שתף קטע נבחר

נסגר תיק האונס ב"אלנבי 40": "לא הייתה שיכורה"

הסרטון במועדון בת"א לא הוביל לכתבי אישום: לפי הפרקליטות, לא ניתן לקבוע שהמתלוננת הייתה שיכורה באופן שמנע ממנה להסכים למעשים המיניים. בנוסף, טענו כי אירועי אותו הערב "מקוממים, אך אינם תועבה". המתלוננת: "כועסת מאוד, אמשיך להילחם""

כמעט ארבעה חודשים לאחר פרסום סרטון יחסי המין במועדון "אלנבי 40" בתל אביב, החליטה הפרקליטות על סגירת התיק נגד החשודים. פרקליטות מחוז תל אביב הודיעה על כך לחשודים, שנחקרו בגין שלוש עבירות: אונס ומעשים מגונים במצב המונע מתן הסכמה חופשית של המתלוננת עקב מצב של שכרות, הבאת אדם לידי מעשה זנות וכן ארגון והפקת מופע תועבה. הודעה על סגירת התיק נמסרה גם למתלוננת. עו"ד אייל אוחיון שמייצג אותה מסר בשמה שהיא "כועסת מאד ותמשיך להילחם".

 

בהודעת הפרקליטות עם סגירת התיק נאמר כי השאלה המרכזית שנבחנה הייתה אם המעשים שבוצעו במועדון באותו לילה עולים לכדי עבירות פליליות, או שמא מדובר במעשים מקוממים ומנוגדים להתנהגות מוסרית מקובלת, אך לא מעבר לכך. במשטרה התקבלו סרטונים ותמונות נוספים שצולמו באותו הערב, שלא פורסמו בציבור, ואלו לפי הפרקליטות שפכו אור על השתלשלות האירועים כמעט במלואה.

 

לגבי החשד לביצוע עבירת אונס ומעשים מגונים במצב המונע מתן הסכמה חופשית התיק נסגר מחוסר אשמה. הפרקליטות הסבירה זאת בכך שלא ניתן היה לקבוע שבשלב כלשהו של הערב המתלוננת הייתה שיכורה באופן שמנע ממנה לתת הסכמתה החופשית למעשים המיניים, כדרישת החוק. 

 

באשר לעבירה של הבאת אדם לידי מעשה זנות - עבירה זו מכילה שני יסודות על פי חוק: רכיב ה"הבאה" ורכיב ה"תמורה" הניתנת בעד ביצוע המעשים המיניים. הפרקליטות מצאה כי רכיב ה"הבאה" יכול שהתקיים. קיימות ראיות לכך, שהבעלים, מנחה הערב ועובדים נוספים, ארגנו את תחרות "החולצה הרטובה" שתוכננה לאותו ערב. לאחר שהחלה המתלוננת לקיים מגע מיני על הבר, הם לא מנעו זאת ממנה והמנחה אף עודד אותה ואת הגברים שהיו על הבר במעשיהם.

 

יחד עם זאת, בפרקליטות טענו כי לא נמצאו ראיות מספיקות לכך שניתנה תמורה כלשהי בגין קיום המגע המיני. הם ציינו כי בהיעדר תמורה לא יכולה להתבסס עבירה של הבאת אדם לידי מעשה זנות. בעבירה זו נסגר התיק בשל חוסר ראיות מספיקות.

 

באשר לעבירה של ארגון והפקת מופע תועבה - הפרקליטות קבעה כי אירועי אותו הערב במועדון לא עונים להגדרה של "תועבה" בחוק. הם הזכירו את קביעת בית המשפט העליון כי פורנוגרפיה ותיעוד של קיום יחסי מין בין בגירים בהסכמה אינם אסורים על פי דין, ולכן התיק נסגר בעבירה זו מחוסר אשמה.

 

עורך דינה של המתלוננת, אייל אוחיון, מסר בתגובה: "ההחלטה לסיים פרשה כל כך קשה שבה נחצו ונרמסו כל גבולות הנורמות והאנושיות ללא נקיטת הליכים פליליים נגד המעורבים, היא החלטה תמוהה בלשון המעטה. יש בה כדי לשדר מסר עצוב לחברה הישראלית שכולנו חלק ממנה. בגופה ובנפשה של מרשתי נעשה שימוש משפיל ומזעזע על ידי כל כך הרבה אנשים ולא יעלה על הדעת שאף אחד מהם ייתן את הדין".

 

עו"ד ליאור אפשטיין שמייצג את המועדון ובעליו, מסר: "משמחת ככל שתהיה ההודעה הזו, מצער שכחברה אנחנו עדיין נעולים בניסיון למצוא דרך המשפט הפלילי פתרונות לקשיים ולדילמות חברתיות". לדבריו, "המשפט הפלילי בודק לגופו של עניין. השאלות והדילמות - חשוב שיתוקנו מחוץ לעולם המשפט הפלילי והמילים 'היעדר אשמה' מבהירות זאת".

 

צולמה שתויה ומטושטשת

פרשת "אלנבי 40" נחשפה בחודש אוקטובר, ולאחריה הודיעה המשטרה כי תחקור חשד לאונס נוכח האירוע שתועד כמה חודשים קודם לכן במקום. מבלה צולמה במועדון שתויה ומטושטשת, מקיימת יחסי מין עם כמה גברים על הבר במקום.

 

פרקליטות מחוז תל אביב הודיעה כי העבירה המיוחסת לחשודים הינה "פרסום תועבה, ולא עבירת אינוס. משהתברר כי קיימת אפשרות שמדובר בחשד לעבירת אינוס, ביקשה הפרקליטות מהמשטרה לבצע השלמות חקירה". 

 

הסרטון, שצולם על ידי מבלים באותו ערב, פורסם בערוץ 10. הצעירה נראתה שיכורה ועלתה לבר בבגד ים שבהמשך הופשט ממנה. בהמשך עלו על הבר גברים בזה אחר זה, והנוכחים נשמעים מעודדים אותם. בתחילה טענה הצעירה כי דבר לא נעשה בניגוד לרצונה, אם כי הדגישה ששיקול דעתה נפגע מן הסתם על רקע מצבה.

 

הצעירה סיפרה: "מה שעבר לי בראש זה איפה אני? מה אני עושה? אני לא יודעת איך הגעתי למצב כזה שאני שותה אלכוהול. הגעתי למצב שאני לא יודעת איפה הייתי. הסכמתי לעלות עם הבגד ים שלי. באיזשהו שלב, כשכבר לא הייתי מודעת, פשוט הורידו לי את הבגד ים, אחת הבחורות על הבר משכה לי את החוטים של החזייה, משכה לי את החוטים של הבגד ופשוט נשארתי עירומה וללא בגדים". על יחסי המין אמרה: "אולי באותו הרגע הסכמתי. ההסכמה לא הייתה כשהייתי שפויה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלנבי 40. "לא הייתה שיכורה"
צילום: יריב כץ
עו"ד אייל אוחיון
צילום: יריב כץ
מומלצים