שתף קטע נבחר

היום: אולמרט יודה ויורשע בשיבוש משפט

בהתאם להסדר שחתם עם הפרקליטות יורשע רה"מ לשעבר בשני סעיפים שיבוש - בפרשות טלנסקי והולילנד - על פי הקלטות של שולה זקן. הוא יירצה שישה חודשי מאסר חופפים לעונש בהולילנד וישלם 50 אלף שקל

 

אהוד אולמרט בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אהוד אולמרט בבית המשפט(צילום: גיל יוחנן)

תיק שיבוש הליכי המשפט בפרשות הולילנד ומעטפות הכסף (טלנסקי) יגיע היום (ג') להכרעה של בית משפט השלום בירושלים. הפרקליטות וסנגוריו של אהוד אולמרט, עו"ד איל רוזובסקי ועו"ד אמירה אמרה, הגיעו להסדר טיעון, ולפיו הוגש כתב אישום המייחס לראש הממשלה לשעבר שני סעיפי עבירה. במסגרת ההסדר יודה אולמרט ויורשע בעבירות המיוחסות לו, וייגזרו עליו שישה חודשי מאסר בחופף לעונש שהוטל עליו בפרשת הולילנד. כמו כן יוטל עליו קנס של 50 אלף שקל. זו תהיה הפעם הראשונה שאולמרט מודה באחד התיקים נגדו.

 

במרכזו של תיק השיבוש עומדות הקלטות שסיפקה ראש לשכתו לשעבר, שולה זקן, כעדת מדינה. אולמרט נשמע בהן מנסה להניא אותה מלהעיד נגדו בפרשות השונות שבהן היה מעורב. על פי כתב האישום, במהלך מאי 2011, לקראת הדיונים בתיקי ראשונטורס וטלנסקי בית המשפט המחוזי בירושלים, נפגשו אולמרט וזקן, לבקשתה, במלון הולידיי אין בירושלים. בהקלטות תועד אולמרט מסביר לזקן שאם לא תעלה להעיד - לא ניתן יהיה לעשות שימוש ראייתי נגדו ביומנים שבהם ניהלה את רישום ההכנסות ל"קופה הסודית" - שאותם ביקשה התביעה להגיש כראיה לבית המשפט.

 

"את לא עולה על דוכן העדים, הוא (התובע אורי קורב) יכול לקפוץ, לעשות ריקודים באוויר, הוא לא יכול להרשיע אותך", תועד אולמרט אומר. "הוא לא יכול להציג את היומנים האלה... הוא ירצח אותך... ואת תפלילי את עצמך על דוכן העדים, זה מה שמטריד אותי".

 

 

אולמרט הסביר לזקן, כי גורלם המשפטי כרוך זה בזו, וכי אם הוא יורשע, היא בוודאי תורשע גם כן: "תזכרי דבר אחד, אם אני לא אצא זכאי, אף אחד לא יצא זכאי". לבסוף זקן הורשעה בפרשת ראשונטורס, בעוד אולמרט זוכה.

באישום השני מיוחס לו שיבוש תיק הולילנד. באוקטובר 2012 נפגשו אולמרט וזקן והיא סיפרה לו על הסדר טיעון שגיבשו פרקליטיה, עורכי הדין עפר ברטל ודב גלעד כהן מהסנגוריה הציבורית.

 

אולמרט, שחשש כי היא תעיד נגדו מטעם התביעה, ניסה לשכנע אותה שלא לחתום על הסדר הטיעון, אמר לה בין היתר: "אני בדעה שכל מו"מ עכשיו הוא טעות. תקשיבי למה שאני אומר לך, ככל שהדבר הזה מתרחק מזמן המעשה... זה מקטין את העונש בצורה דרמטית... בינתיים יתייצב המצב, תירגעי.... את לא תעמדי בזה מבחינה נפשית עם התוצאות של זה".

 

כאשר זקן העלתה בפניו את מצוקתה הכלכלית, הבטיח לה אולמרט, שידאג לפרנסתה ולפרנסת בני משפחתה, ואף יחפש עבורה סנגור פרטי ויסייע במימון שכר טרחתו.

 

המשטרה כבר המליצה להעמיד את אולמרט לדין, אך הוחלט לעכב את ההכרעה בעניין עד לפסקי הדין בפרשות האחרות. בפרקליטות טרם קיבלו החלטה בנוגע לעורך הדין נבות תל-צור, שהמשטרה המליצה להגיש גם נגדו כתב אישום בפרשת השיבוש. תהיה זו אחת ההחלטות שיצטרך לקבל פרקליט המדינה החדש, אביחי מנדלבליט. 

פורסם לראשונה 01/02/2016 23:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
אולמרט בבית המשפט
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
מומלצים