שתף קטע נבחר

סערת חוק האמנות והנאמנות: קריאות בוז ומחיאות כפיים לשרה רגב בתיאטרון הבימה

עימות חזיתי בין אמנים לשרת התרבות בעקבות סערת חוק תקצוב לאמנות תמורת הצהרת נאמנות שנחשף ב-ynet: "לא אתן יד שהמדינה תיתן שתחתיה תתקיים פעילות שחותרת תחת הקביעה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", אמרה השרה רגב

 

 

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב ספגה אמש (יום ד') קריאות בוז וגם מחיאות כפיים מצד אמנים כשעלתה לבמה בתיאטרון הבימה בתל אביב בהצגת הבכורה של המחזמר "אוויטה". הסערה התורנית מתחוללת בעקבות חשיפת ynet לפיה השרה מקדמת הצעת חוק שתתנה תמיכה באמנות בהצהרת נאמנות. "לא אתן יד שהמדינה תיתן שתחתיה תתקיים פעילות שחותרת תחת הקביעה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", אמרה השרה לאמנים.

 

"משרד התרבות והספורט בראשותי רואה בהבימה את אחד מעוגני התרבות של מדינת ישראל, ואנו מחויבים לביסוסו", אמרה השרה לקהל במקום. "במסגרת דיוני התקציב פעלתי להגדיל את התקציב באופן משמעותי, כדי שיתאפשר לי לממש את המדיניות שתביא לידי ביטוי את הרב-תרבותיות של החברה הישראלית, ותביא לצדק תרבותי וצמצום הפערים החברתיים.

השרה רגב בבימה, אמש (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השרה רגב בבימה, אמש(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"אמש נשמעו קולות על החלטה לכאורה שקיבלתי להעביר כספים מגופי תרבות בעיר תל אביב למוסדות בפרירפריה. אני מודיעה - לא היה ולא נברא. הדברים לא נכונים נקודה. אני מייחסת חשיבות לפעילות תרבותית במטרופולין. מרכז ופריפריה מחזקים זה את זה, משפיעים זה על זה, ומפרים זה את זה. ביממה האחרונה סערו הרוחות בקרב האמנים והתקשורת בעקבות הצעת החוק שהגשתי ליועץ המשפטי לממשלה. אני מאמינה בהבחנה בין חופש הביטוי לחופש. חופש הביטוי הוא ה-DNA של כל חברה דמוקרטית. עם זאת לא אתן יד לכך שהמדינה תממן בשם חופש הביטוי פעילות שחותרת תחת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

לאחר הופעתה בפני האמנים פרסמה השרה פוסט בפייסבוק שבו כתבה כי דבריה נענו במחיאות כפיים: "שמישהו יצבוט אותי. הפתעה משמחת".  

הפוסט שפרסמה השרה מירי רגב ()
הפוסט שפרסמה השרה מירי רגב
 

השחקנית גילה אלמגור, שהתעמתה עם השרה בסבב הקודם, סירבה הפעם לדבר ואמרה: "בנושא הזה החלטתי לשמור שתיקה".

 

שלשום נודע ל-ynet כי השרה רגב מקדמת בימים אלה הצעת חוק תחת הכותרת "נאמנות בתרבות". מדובר בתיקון לחוק המבקש לשנות את האופן שבו מעניק משרדה תמיכה למוסדות תרבות, ולשלול תקצוב מדינה ממי שיפגע בדגל המדינה או בסמלי המדינה או יבזה אותם, יסית לגזענות, לאלימות או טרור, יציין את יום העצמאות כיום אבל או ישלול את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

 

יחסיה של השרה רגב עם אמנים בישראל היו רגישים מרגע מינויה, שגרר ביקורת אישית קשה, ובהמשך קיבלו הסערות סביבה נופך פוליטי בעקבות פרשת ההצגה "הזמן המקביל" בתיאטרון אל-מידאן.

 

בהמשך לחשיפת ynet שלשום, אתמול הפך דיון שנערך כנסת בנושא התיקון להצעת חוק מימון מוסדות תרבות לקרב יצרי בין שרת התרבות לבין ח"כ אלעזר שטרן. הח"כ, ששימש בתפקידו האחרון בצה"ל כראש אכ"א, תקף בחריפות את רגב, שכיהנה כדוברת צה"ל בזמן ההתנתקות ומלחמת לבנון השנייה. השרה רגב אמרה: "הוא לא מגיע בזמן לכיתה, זה לא מעניין אותו". שטרן השיב: "זה תרבות? לא ראיתי דבר כזה בחיים, לא ראיתי דבר כזה". רגב לא נותרה חייבת ואמרה: "תתאמץ קצת אולי תקבל כותרות, זה נורא מתסכל להיות אלוף שלא מדברים עליו".


פורסם לראשונה 27/01/2016 20:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מירי רגב הערב בתיאטרון הבימה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים