שתף קטע נבחר

"הדירות יוזלו השנה באזורים מסוימים"

יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס, התייחס בראיון לאולפן ynet לשיא כל הזמנים שנרשם ברכישת דירות ב-2015 ולמגמות ב-2016. "המשקיעים החליפו זהויות, הם החלו לקנות דירות דרך ילדיהם ומצאו דרך לשלם פחות"

הציבור הישראלי ממשיך לרכוש דירות בקצב מסחרר: לפי נתוני משרד האוצר שפורסמו השבוע, בשנת 2015 נרשם שיא כל הזמנים במספר הדירות שנמכרו, אשר הסתכם ב-120 אלף. אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, התייחס בראיון לאולפן ynet לטירוף המכירות של השנה החולפת. צפו בראיון באולפן ynet:

 

 
אנחנו רואים בשנה האחרונה עודף רגולציה, כל מיני שינויים שהממשלה מנסה להוביל ויחד עם הביקוש הקשיח כל זאת יוצר מצב של שיא בעסקאות, שיא במכירות, וזאת לאחר מספר חודשים שקטים, הקיץ והחגים, והשוק חזר להתנהל כמו שהתנהל קודם לכן", אמר דנוס בראשית הדברים. "פתחו לא מעט בקבוקי שמפניה במשרד האוצר חשבו שקיררו את השוק אבל אנחנו אמרנו שזה עונתי והנה זה הסתיים".

 

לדבריו, אפשר לראות עלייה בעיקר בערי המעגל השני, לא פריפריה רחוקה. זאת כתוצאה מהשינויים הרגולטוריים, העלאת מס הרכישה. "אנחנו רואים עליית מחירים במקומות זולים יותר: חיפה, אשדוד, באר שבע. אנשים רוכשים שם דירות כי המחירים עדיין ברי השגה, למרות שגם הם כבר גבוהים מאוד. ביחס לתל אביב ולאזורי הביקוש, עדיין אפשר לעשות שם עסקאות".

 

"באזורי הביקוש המחירים לא נעים יותר מדיי כלפי מעלה"

"באזורי הביקוש אנחנו רואים שממשיכות להיות עסקאות בקצב קבוע. מחירים לא נעים יותר מדי כלפי מעלה אבל שומרים על יציבות. בסופו של דבר אנחנו נמצאים במצב עניינים שבו נדרשות דירות, השוק קונה אותן וכל פעם שיש עיכוב כתוצאה ממהלך ממשלתי או הבטחה כזו, הביקושים מתפרצים ואנשים חוזרים לשוק. צריך לזכור גם את הריבית הנמוכה ואת הבורסה המדשדשת והנה לך מתכון בטוח להמשך תבערה בשוק הדיור".

 

דנוס מתייחס גם למשקיעי הנדל"ן, ולמרות הירידה בהיקף הרכישות מצדם, הוא טוען שהם לא נעלמו "משקיעי הנדל"ן החליפו זהויות, אנשים החלו לקנות דירות דרך ילדיהם ומצאו כל מיני פתרונות על מנת לנסות ולשלם פחות. חוץ מלהעשיר את קופת האוצר, העלאת מס הרכישה לא עשתה הרבה. ההעלאה הזו מ-6% ל-8% היא לא שינוי מהותי בתשואה למשקיע".

 

דנוס מעריך ש-2016 תהיה שנה מבולבלת ומבלבלת: "ייווצרו למעשה שני שווקים פה: שוק של אלו שקנו במחיר למשתכן, וכל היתר שאמורים לקנות דירות יד שנייה ודירות על קרקע פרטית. נראה מגמות מעורבות במקומות שבהם הממשלה הפחיתה את מחירי הדיור.

 

"שם נראה מחירים נמוכים יותר, אבל הדבר הזה יגרור עליות בשוק היד שנייה ובשוק הדירות שייבנו על קרקעות פרטיות. המגמה לכאורה לא תהיה ברורה, אבל בסופו של דבר השוק ימשיך להפגין יציבות עם נטייה קלה לעליות מחירים באזורים מרוחקים יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים