שתף קטע נבחר

האיום מעזה: צפו בצה"ל קודח לאתר מנהרות

במערכת הביטחון לא מקלים ראש בחששות של תושבי עוטף עזה מאיום מנהרות חמאס. לאורך גבול הרצועה מתבצעת עבודת חפירה לאיתור מנהרות התקפיות ולהתקנות של מערכות טכנולוגיות לזיהוין. בצבא מדגישים כי עד כה לא אותרה מנהרה התקפית בשטח ישראל, ושחמאס לא מעוניין כעת בהסלמה

 

 

 

קדיחה לצד צפירת ההרגעה: בגבול רצועת עזה נצפו היום (ב') פעולות קדיחה באמצעות כלים הנדסיים על מנת לאתר חפירות מאיימות. במקביל מתבצעות עבודות התקנות של מערכות טכנולוגיות מסווגות לזיהוי מנהרות. 

 

המקדחים של צה"ל חופרים ומחפשים מנהרות חמאס יותר משנה, כל פעם באזור אחר בגבול. בימים האחרונים גברו החששות של התושבים ביישובי עוטף עזה מ מנהרות של חמאס שמופנות לעברם. בצה"ל העבירו מסר לנציגי היישובים כי הנחת העבודה, כפי שכבר פורסמה, היא שחמאס חופר מנהרות התקפיות וממשיך בהכנות לאפשרות של הסלמה. בשל כך מתבצעות העבודות בשיטה של "שלילת אזורים". למרות טענות חוזרות ונשנות של תושבים בעוטף עזה על קולות חשודים שנשמעו מבטן האדמה, עד כה לא התגלתה מנהרה התקפית בשטח ישראל. עם זאת, צוותי הנדסה בודקים כל תלונה לגופה.

 

מאמצי הצבא להרגיע את התושבים כללו תדרוכים שערכו קצינים בכירים באוגדת עזה. באותן שיחות סגורות סקרו קצינים את הנעשה בשטח אל מול איום המנהרות. בשיחות נאמר עוד כי חמאס לא מעוניין בשלב זה בהסלמה.

קודחים לאורך גבול רצועת עזה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
קודחים לאורך גבול רצועת עזה(צילום: רועי עידן)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף איתי וירוב, נפגש אמש עם ראשי הרשויות בעוטף עזה, ומיד לאחר מכן נפגש גם קצין בכיר אחר עם רכזי הביטחון ביישובים שבגבול הרצועה.

 

בפגישה עם מפקד האוגדה נסקר המצב ברצועה שנה וחצי לאחר מבצע צוק איתן. "אנחנו נמצאים במצב טוב יותר ממה שהיינו לפני המבצע", אמר מפקד האוגדה בשיחה עם ראשי הרשויות. "כיום אנחנו מודעים לסכנה ומשקיעים מאמץ גדול ולא חוסכים במשאבים על מנת לנסות ולאתר מנהרות. ברור לנו שהחמאס ממשיך לחפור, זו הנחת העבודה שלנו. אין פתרון כולל לזיהוי מנהרות, אבל אנחנו עובדים ללא הפסקה וסורקים את השטחים ושוללים אזורים".

תמונות האיום ממבצע צוק איתן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תמונות האיום ממבצע צוק איתן(צילום: רויטרס)

ראשי הרשויות העלו שוב את סוגיית הקמת "המכשול" (גדר חכמה) שתוכננה להיבנות לאורך הגבול עם רצועת עזה ולספק גם מענה לאיום המנהרות. מפקד האוגדה אמר בשיחה כי אין הגבלה תקציבית לטיפול באיום המנהרות. עוד אמר תא"ל וירוב כי תלונות התושבים על אודות שמיעת חפירות נבדקות היטב ונעשות פעולות גלויות לאיתור המנהרות וגם פעולות מודיעיניות. "אני רק יכול לומר לכם שאנחנו משקיעים את כל מה שאפשר על מנת לתת מענה לאיום התת-קרקעי", הוסיף.

 

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), תושב עוטף עזה, אמר הערב בהתייחסו לנושא כי "חובה להילחם שאיום המנהרות יוסר, בפרט שחמאס כבר חופר בגלוי. המנהרות הן איום טקטי - שעלולות להפוך לאיום אסטרטגי".

 

לא מנהרה, חפירה ארכיאולוגית 

בשבוע שעבר פורסם ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet כי בשיחה של קצין עם בעלי תפקידים באחת המועצות בעוטף עזה נחשף שחמאס שיקם את כוחו הצבאי וערוך ומוכן ליום פקודה. כמו כן, אמר להם הקצין בשיחה שחמאס ממשיך בחפירת המנהרות. בעקבות דבריו החלו תושבים ביישובי עוטף עזה לדווח לצבא על שמיעת קולות, לכאורה, מבטן האדמה.

 

ביום שישי האחרון הבחינה משפחה שטיילה באזור שדרות בבור באדמה וסברה כי

מדובר במנהרה. כוחות צה"ל הוקפצו למקום ולאחר בדיקות התברר כי מדובר בחפירה ארכיאולוגית. לדברי ראש רשות בדרום, "כל תלונה של תושבים נבדקת. לא מקלים ראש בעניין. תופעת המנהרות היא איום שאכן מעורר הרבה מאוד פחדים, אבל העובדה שאפשר לראות את צה"ל פועל בשטח ומחפש, אמורה להעביר מסר שהנושא בראש סדר העדיפויות. ערנות התושבים זה דבר מבורך וטוב שיישאר ככה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש לאיום המנהרות ואמר בכנס שגרירי ישראל בעולם שנערך במשרד החוץ כי "אנחנו פועלים בשיטתיות ובקור רוח נגד כל האיומים, לרבות האיום מחמאס, גם באמצעים הגנתיים וגם באמצעיים התקפיים, וכמובן שאם נותקף ממנהרות ברצועת עזה - נפעל בעוצמה רבה מאוד נגד חמאס, ובעוצמה גדולה בהרבה מזו שהופעלה במבצע צוק איתן".

 

נתניהו אמר כי הוא סבור שהמסר הזה מובן באזור וגם בעולם. "אני מקווה שלא נידרש לזה, אבל היכולות שלנו הן ההגנתיות והן ההתקפיות מתפתחות במהירות ולא הייתי מציע למישהו לנסות אותן".

 

בהכנת הכתבה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
חופרים ליד הגבול
צילום: רועי עידן
מומלצים