שתף קטע נבחר

מתקינים וילון? מה חשוב לדעת לפני

איזה וילון עמיד יותר בפני קרני השמש, כמה מקום צריך לשמור עבור הווילון וכמה זה עולה לנו? "המקצוענים" עם כל הפרטים

בשיתוף אתר "המקצוענים"

 

מעוניינים להחליף וילון? לפני שאתם שמים דגש רק על עניין העיצוב, יש כמה פרמטרים שכדאי להתייחס אליהם, כדי להתאים את הווילון לצרכים שלכם. זאת, כדי למנוע מצב שטרחתם, השקעתם ושילמתם רק כדי לגלות שכמות האור הנכנסת לא מתאימה לצרכיכם, שכעבור שנה הווילון כולו נאכל ודהה בשמש או שעלות תחזוקתו תעלה לכם ביוקר, מפני שהוא מיועד רק לניקוי יבש.

 

עוד בנושא:

נכון או לא נכון: 7 מיתוסים על עיצוב הבית

מחירון עבודות בעלי מקצוע לבית

איך להפוך את הבית למקום אידיאלי לחיות המחמד

 

ויסות האור 

הדבר הראשון שחשוב להקפיד עליו בבחירת וילון הוא מהי כמות האור הטבעי שנרצה שייכנס הביתה. "הבדים שנבחר הם שיכתיבו את כמות האור תיכנס לחלל", אומר קמי כהן מווילונות חן.

 "אם הווילון נועד רק ליופי, להלבשת החלון ומבלי שהוא יגנוב את ההצגה בחלל, נוכל לבחור בבדים שקופים ובהירים שדרכם רואים את הנוף. וילון כזה יוסיף לאווירה, לא יחסום את אור השמש ולא יהיה יותר מדי דומיננטי".

 

כהן הוסיף: "אם לעומת זאת נרצה להחשיך את החדר (בייחוד במקרה שבו אין תריסים לחלונות), נוכל להוסיף שכבה של בד האפלה, שימוקם על מסילה נפרדת ויאפשר לנו לסגור אותו רק בשעות הלילה, כשבשעות היום נוכל להגיף רק את הווילון השקוף יותר. כיום פחות נהוג לתפור את בד ההאפלה אל הווילון הכהה יותר, אלא לעשות שלוש מסילות נפרדות. זה מאפשר להכניס עוד צבע לדירה, אבל מבלי לוותר על אפשרות להצללה חלקית (באמצעות וילון שקוף שממוקם בצד שהכי קרוב לחלון עצמו, או על שכבת בד ההאפלה שממוקמת במסילה האמצעית)".

 

 (צילום: אבי כהן, באדיבות Orgon וילונות והצללה לבית) (צילום: אבי כהן, באדיבות Orgon וילונות והצללה לבית)
(צילום: אבי כהן, באדיבות Orgon וילונות והצללה לבית)

 

התאמת תשתית לווילון 

בחירת סוג הקרניז יכולה להשפיע על אופן תפירת הווילון ולכן כדאי לבחור אותם בהתאמה. כהן: "אם מנמיכים את התקרה עם גבס או עושים קרניז מגבס או מקלקר, סוג התפירה שיתאים לכך במרבית המקרים הוא תפירת פלדים (מסודרת מאוד מבחינת הקפלים). כיום מאוד פופולארי גם לבחור בקרניז מכוסה בבד שמאוד קל להוריד ולכבס אותו. הוא גם מתאים מאוד לחלונות שבהם ארגז התריס החשמלי נמצא גלוי בחלל החדר, ומאפשר להסתיר אותו בצורה יפה".

 

אם לא מעוניינים בקרניז או בהנמכת התקרה, ומעוניינים ליהנות מהגובה המקסימלי של התקרה, ניתן לבחור בסוג תפירה שהוא עצמו חלק מהיופי של הווילון והעיצוב הכולל שלו.

 

 (צילום: אבי כהן, באדיבות Orgon וילונות והצללה לבית) (צילום: אבי כהן, באדיבות Orgon וילונות והצללה לבית)
(צילום: אבי כהן, באדיבות Orgon וילונות והצללה לבית)

 

כהן: "כשאין קרניז, ישנו מבחר גדול יותר של סוגי תפירה שיתאימו. סוג התפירה קשור גם לכמות הבד שתידרש. לבתים פרטיים לרוב הנטייה היום היא לבחור בכמות של פי 3 וחצי מבד מגודל החלון.

 זה מעניק מראה יותר עשיר ואלגנטי. כמובן, שיש מי שאוהב מראה יותר מינימליסטי ונקי ויסתפק בכמות של רק פי 2 בד מגודל החלון, וזה יצריך סוג תפירה אחר ואוורירי יותר".

 

עניין נוסף, שחשוב להקפיד עליו בשלבי בנייה או שיפוץ, הוא התאמת התשתית לווילון במקרה שמכינים נישה. בתיה ארם, מעצבת פנים בחברת Orgon וילונות והצללה לבית, מפרטת: "מה שתופס את עיקר הנפח בנישה הן לא המסילות - אלא קפל של כל וילון שמגיע לרוב לכ-12 ס"מ עומק. לכן, אם מעוניינים רק בוילון אחד ובמסילה אחת כדאי להשאיר מינימום נישה בגובה של 15 ס"מ ובעומק של 15 ס"מ. אם מעוניינים ב-2 מסילות כדאי להשאיר נישה בגובה של 15 ס"מ ובעומק של 25 ס"מ".

 

עמידות הבד ותחזוקתו - האם תקפידו על ניקוי יבש? 

אחת השאלות המקדימות צריכה להיות קשורה למיקום הווילון וליכולת לתחזק אותו. כהן: "בבתים סטריליים במיוחד, בבתים שנמצאים באזור עם כמות אבק מוגברת או ליד כביש סואן, וכן בבתים שבהם אחד מבני-הבית חולה באסטמה חשוב להקפיד לכבס את הווילון לעתים קרובות יותר (אחת ל-3 חודשים). במקרה כזה, חשוב לבחור בבד שיאפשר כיבוס באמצעים ביתיים ולא יחייב תחזוקה מסובכת ויקרה יותר כמו ניקוי יבש. במקרה כזה כדאי לבחור בבדים כביסים וסינתטיים ולא בדי פשתן או משי למשל. כיום יש מגוון עצום של בדים שהם 100% פוליאסטר, כשבחודשים האחרונים נכנסו גם בדים שמעורבים עם פשתן".

 

 (צילום: אבי כהן, באדיבות Orgon וילונות והצללה לבית) (צילום: אבי כהן, באדיבות Orgon וילונות והצללה לבית)
(צילום: אבי כהן, באדיבות Orgon וילונות והצללה לבית)

 

תפקיד הווילון פעמים רבות הוא להסתיר את קרני השמש. בעת מילוי תפקידו זה, לעתים הוא נשחק ונפגם בעצמו מקרני השמש. ארם: "בישראל קרני השמש חזקות, ולכן מי שמעוניין בבד שיחזיק מעמד זמן רב, בייחוד בחלון שהשמש מאירה לכיוונו בשעות החמות של היום, כדאי לבחור בבד עמיד. אלו הבדים הסינתטיים (פוליאסטר, ויסקוזה וכו'). הם פחות דוהים ומתכלים מבדים טבעיים כמו פשתן, משי וכותנה. אם בכל זאת מעוניינים בבדים טבעיים באיזור שמקבל הרבה שמש, חייבים לתפור אותם עם בטנה כדי שלא ישנו גוון ויתפוררו. קיים גם פתרון ביניים של בד סינתטי שמשולב עם פשתן, שזה משפר משמעותית את עמידותו.

 

בנוסף, בדים אלו יהיו יותר חסכוניים, משום שבד סינתטי מגיע לרוחב של כ-2 מטר, בעוד שרוב הבדים הטבעיים הם ברוחב של 1.40 מטר, מה שמצריך הרבה יותר בד".

 

הגיעו מוכנים והגדירו תקציב מראש 

כדאי להחליט מראש מהו התקציב הכולל שנרצה להקצות לווילון. זה יאפשר להתאים את סוג הבד לתקציב, את כמות הבד הנדרשת לסוג התפירה של הווילון ואת שיטת התפירה של הווילון.

 אם למשל נרצה גם וילון מעוצב וגם החשכה, ולא נרצה להשקיע ב-2 מסילות, ייתכן שנידרש לתפור את הווילון בתפירה כפולה הן של הבד המעוצב והן של בד ההאפלה.

 

במצב זה נוכל או לקבל אור מלא מהחלון או לקבל החשכה מלאה, אך נחסוך בעלות של 2 וילונות ו-2 מסילות. כהן: "אם אנו בתקציב מוגבל, ייתכן שנידרש לבחור בכמות בד שהיא רק פי 2 מגודל החלון ולא פי 4-3 מגודל החלון. אם לעומת זאת חשוב לנו מאוד שהווילון ייראה עשיר בבד, ייתכן שנצטרך להתפשר על סוג הבד. לכן, חשוב להגדיר מראש מהו התקציב ומה הדבר שהכי חשוב לנו להשיג מהווילון, ורק לאחר מכן לבחור את סוג הבד ואת סוג התפירה של הווילון. בנוסף, היום רוב הבדים הם ברוחב של 2.80-3.30 מטר רוחב, מה שמאפשר לתפור את הכל בחתיכה אחת, וללא תפרים באמצע".

 

מחפשים בעלי מקצוע מומלצים לעבודות הבית? לרשימה המלאה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן, באדיבות Orgon וילונות והצללה לבית
אז מה אתם צריכים בווילון?
צילום: אבי כהן, באדיבות Orgon וילונות והצללה לבית
מומלצים