתורמים אלטרואיסטיים, התורמים ממניעים של הצלת חיים לאנשים זרים שאינם מכירים.

   

   ( )

   

  מתוך 245 השתלות מתורמים נפטרים - 78 חולים קודמו בתור והושתלו בזכות היותם חתומים על כרטיס אדי. בזכות ההשתלות, חלה ירידה ברשימת הממתינים להשתלה מ-1160 ל- 1153.

   

  צפו בדבריו של פרופ' רפי ביאר, יו"ר ועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות:

   

   

  עוד עולה מסיכום הנתונים כי בשנה החולפת בוצעו 668 השתלות קרנית, 195 השתלות עצם וגידים ו-67 השתלות מסתמי לב. 42 איש הסובלים מכוויות קשות טופלו במנות עור שנופקו לבתי החולים, כשסך שטח העור שנופק הגיע ל- 88,650 סמ"ר.

   

  בנוסף, בשנה החולפת חתמו 44,833 ישראלים על כרטיס אדי - המאשר לתרום את איבריהם לאחר מותם. בסך הכל, רשומים במאגר אדי 859,939 ישראלים.

   

   ( )

   

  גאווה לציבור הישראלי

  "זוהי גאווה גדולה לציבור בישראל שמבין את חשיבות התרומות והצורך להציל עוד ועוד חולים", אומר פרופ' רפי ביאר, יו"ר ועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות, "אנו מוקירים את המשפחות שבשעתן הקשה ביותר קיבלו החלטה לתרום מאיברי יקיריהם שנפטרו ולהעניק חיים חדשים לממתינים להשתלה.

   

  "את העלייה בפעילות יש לזקוף גם לזכותם של הצוותים ומתאמות ונאמני ההשתלה ואת הצוותים המשתילים בבתי החולים שעושים ימים כלילות במטרה להציל עוד ועוד אנשים", הוא מוסיף.

   

  "השנה החולפת היא שנה מבורכת במיוחד בתחום ההשתלות מתורמים חיים", אומרת ד"ר תמר אשכנזי מנהלת המרכז הלאומי להשתלות, "174 תורמים, שעברו תהליך ארוך של בדיקות והערכות, שעזבו את סביבתם הטבעית את המשפחה ואת העבודה ונכנסו לחדר ניתוח להוצאת כליה מגופם, שהסכימו לשאת כאבים ואי נוחות והכל עבור מטרה אחת עילאית – להציל חיים, לגאול מטופלים מהחיבור למכשיר הדיאליזה, לאפשר להם לשתות כאוות נפשם ולחזור לחיי משפחה וחברה שגרתיים וטובים. תורמים אלה עשו מעשה אצילי ונשגב".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עשרות אלפים חתמו השנה על כרטיס אדי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים