שתף קטע נבחר

תיעוד: סרטוני הסלפי של המחבל מדיזנגוף - השפעת דאעש וסמים במסתור

שותה בירה, מעשן סמים ומבטיח "הפיגוע יהיה בקרוב בתל אביב, כדי שהיהודים יבינו עם מי הסתבכו". עם הגשת כתבי אישום נגד הסייענים נחשפו הפרטים המלאים מהחקירה: הסרטונים שנמצאו בסלולרי של נשאת מלחם והפיגוע הנוסף שתכנן בעפולה

 

 

  

האיומים, המניעים, ההשפעה של דאעש, מסלול הבריחה המלא, הסמים והסרטונים: סיפורו המלא של המחבל שאחראי לרצח ברחוב דיזנגוף בתל אביב ושל נהג המונית נחשף היום (ד'), עם הגשת כתב אישום נגד קרובי משפחתו של המחבל נשאת מלחם - איוב ראשיד, מוחמד מלחם ואמין מלחם - שסייעו לו להסתתר. כעת הותרו לפרסום כל ממצאי החקירה בשב"כ, שחסו עד כה תחת צו.

 

לקריאת כתב האישום המלא - הקליקו

 

לפי כתב האישום, מלחם החליט לבצע פיגוע ירי בתל אביב, במקום הומה אדם, "במטרה לגרום למותם של אזרחים ישראלים רבים ככל הניתן, מתוך כוונה לסייע לאויב במלחמתו נגד ישראל, ובכלל זה לארגון דאעש".

 

ב-1 בינואר בסביבות 14:40 הוא הגיע לרחוב דיזנגוף כשברשותו קוראן ונשק מסוג פלקון מס' K8380. סמוך לפאב "סימטא" הוא ירה לכל עבר, לפחות 22 כדורים, וגרם למותם של אלון בקל ז"ל ושמעון רוימי ז"ל, ופצע נוספים.

 

מלחם, מתואר באישום, השאיר את הקוראן במקום ונמלט. הוא עלה למונית מזדמנת ברחוב אבן גבירול שבה נהג אמין שעבאן וזה הסיע אותו לכיוון צפון. סמוך למלון מנדרין רצח מלחם את הנהג ביריות לאחר שחשד בו כי בכוונתו להסגירו למשטרה.

 

המפגע נטש את המונית בדרך נמיר, סמוך למכללת "לוינסקי", לאחר שנתקל בקושי בתפעולה, והגיע לרמת אביב, אזור שאותו הכיר ועבד בו בעבר. הוא תלה על גג בניין יריעת בד שעליה נרשם "דאעש", ויריעת בד שעליה מודפס בערבית המשפט "אין אלוהים מלבד אללה ומוחמד שליח האל". משם נסע מלחם לאזור ואדי עארה בתחבורה ציבורית, והסתתר בכפר ערערה.

הדגלים שתלה מלחם ברמת אביב ()
הדגלים שתלה מלחם ברמת אביב

 שותה, מעשן סמים ומקלל. הסרטון של מלחם ()
שותה, מעשן סמים ומקלל. הסרטון של מלחם
 

המחבל הסתתר תחילה בתוך מחסן אצל אחד הנאשמים. ביום השני הוא עבר לבית אחר, הבית שבו בסופו של דבר נלכד על ידי כוחות הימ"מ וחוסל. מלחם איים על החשוד בעל המחסן, ואמר לו שאם יגיד למישהו שהם נפגשו הוא יפגע באשתו ובכל בני משפחתו. חשוד נוסף סיפק לו אוכל וטלפון נייד, והחשוד השלישי הביא לו שתי קופסאות סיגריות. אחד החשודים אף סיפק למלחם סמים. שניים מהנאשמים הם קרובי משפחתו של המחבל, ונאשם שלישי נפגש עם מלחם במכולת שבה הוא עובד בשכונה בערערה.

 

ממצאי החקירה מלמדים כי מלחם תכנן וביצע את הפיגוע לבדו, ללא מעורבות של נוספים. בטלפון הנייד של מלחם, שאותו איבד ברמת אביב בבוקר הפיגוע, אותרו סרטונים שבהם הוא צילם את עצמו. מהסרטונים עולה כי מלחם מעיד על עצמו כמי שצורך סמים כגון חשיש ומריחואנה ושותה סוגי אלכוהול רבים.

 

לצד סרטונים אלה התגלו בטלפון הנייד חומרים המעידים על כך שהמחבל צפה בתכנים דתיים המשמשים הכנה נפשית טרם יציאה לפיגוע, וכן עסק בתיעוד עצמי שבמסגרתו פירט את שנאתו העזה כלפי "אויבי האיסלאם" - שיעים, נוצרים ויהודים, תוך שימוש במונחים התואמים את האג'נדה של דאעש ושל ה"סלפיה ג'האדיה". עוד פירט מלחם בסרטונים אלה את שנאתו הרבה כלפי הרוסים.

 

בשבוע שלאחר ביצוע הפיגוע ועד לאיתורו, הסתתר מלחם בכמה מקומות בכפרו, בהם מכולה בבעלות קרוב משפחתו. ככל הידוע, הוא הגיע למקום עצמאית וללא ידיעת בני משפחתו. כמו כן הסתתר במחסן בביתו של בן משפחה אשר שימש סייען מרכזי למלחם ועזר לו להסתתר, תוך שהוא מודע לכך כי היה מעורב בביצוע הפיגוע בתל אביב. בן משפחה זה אף סייע בהמשך למלחם להתמקם בבית נטוש של קשישה תושבת הכפר, שבו אותר לבסוף נשאת בידי כוחות ימ"מ ושב"כ.

שלושת הנאשמים בבית המשפט, בעת הצהרת התובע השבוע ()
שלושת הנאשמים בבית המשפט, בעת הצהרת התובע השבוע

עורך הדין סעדי, המייצג את אחד הנאשמים. "הוא איים עליו" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
עורך הדין סעדי, המייצג את אחד הנאשמים. "הוא איים עליו"(צילום: עידו ארז)
 

מחקירת שב"כ עלה כי מספר מצומצם של מקורבים למלחם היו מודעים להימצאותו בכפר. עוד עלה בחקירה כי מלחם רכש סמים מיד עם חזרתו לכפר לאחר הפיגוע. הוא אף ביקש מסייעניו להשיג עבורו תחמושת נוספת.

 

המחלוקת: לבצע פיגוע בעפולה או ב"מחנה 80"?

"נשאת סיפר לנאשם כי בכוונתו לבצע פיגוע נוסף בעפולה", נכתב בכתב האישום, "הוא ציין בפניו כי נותרו ברשותו 32 כדורים, וביקש ממנו סיוע בהשגת תחמושת נוספת לביצוע הפיגוע המתוכנן. הוא אמר לנאשם כי בפיגוע שהוא מתכנן לבצע, בכוונתו להשתמש בכל התחמושת שתהיה ברשותו על מנת לגרום למותם של כמה שיותר בני אדם, ואם לא ייהרג במהלך ביצוע הפיגוע, הוא מתכנן לחטוף נשק ולהמשיך לירות עד שיומת.

 

"בתגובה, ניסה הנאשם לקשור קשר עם מלחם, בכוונה לסייע לאויב במלחמתו נגד ישראל, בכך שהציע לו כי הפיגוע המתוכנן יבוצע בבסיס צה"ל 'מחנה 80', והוא יסייע בידו. הוא הסביר מדוע עדיף לבצע את הפיגוע במחנה 80, ומלחם הסביר לו מדוע בחר לבצע את הפיגוע בעפולה, והודיע לו כי בכוונתו לבצע את הפיגוע בעוד יומיים-שלושה, לאחר שיתחזק".

 

עם סיום החקירה הגישה היום הפרקליטות לבית המשפט המחוזי בחיפה כתב אישום נגד השלושה - אמין מלחם, איוב רשיד ומחמד עאדל מלחם - בעבירה של סיוע לאחר מעשה. בנוסף, אמין מלחם מואשם בביצוע עבירות של חיפוי על עבירה, וניסיון לקשר לסיוע לאויב במלחמה. איוב רשיד מואשם גם בעבירות של חיפוי, קשר לסיוע לאויב במלחמה, עבירות בנשק ואיומים.

 

קרוב משפחתו של אחד הנאשמים אמר: "קשה לנו להאמין שהוא קשור לנשאת מלחם או היה קשור בסיוע. לפי דעתי אין בסיס לכל מה שנאמר. בהמשך נביא הוכחות ובסוף ההר יוליד עכבר".

 

לדברי עורך דין עלי סעדי המייצג את אחד הנאשמים, "נשאת מלחם איים על מרשי שאם ימסור פרטים עליו הוא יפגע בבני משפחתו. בהמשך נקבל את כל הפרטים ונגיב על ההאשמות שיוגשו".


פורסם לראשונה 27/01/2016 11:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים