שתף קטע נבחר

הנצחה בכנסת: אנדרטה לציון פינוי גוש קטיף

פסל של דקל פורץ מתוך מגן דוד, לציון ההתנתקות, הוצב היום במשכן. בשלום עכשיו מתחו ביקורת חריפה, אך בימין טוענים: "זו לא אנדרטה פוליטית"

מיצג זיכרון בכנסת ()
מיצג זיכרון בכנסת
  

יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין חנך בצהריים (יום ב') בכניסת "קדמה" של המשכן מיצג להנצחת ההתנתקות ופינוי יישובי גוש קטיף, שאותו פיסל האמן אהרון שבו. כצפוי, האנדרטה מעוררת מחלוקת בין ימין לשמאל.

 

 

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, פנה ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, וביקש ממנו למנוע את המהלך: "על פי מיטב ידיעתי בשטח המשכן מוצבות מספר מצומצם מאוד של אנדרטאות המתייחסות להיסטוריה של עם ישראל, לערכים עליהם מושתתת הדמוקרטיה הישראלית, ובאופן ספציפי לזכר קורבנות השואה ולזכר חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה.

 

"עד היום, אירועים קשים וטראומטיים בתולדות עם ישראל ומדינת ישראל לא זכו לאנדרטאות קבע בשטח המשכן. לא רצח רבין ולא מלחמת יום כיפור, לא פינוי ימית ולא הטבח בכפר קאסם. עד כה הכנסת לא פתחה את שעריה להצבת מיצגים ואנדרטאות קבועים (להבדיל מתערוכות משתנות) מלבד אלו הקיימים במשכן משנותיו הראשונות".

 

מנגד, יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי אמרה: "זו לא אנדרטה פוליטית. הקריאה להימנע מעקירת יישובים בעתיד זועקת ממצבם של תושבי עוטף עזה ואיום הרקטות על שטחים נרחבים במדינת ישראל. מדובר במיצג ראוי שמזכיר לכולנו שהייתה שם התיישבות משגשגת וקהילה מפוארת".

 

לפני טקס חשיפת הפסל נפגש יו"ר הכנסת בלשכתו עם מוזמנים תושבי הגוש לשעבר, בהם משפחות שכולות ויזמים.


פורסם לראשונה 01/02/2016 12:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים