שתף קטע נבחר

"השמשה נופצה, הילדים פחדו". מפת טרור האבנים

אבנים יודו על רכב ליד כפר קרע, באזור שפרעם נפגעו ארבעה כלי רכב, בנצרת שני אוטובוסים, ובקבוקי תבערה הושלכו לכביש 6. כך נראה טרור האבנים בצפון. מה עושה המשטרה?

  

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)
 

 

גל הטרור הפוקד את המדינה מתבטא לא רק בדקירות, בפיגועי ירי ודריסה. בחודשים האחרונים יש גם החמרה ביידוי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה לעבר כלי רכב של נהגים יהודים, בעיקר באזורי השרון והצפון. בחלק מהמקרים הוגשו כתבי אישום, ובמקביל המשטרה הגבירה את מאמציה למנוע את התופעה, להפעיל לחץ קהילתי למנוע אותה, ופועלת גם להעלות את רף הענישה למיידי האבנים ובקבוקי התבערה.

 

אביטל ושחר ביטון חזרו בשבת לביתם בכפר תבור, והיו עדים לטרור האבנים. "בעלי נהג, אני ישבתי לידו ושלושת ילדינו בני חצי שנה, 4 ו-6 ישבו במושב האחורי. כשהגענו ליד הרמזור בכפר קרע נזרקה עלינו אבן שפגעה בשמשה הקדמית. בעלי המשיך בנסיעה והתקשרנו למשטרה. הם ביקשו שנסתובב בצומת מי עמי ונחזור לתחנת משטרת עירון. שם הגשנו תלונה. הם הוציאה ניידת למקום אבל לא מצאו כלום".

 

הרכב של משפחת ביטון לאחר פגיעת האבן.  "מזל שלא נפגענו" ()
הרכב של משפחת ביטון לאחר פגיעת האבן. "מזל שלא נפגענו"
אביטל אומרת שמשפחתה נוסעת הרבה בכביש 65 ועד כה לא נתקלה במקרה כזה. "מזל שלא נפגענו. היינו בטוחים שהאבן נזרקה עלינו בגלל שאנחנו יהודים, ולא בטעות כמו שניסו להסביר לי. לא נחזור לנסוע באותו כביש כי זה מאוד הפחיד אותנו".

 

בעמוד הפייסבוק שלה כתבה אביטל: "בתוך כל הטירוף הזה שאנחנו חיים, חטפנו גם אנחנו תזכורת לטרלול הזה. אבן נזרקה עלינו בדרכנו הביתה, בעזרת השם האבן רק ניפצה את השמשה הקדמית. אין ספק שצריך לעשות לזה סוף. לא יפחידו אותנו ודמינו לא הפקר. מי שלא יבין שזאת הארץ שלנו, לא יהיה פה".

 

"לעורר אינתיפאדה במגזר הערבי"

שלושה מקרים נוספים של ידויי אבנים היו בכביש 60  ליד כפר סנדלה, ונעצר חשוד. בכביש 79 סמוך לשפרעם נזרקו אבנים לעבר ארבעה כלי רכב של יהודים. כלי הרכב נפגעו והמשטרה עצרה שלושה חשודים בני 13, 14 ו-17. נגד אחד מהם הוגש כתב אישום והשניים האחרים טופלו דרך שירותי הרווחה.

 

הכביש ליד בקה אל גרביה, שבו הובערו צמיגים ()
הכביש ליד בקה אל גרביה, שבו הובערו צמיגים

אזור ואדי ערה. "לא נחזור לנסוע באותו כביש" ()
אזור ואדי ערה. "לא נחזור לנסוע באותו כביש"

הכפר סנדלה. שלושה מקרים של ידויי אבנים ()
הכפר סנדלה. שלושה מקרים של ידויי אבנים

במקרה נוסף יודו אבנים לעבר כלי רכב של תושבי משגב בכביש 784. המשטרה עצרה שלושה תושבי סכנין והוגשו נגדם כתבי אישום חמורים. בנצרת הושלכו אבנים לעבר שני אוטובוסים, ולא היו נפגעים. לפני שלושה חודשים נזרקו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר רכב בכביש 6 סמוך לניצני עוז באזור השרון. המשטרה עצרה חמישה חשודים תושבי זמר והוגשו נגדם כתבי אישום בבית המשפט המחוזי בלוד.

 

על פי כתב האישום עולה כי "הנאשמים שוחחו ביניהם על המצב הביטחוני בישראל ועל כך שעליהם להצטרף למחאה ולעשות מעשה. בהמשך החליטו הנאשמים להשליך בקבוקי תבערה, לשרוף צמיגים וליידות אבנים לעבר מכוניות בכביש 6, זאת על רקע המצב הביטחוני ששרר בישראל ורצונם לפגוע ביהודים ולעורר אינתיפאדה במגזר הערבי. שניים מהנאשמים רכשו בנזין והביאו שני צמיגים שהושארו בסמוך לכביש.

 

"בשעות הלילה הגיעו הנאשמים ואחרים לכביש בין ניצני עוז למחלף בקה אלגרבייה מכיוון דרום לצפון, כשבכוונתם להצית את הצמיגים ולהשליכם מהגשר לכביש ולאחר מכן להשליך בקבוקי תבערה על הכביש. אישה שנהגה בכביש ספגה בקבוק תבערה ונאלצה לסטות בפתאומיות ובמהירות עם רכבה מנתיב נסיעתה לנתיב הימני. הנאשמים גם פגעו באוטובוס מספר 981 של חברת נתיב אקספרס שהיה מלא בנוסעים, בכלי רכב צבאיים בהם נסעו חיילים ובכלי רכב נוספים".

 

עורך הדין מסארווה. "הם לא הבינו את חומרת המעשה" ()
עורך הדין מסארווה. "הם לא הבינו את חומרת המעשה"
עורך הדין עומר מסארווה מייצג שניים מהקטינים מזמר: "המשפחות של שני העצורים שאני מייצג קיבלו את הדברים בהלם. שני הנאשמים מתחרטים ומצטערים על מעשיהם, הם שיתפו פעולה, הפלילו את עצמם, מסרו את כל הפרטים שידועים להם ולא התחמקו מהאחריות. הם לא הבינו את חומרת המעשה. אני לא חושב שיש מישהו שדחף אותם למעשה. בימים הקרובים התמונה תתבהר יותר".

 

המשטרה: "הוגשו 620 כתבי אישום"

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "יידוי אבנים נתפס כעבירה חמורה על ידי המשטרה, בשל היותה עבירה

קטלנית ומסכנת חיים. אי לכך המשטרה משקיעה משאבים מבצעיים, חקירתיים וטכנולוגיים רבים בחשיפת המעורבים ביידוי אבנים, ונוקטת ביד קשה נגד החשודים שהוכחה מעורבותם במעשה. בשנת 2015 נעצרו יותר מ-1,000 חשודים בעבירה זו, 362 מהם נעצרו עד תום ההליכים והוגשו כ-620 כתבי אישום. בשל האופי של מאפייני עבירה זו, המתבצעת על פי רוב במהלך אירועי הפרות סדר המוניים על רקע לאומני, עם מעורבות גבוהה של בני נוער, המשטרה פועלת במישור החקיקתי הן להחמרת רף הענישה והן להטלת סנקציות על הורי הקטינים המעורבים.

 

"מעבר לכך, מתבצעת עבודת מניעה והסברה נרחבת באזורים בהם מזוהה מעורבות גבוהה של צעירים ומתבגרים. כאשר נרשמת תופעת יידוי אבנים במוקד כזה או אחר ברחבי הארץ, במקביל לפעילות האכיפה האינטנסיבית מתנהל דיאלוג ער עם גורמי ההנהגה המקומיים, במטרה להוקיע את המעורבים בעבירה ולהפעיל עליהם לחץ של קהילה שומרת החוק, הניזוקה ממעשי האלימות".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים