שתף קטע נבחר

ריגול נגד ישראל: "אם האמריקנים יכולים - אולי גם איראן וחיזבאללה?"

עיתונאי "ידיעות אחרונות" ד"ר רונן ברגמן, שחשף את מבצע "אנרכיסט" נגד מערך המל"טים וטיל החץ, לא הופתע מעצם הריגול האמריקני-בריטי: "העניין הוא עומק החדירה שלהם לקודש הקודשים של המודיעין הישראלי". צפו

  

פרשת הריגול "אנרכיסט" שנחשפה ביום שישי "בידיעות אחרונות" ממשיכה להסעיר את קהיליית המודיעין, בעיקר על רקע הגילוי שארצות הברית ובריטניה ריגלו אחר כלי הטיס ללא טייס של ישראל ואחר פרויקט טיל החץ. חושף הפרשה, עיתונאי "ידיעות אחרונות" ד"ר רונן ברגמן, מסביר בראיון לאולפן ynet שמה שאמור להפתיע הוא לא עצם הריגול האמריקני והבריטי, אלא עומק החדירה למערכות הישראליות. צפו בראיון עם ד"ר ברגמן.

 

"יש הנחת מוצא בישראל שארה"ב מנסה לרגל, וכמובן שמשבר האמון שהולך ומחריף בין משרד ראש הממשלה לבית הלבן רק מעצים את הרצון של האמריקנים לדעת עלינו הרבה יותר", הוא אומר. "ההפתעה היא שהם חדרו למה שמוגדר על ידי גורם ביטחוני 'קודש הקודשים של המודיעין הישראלי', כלומר מערך הכטב"מים (כלי טיס בלתי מאוישים).

 

"למה זה קודש הקודשים? כי אין כמעט פעולה חשובה של צה"ל וגם של זרועות מודיעין וביון אחרות של ישראל שלא מבוצעת היום עם סיוע של כטב"ם. ישראל היא אולי המתקדמת בעולם בשילוב של כלי טיס בלתי מאוישים בתוך הפעולות שלה".

כטב"מ ישראלי. מתוך מסמכי הריגול (מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט") (מתוך מסמכי מבצע
כטב"מ ישראלי. מתוך מסמכי הריגול(מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט")

בסיס הריגול הסודי בקפריסין (מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט") (מתוך מסמכי מבצע
בסיס הריגול הסודי בקפריסין(מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט")
 

ארה"ב היא בכל זאת חברה קרובה של ישראל ושותפה להרבה מאוד מהלכים ביטחוניים וצבאיים. למה זה צריך להיות לנו אכפת שהאמריקנים רואים את מה שאנחנו רואים?

"קודם כול לגיטימי שישראל תרצה להסתיר כל מיני דברים. חלק גדול מההכנות למבצע תקיפה באיראן נעשו באופן שהן נעשו כדי להסתיר אותו לא רק מהאיראנים, אלא גם מהאמריקנים. דבר שני, החשש שזליגה של ידע כזה למדינות האלה יכול להוביל לאיזו נקיטת פעולה שלהן שעלולה לסכן פעילות שלנו. שלישית, ואולי הדבר הכי חשוב, אם ארה"ב ובריטניה מסוגלות - אולי גם יריבות של ישראל מסוגלות, כמו חיזבאללה, איראן, רוסיה".

 

ממתי מערכת הביטחון הישראלית יודעת על המסמכים שפרסמת? נעשה משהו כדי לשנות את המציאות?

"יש הבדל גדול בין הנחה לבין ידיעה. הייתה הנחה. הידיעה על כך הגיעה ככל הידוע למודיעין הישראלי ביום שישי בבוקר, יחד עם הפרסום המקביל ב'ידיעות אחרונות' ובאתר 'אינטרספט', שם מפורסמים מסמכים של סנואודן, ובדר שפיגל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף מגל
עיתונאי "ידיעות אחרונות" רונן ברגמן
צילום: אסף מגל
מומלצים